W tej kategorii zgromadziliśmy podręczniki akademickie skierowane do studentów różnych specjalności medycznych. Znalazły się wśród nich ogólne wprowadzenia do zagadnień biochemii, biofizyki oraz genetyki, ale także bardziej szczegółowe opracowania z pokrewnych dziedzin – od biotechnologii przemysłowej do ekotoksykologii.
Doskonałym wprowadzeniem do skomplikowanych zagadnień biochemii jest słynny podręcznik „Biochemia Harpera. Ilustrowana“ (PZWL). Na blisko tysiącu stron autorzy przedstawili w nim najważniejsze zagadnienia biochemiczne z myślą o szykujących się do egzaminów studentach uczelni medycznych – od krótkiej historii biochemii i związków biochemii z medycyną do zagadnień związanych z chorobami nowotworowymi i biochemicznych aspektów starzenia się.
W przypadku genetyki polecamy podręcznik „Genomy“ Terence’a A. Browna (PZWL). To jeden z najpopularniejszych na świecie wstępów do genetyki molekularnej, szczegółowo opisujący genomy wszystkich organizmów, od wirusów i bakterii do zwierząt oraz ludzi. Na genetyce ludzkiej skupia się zaś „Genetyka medyczna i molekularna“ pod redakcją Jerzego Bala, skierowana do studentów medycyny, farmacji, biologii, biotechnologii, inżynierii genetycznej oraz wszystkich lekarzy specjalizującej się w genetyce klinicznej oraz laboratoryjnej.
Najbardziej uniwersalnym wprowadzeniem do zagadnień związanych z medycyną i fizyką jest „Biofizyka“ pod redakcją Feliksa Jaroszyka (PZWL). To nowoczesny podręcznik akademicki szczegółowo opisujący nie tylko podstawy biofizyki, ale również zagadnienia biotermodynamiki, elementy teorii informacji i sterowania, biofizykę układów biologicznych czy oddziaływanie czynników fizycznych na żywe organizmy.