Hematologia to dziedzina kliniczna medycyny zajmująca się schorzeniami krwi i układu krwiotwórczego. Stanowi podstawę kilku innych gałęzi medycyny, które wyodrębniły się na jej bazie. Należy do nich m.in. transfuzjologia, serologia i immunologia. Hematolog po specjalizacji posiada szczegółową wiedzę z zakresu hematologii klinicznej chorób nienowotworowych, nowotworów krwi, przeszczepiania szpiku i komórek krwiotwórczych, diagnostyki laboratoryjnej, zakrzepicy i hemostazy i transfuzjologii.
Ale hematologia to dziedzina medycyny, która często krzyżuje się z innymi działami. Wiedzę na temat chorób hematologicznych muszą mieć lekarze różnych specjalności, a także pielęgniarki, diagności laboratoryjni i przedstawiciele innych zawodów medycznych. Dlatego naszą ofertę wydawniczą w obszarze hematologii kierujemy do wszystkich tych grup zawodowych.
Nasz „Atlas hematologiczny z elementami diagnostyki laboratoryjnej i hemostazy” jest tego najlepszym przykładem. Książka ta napisana została przez praktyków i nauczycieli akademickich. Jej ogromnym atutem jest bogaty materiał ilustracyjny z zakresu laboratoryjnej diagnostyki hematologicznej oraz współczesnej hemostazy. To pozycja obowiązkowa w nauczaniu studentów, lekarzy i specjalizujących się diagnostów.
Polecamy również „Hematologię. Kompendium” pod redakcją naukową Grzegorza Basaka, Jadwigi Dwilewicz-Trojaczek i Wiesława Jędrzejczaka. Czy chłoniak może się rozlać? Dokąd kroczy CRAB? Czy płaszcz może zachorować? Czy trombofilii powinno się zakazać? Czy talasemia może mieć stopień wojskowy? Co świadczy o megalomanii megaloblastów? W tej publikacji można znaleźć odpowiedź na te, oraz wiele innych pytań. Ciekawą propozycją jest również „Hematologia w gabinecie POZ” autorstwa Anny Koryckiej-Wołowiec, Dariusza Wołowca i Iwony Hus. Książka zawiera zarys hematologii w zakresie niezbędnym dla lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Szczególnie istotne dla lekarzy rodzinnych jest przedstawienie problemów, z którymi pacjenci, objęci już opieką hematologiczną, mogą zgłosić się do lekarza rodzinnego, oraz zasad postępowania diagnostyczno-leczniczego u tych pacjentów.
Polecamy także „Pielęgniarstwo hematologiczne”, czyli publikację dedykowaną w szczególności pielęgniarkom pracującym na oddziałach hematologicznych. Znajdują się tu informacje dotyczące podstaw chemio- i radioterapii, przeszczepiania hematopoetycznych komórek macierzystych czy opieki paliatywnej w hematologii. Poruszona jest tu również problematyka psychologiczna dotycząca osób, u których wykrywa się chorobę krwi. Mamy też w ofercie poradnik przeznaczony dla rodziców i opiekunów dzieci, u których wykryto nieprawidłowości w składzie krwi – „Choroby krwi”. Autorzy wyjaśniają podłoże różnych chorób układu krwiotwórczego, omawiają podstawowe badania, które należy wykonać w celu rozpoznania schorzenia, a także służą radami psychologa tym pacjentom, u których choroba ma charakter przewlekły.