0 POZYCJI
KOSZYK PUSTY

O matematyce, złożoności i życiu

(eBook)

Z Henrykiem Woźniakowskim rozmawiają Bolesław Kacewicz i Leszek Plaskota

0.00  (0 ocen)
 Dodaj recenzję
Rozwiń szczegóły
  • Druk: Warszawa, 2018

  • Wydanie/Copyright: wyd. 1

  • Autor: Bolesław Kacewicz, Henryk Woźniakowski, Leszek Plaskota

  • Wydawca: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego

  • Formaty:
    ePub mobi PDF (Watermark)
    Watermark
    Znak wodny czyli Watermark to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie najbardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.

Zwiń szczegóły
Cena katalogowa: 16,70 zł
Najniższa cena z 30 dni: 10,80 zł
Cena produktu

Cena katalogowa – rynkowa cena produktu, często jest drukowana przez wydawcę na książce.

Najniższa cena z 30 dni – najniższa cena sprzedaży produktu w księgarni z ostatnich 30 dni, obowiązująca przed zmianą ceny.

Wszystkie ceny, łącznie z ceną sprzedaży, zawierają podatek VAT.

15,03 zł
Dostępność:
online po opłaceniu
Dodaj do schowka

O matematyce, złożoności i życiu

Wywiad-rzeka z profesorem Henrykiem Woźniakowskim, światowej sławy specjalistą i niekwestionowanym autorytetem w zakresie matematyki obliczeniowej, znanym w świecie naukowym jako współtwórca i autor wielu podstawowych twierdzeń teorii analitycznej złożoności obliczeniowej (information-based complexity, IBC) oraz badacz podatności zadań obliczeniowych zależnych od bardzo wielu zmiennych, którym zwykle towarzyszy tzw. klątwa wymiaru.

W rozmowie z B. Kacewiczem i L. Plaskotą Profesor odpowiada na pytania dotyczące jego poglądów na matematykę i życie ze szczególnym uwzględnieniem okresu „Solidarności” i przemian ustrojowych lat 80. i początku lat 90. ubiegłego wieku, w których brał czynny udział. Profesor Woźniakowski jest absolwentem i od 1969 roku nieprzerwanie pracownikiem Uniwersytetu Warszawskiego oraz profesorem (obecnie emerytowanym) Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku.

Publikacja ukazuje się również w języku angielskim w formie e-booka.

To, co mnie interesuje, to badanie trudności obliczeniowych przy numerycznym rozwiązywaniu problemów ciągłych. […] złożoność obliczeniowa zadań ciągłych jest działem analizy, który ma swoje odmiany w zależności od przyjętych założeń. Jednak zawsze istotne jest, aby badać złożoność obliczeniową zadań, które pochodzą z zastosowań. W szczególności od dwudziestu paru lat zajmuję się zadaniami wielowymiarowymi. Zadania te charakteryzują się występowaniem bardzo wielu zmiennych, co sprawia, że często są bardzo trudne obliczeniowo, albo – jak obrazowo mówimy – podlegają „klątwie wymiaru”.

*********

On Mathematics, Complexity and Life. An Interview with Henryk Woźniakowski by Bolesław Kacewicz and Leszek Plaskota

An extended interview with Professor Henryk Woźniakowski, a specialist in computational mathematics, co-author and author of many fundamental information-based complexity (IBC) theorems and researcher in tractability of multivariate problems. Professor Woźniakowski answers the questions concerning mathematics and life with particular emphasis on the period of “Solidarity” and the political changes of the 80s and early 90s of the last century, in which he took an active part.

*********

Prof. dr hab. Henryk Woźniakowski (ur. 1946) – polski matematyk, członek-korespondent Polskiej Akademii Nauk. W 1969 roku ukończył studia matematyczne na Uniwersytecie Warszawskim, tam doktoryzował się w 1972 roku i habilitował w 1976 roku. Tytuł profesora nauk matematycznych otrzymał w 1988 roku. Pracuje w Instytucie Matematyki Stosowanej i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1981-1984 był dziekanem Wydziału Matematyki i Mechaniki UW. Od 1984 roku jest równocześnie profesorem Columbia University.
Członek-korespondent Towarzystwa Naukowego Warszawskiego (od 1988) i członek-korespondent Polskiej Akademii Nauk (od 2007). W 2006 roku otrzymał Humboldt Research Award, w 2008 roku doktorat honoris causa Friedrich-Schiller-Universität w Jenie, w 2013 roku Nagrodę im. Stefana Banacha, w 2016 roku doktorat honoris causa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Światowej sławy specjalista i niekwestionowany autorytet w zakresie matematyki obliczeniowej. m.in. badał zagadnienia podatności dla zadań ciągłych z wielką liczbą zmiennych. Współtwórca i i autor wielu podstawowych twierdzeń teorii analitycznej złożoności obliczeniowej (information-based complexity, IBC) oraz badacz podatności zadań obliczeniowych zależnych od bardzo wielu zmiennych, którym zwykle towarzyszy tzw. klątwa wymiaru.
Opublikował: "A General Theory of Optimal Algorithms" (w 1980 roku – z Josephem F. Traubem), "Information, Uncertainty, Complexity" (w 1983 – z J.F. Traubem i Gregiem Wasilkowskim), "Information-based Complexity" (w 1988 – z J.F. Traubem i G. Wasilkowskim), "Tractability of Multivariate Problems" (tomy 1-3, 2008-2012 – razem z Erichem Novakiem).

