Wprowadzenie do analizy środków leczniczych
Podręcznik Wprowadzenie do analizy środków leczniczych został przygotowany pod redakcją prof. dr hab. n. farm. Anny Gumieniczek. Publikacja zbiera w całość większość zagadnień dotyczących klasycznej analizy chemicznej środków leczniczych, przechodząc od zagadnień ogólnych do szczegółowych. Poruszono w nim zagadnienia dotyczące m.in. badań wstępnych substancji leczniczych, prób spalania, jakościowej analizy elementarnej, wykrywania kationów i anionów, reakcji grup funkcyjnych oraz wspólnych grup leków, analizy tożsamościowej przykładowych substancji leczniczych, form leków, leków złożonych, a także badań czystości substancji leczniczych oraz klasycznej analizy ilościowej. Książka zawiera także elementy chemii leków, co ułatwia naukę i pozwala na zdobycie wszechstronnej wiedzy o najważniejszych środkach leczniczych. Ważnym aspektem podręcznika jest uwzględnienie wymagań farmakopealnych w zakresie czystości leków i omówienie badań służących do takiej oceny.
Warto zaznaczyć, że prawidłowo prowadzona analiza środków leczniczych jest bazą do wiarygodnej oceny ich jakości, pod względem tożsamości, czystości i zawartości. W efekcie końcowym przekłada się to na bezpieczeństwo ich stosowania przez pacjenta. Absolwent kierunku farmacja powinien dysponować kompleksową wiedzą w zakresie właściwości substancji leczniczych wynikających z ich budowy chemicznej i w zakresie metod stosowanych do oceny tych właściwości.
Podręcznik Wprowadzenie do analizy środków leczniczych jest przeznaczony dla czytelnika, który opanował wiedzę z zakresu chemii nieorganicznej, chemii organicznej i chemii analitycznej, co pozwoli mu zapoznać się i ugruntować wiedzę z zakresu klasycznej analizy leków, zarówno w aspekcie teoretycznym, jak i praktycznym.