Etyka pracy medycznej to nie tylko nauka o odpowiedzialności lekarskiej, ale przede wszystkim szeroki dział problematyzujący codzienną praktykę medyczną i zagadnienia prawno-etyczne, z którymi lekarze stykają się w swoich kontaktach z pacjentami. Przygotowaliśmy w naszej księgarni internetowej szeroki wybór najlepszych polskich podręczników etycznych opracowanych z myślą o lekarzach, skierowanych nie tylko do studentów kierunków medycznych, ale również praktykujących lekarzy i innych osób związanych z pracą w służbie zdrowia.
„Etyka lekarska“ Tadeusza Brzezińskiego to podstawowy podręcznik etyczny opracowany z myślą o studentach kierunków lekarskich. Omówiono w nim prawno-etyczne zagadnienia związane z prokreacją, transplantologią, tanatologią, eksperymentami medycznymi (głównie z zakresu genetyki), błędami lekarskimi i tajemnicą lekarską. W podręczniku znalazły się zarówno odwołania do aktualnie obowiązujących podstaw prawnych, jak i rozważania etyczne odwołujące się do najważniejszych nurtów współczesnej humanistyki.
„Etyka medyczna z elementami filozofii“ to nieco krótszy, przystępnie napisany przewodnik po współczesnych zagadnieniach etyki medycznej adresowany nie tylko do studentów i lekarzy, ale także wszystkich osób szerzej zainteresowanych tą tematyką. Praca podzielona jest na trzy części: omówienie zagadnień filozofii nauki i jej znaczenia dla nauk przyrodniczych oraz medycznych; opisanie wybranych teorii z zakresu etyki filozoficznej; oraz zagadnienia etyczne istotne dla współczesnej praktyki medycznej. W poszczególnych rozdziałach scharakteryzowano także standardy etyczne właściwe różnym dziedzinom praktyki medycznej oraz różnym formom kontaktu lekarzy z pacjentami.
Ze szczególnymi problemami etycznymi mierzą się osoby wykonujące zawód psychologa – z myślą o nich opracowany został oddzielny podręcznik „Etyka pracy psychologa“ (Brzeziński, Chyrowicz, Toeplitz, Toeplitz-Winiewska). W trzech częściach autorzy opisali problematykę etyczną w prowadzeniu działalności badawczej, naukowej oraz dydaktycznej; w prowadzeniu działalności praktycznej jako diagnosta oraz w udzielaniu pomocy psychologicznej. W nowym wydaniu podręcznik został też uzupełniony o dodatkową część – pierwsze w Polsce opracowanie prezentujące opisy faktycznych przypadków naruszania przez psychologów standardów etycznych.