Prof. dr hab. Bolesław Kacewicz (ur. 1950) – profesor nauk matematycznych, absolwent (1974) Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie w 1976 r. uzyskał tytuł doktora (promotorem jego pracy doktorskiej był prof. H. Woźniakowski). Zajmuje się matematyką obliczeniową, a zwłaszcza złożonością obliczeniową zadań ciągłych. Autor wielu publikacji w tej dziedzinie, m.in. poświęconych zadaniom nieliniowym. Obecnie pracuje na Wydziale Matematyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Prof. dr hab. Leszek Plaskota (ur. 1959) – profesor nauk matematycznych, absolwent (1983) i pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę doktorską pod kierunkiem prof. H. Woźniakowskiego obronił w 1989 r. Były stypendysta Fundacji Humboldta i Fundacji Fulbrighta. Jest autorem wielu prac w dziedzinie złożoności obliczeniowej zadań ciągłych, m.in. monografii: "Noisy Information and Computational Complexity", "Cambridge University Press 1996".

  • Kategorie:
    1. Ebooki i Audiobooki »
    2. Matematyka
  • Język wydania: polski
  • ISBN: 978-83-235-3041-1
  • ISBN druku: 978-83-235-3033-6
  • EAN: 9788323530411
  • Liczba stron: 206
  • Sposób dostarczenia produktu elektronicznego
    Produkty elektroniczne takie jak Ebooki czy Audiobooki są udostępniane online po uprzednim opłaceniu (PayU, BLIK) na stronie Twoje konto > Biblioteka.
    Pliki można pobrać zazwyczaj w ciągu kilku-kilkunastu minut po uzyskaniu poprawnej autoryzacji płatności, choć w przypadku niektórych publikacji elektronicznych czas oczekiwania może być nieco dłuższy.
    Sprzedaż terytorialna towarów elektronicznych jest regulowana wyłącznie ograniczeniami terytorialnymi licencji konkretnych produktów.
  • Ważne informacje techniczne
  • Minimalne wymagania sprzętowe:
    • procesor: architektura x86 1GHz lub odpowiedniki w pozostałych architekturach
    • Pamięć operacyjna: 512MB
    • Monitor i karta graficzna: zgodny ze standardem XGA, minimalna rozdzielczość 1024x768 16bit
    • Dysk twardy: dowolny obsługujący system operacyjny z minimalnie 100MB wolnego miejsca
    • Mysz lub inny manipulator + klawiatura
    • Karta sieciowa/modem: umożliwiająca dostęp do sieci Internet z prędkością 512kb/s
  • Minimalne wymagania oprogramowania:
    • System Operacyjny: System MS Windows 95 i wyżej, Linux z X.ORG, MacOS 9 lub wyżej, najnowsze systemy mobilne: Android, iPhone, SymbianOS, Windows Mobile
    • Przeglądarka internetowa: Internet Explorer 7 lub wyżej, Opera 9 i wyżej, FireFox 2 i wyżej, Chrome 1.0 i wyżej, Safari 5
    • Przeglądarka z obsługą ciasteczek i włączoną obsługą JavaScript
    • Zalecany plugin Flash Player w wersji 10.0 lub wyżej.
  • Informacja o formatach plików:
    • PDF - format polecany do czytania na laptopach oraz komputerach stacjonarnych.
    • EPUB - format pliku, który umożliwia czytanie książek elektronicznych na urządzeniach z mniejszymi ekranami (np. e-czytnik lub smartfon), dając możliwość dopasowania tekstu do wielkości urządzenia i preferencji użytkownika.
    • MOBI - format zapisu firmy Mobipocket, który można pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne (np.e-czytnik Kindle) z zainstalowanym programem (np. MobiPocket Reader) pozwalającym czytać pliki MOBI.
    • Audiobooki w formacie MP3 - format pliku, przeznaczony do odsłuchu nagrań audio.
  • Rodzaje zabezpieczeń plików:
    • Watermark - (znak wodny) to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem.
    • Brak zabezpieczenia - część oferowanych w naszym sklepie plików nie posiada zabezpieczeń. Zazwyczaj tego typu pliki można pobierać ograniczoną ilość razy, określaną przez dostawcę publikacji elektronicznych. W przypadku zbyt dużej ilości pobrań plików na stronie WWW pojawia się stosowny komunikat.
    Więcej informacji o publikacjach elektronicznych
Profesor Henryk Woźniakowski 9

1. Rzecz najważniejsza – IBC 13
2. Dzieciństwo i lata szkolne 17
3. Studia na Uniwersytecie Warszawskim 27
4. Wydarzenia marcowe 1968 38
5. Pierwsze lata pracy 42
6. Metody numeryczne w Polsce – początki 47
7. Doktorat 55
8. Joseph Traub i Carnegie Mellon 57
9. Kłopoty zdrowotne 66
10. Habilitacja 70
11. Źródła i początki IBC 73
12. IBC w latach osiemdziesiątych 81
13. Dyskusje z klasycznymi numerykami 90
14. Okres pierwszej Solidarności 94
15. Journal of Complexity 104
16. Monografia Information-Based Complexity 107
17. Powrót do Polski 111
18. Konferencje w Dagstuhl 124
19. FoCM i Stephen Smale 132
20. Obliczenia kwantowe 141
21. Ian Sloan i jego grupa 146
22. Erich Novak i tractability 152
23. Doktorat honoris causa 160
24. Ludzie IBC 164
25. Tragedia smoleńska 171
26. Teraźniejszość 177
27. Przyszłość 186

Indeks nazwisk 196
Spis ilustracji 202
NAZWA I FORMAT
OPIS
ROZMIAR
(pdf)
Profesor Henryk Woźniakowski
Brak informacji

Inni Klienci oglądali również

27,30 zł 39,00 zł
Do koszyka

Krótka podróż w głąb matematyki

Książka autorstwa Dawida Achesona jest tajemniczą wycieczką po najważniejszych zagadnieniach matematyki, zarówno klasycznych, jak i współczesnych.Autor matematykę przedstawia jako grę i przygodę niezależnie od tego czy mówi o...
15,03 zł 16,70 zł
Do koszyka

Zbiór zadań z matematyki dla biologów

Książka jest uzupełnieniem podręcznika Dariusza Wrzoska Matematyka dla biologów. Zadania i przykłady ilustrują pojęcia omawiane w podręczniku, ułatwiając zrozumienie i przyswojenie materiału.Podręcznik zawiera przykłady z rozwiązania...
28,08 zł 31,20 zł
Do koszyka

Dlaczego prawda jest piękna. O symetrii w matematyce i fizyce

W początkach XIX w. Évariste Galois zrewolucjonizował matematykę. Stworzył język pozwalający opisać symetrię struktur matematycznych oraz jej konsekwencje. Ten język, znany jako teoria grup, wykorzystuje dziś matematyka czysta i stosowana...
20,69 zł 22,99 zł
Do koszyka

O życiu pozagrobowym

Fulla (Stefania) Horak. Sybiraczka i filozof. Cudem przetrwała sowieckie łagry. Wydobyła się z ciemności niewiary i ateizmu a za Łaską Bożą stała się mistyczką. Pan Bóg pozwolił jej zajrzeć do Czyśćca i Piekła, rozmawiać ze świętymi i błogosławi...
8,86 zł 9,84 zł
Do koszyka

Udział Kościoła katolickiego w życiu publicznym w województwie świętokrzyskim po 1989 r.

W niniejszej publikacji przedstawione zostały najważniejsze formy działalności Kościoła katolickiego w województwie świętokrzyskim. Szczególną uwagę poświęcono tym inicjatywom, które skupiają największą grupę świeckich zaangażowany...
17,96 zł 19,95 zł
Do koszyka

Inspiracje czytelnicze w życiu młodego pokolenia

Kolejny tom z serii „Nauka - Dydaktyka - Praktyka” jest poświęcony przedsięwzięciom popularyzującym czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży, które są podejmowane przez różne instytucje, przede wszystkim biblioteki, a takż...

Recenzje

Dodaj recenzję
Nikt nie dodał jeszcze recenzji. Bądź pierwszy!