• Zaloguj się
 • Zarejestruj się
 • Newsletter
 • Pomoc
 • Kontakt
0 POZYCJI
KOSZYK PUSTY
Szanowni Klienci!
Z uwagi na niezbędne prace techniczne realizacja zamówień na ebooki i eaudiobooki będzie wydłużona, a zamówione pliki zostaną udostępnione po 23 sierpnia.
Przepraszamy za niedogodności i zachęcamy do składania zamówień w sklepie IBUK.pl, gdzie realizacja zamówień przebiega na bieżąco.
Pobierz fragment
Wybierz format pliku:
Pobierz

Transformacja energetyczna i klimatyczna – wybrane dylematy i rekomendacje (eBook)

0.00  (0 ocen)
 Dodaj recenzję
Rozwiń szczegóły
Zwiń szczegóły
48,93 zł
44,04 zł
Cena zawiera podatek VAT.
Oszczędzasz 4,89 zł
Wysyłka:
online
Dodaj do schowka

Transformacja energetyczna i klimatyczna – wybrane dylematy i rekomendacje

Cenna i oryginalna pozycja naukowa poruszająca ważne i aktualne tematy, współtworzona przez wybitnych specjalistów, praktyków i decydentów, którzy podjęli się próby analizy wyzwań, przed jakimi stoi współczesna cywilizacja, w celu ograniczenia negatywnych skutków zmian klimatu.

Skomplikowana tematyka przedstawiona jest w sposób przystępny dla Czytelnika, może stanowić materiał poznawczy dla studentów pierwszego i drugiego stopnia, doktorantów oraz osób zainteresowanych problematyką energetyczną. Ze względu na unikalny charakter i zakres merytoryczny monografią powinny zainteresować się również samorządy lokalne, potrzebujące wiedzy o transformacji energetycznej i przemianach w ramach polityki energetycznej i klimatycznej.

Pozycja stanowi bardzo wartościowy zbiór różnych spojrzeń na transformację energetyczną i klimatyczną, z większą koncentracją na aspelty energetyczne. Składa się z dwóch części, z których pierwsza porusza niniejszą problematykę z perspektywy megatrendów, druga skupia się na problematyce gospodarki wodorowej, trzecia wybranych dylematów dekarbonizacji sektorów, zaś czwarta finansowania transformacji energetycznej i klimatycznej. Publikacja naukowa stanowi odzwierciedlenie głosu praktyków, badaczy i decydentów na relatywnie wczesnym etapie transformacji energetycznej i klimatycznej w Polsce. Przedstawia istotny wkład w dyskusję, która się toczy na temat modelu i wyzwań transformacji na świecie w UE i w Polsce.
Odważna próba zapewnienia spojrzenia z perspektywy „lotu ptaka”, ale również i wybranych sektorów wydaje się być udana, bo łączy ją troska po pokazanie na jak wielu polach i obszarach naszego życia będzie się odbywała transformacja i jakich wyrzeczeń może wymagać, ile może kosztować i dlaczego będzie też trudna społecznie…
[...] …biorąc pod uwagę aktualność, zakres i wagę analizowanej problematyki, a także praktyczne, eksperckie i naukowe podejście uważam, że książka powinna zostać wydana. Skomplikowana tematyka przedstawiona jest w sposób przystępny dla czytelnika, co jest ważne, gdyż poszerza grono potencjalnych odbiorców. Z powodzeniem publikacja stanowić może materiał poznawczy dla studentów pierwszego i drugiego stopnia, a także doktorantów oraz osób zainteresowanych problematyką energetyczną. Unikalny charakter i zakres merytoryczny treści publikacji powoduje, że powinna być ona również w kręgu zainteresowań administracji publicznej, w tym samorządów lokalnych, które potrzebują dzisiaj w sposób szczególnych wiedzy o transformacji energetycznej, w także przemianach w ramach polityki energetycznej i klimatycznej. Publikacja stanie się istotnym źródłem wiedzy. Ogromnym atutem jest grono znanych autorów, wśród których są naukowcy, praktycy oraz eksperci, połączenie tego potencjału nadaje wyjątkowego charaktery tej oryginalnej pracy naukowej. Będzie to niezwykle cenna i oryginalna pozycja naukowa, która pozwoli lepiej zrozumieć aspekty transformacji energetycznej i klimatycznej, która z jednej strony powinna przyczyniać się do budowania bezpieczeństwa energetycznego i wspierania konkurencyjności gospodarki, zaś z drugiej uwzględniać zmieniające się potrzeby społeczne. Z pewnością publikacja będzie źródłem inspiracji dla wielu badawczy i ekspertów wskazując ciekawe kierunki do kontynuacji badań i analiz naukowych. (Z recenzji dr. hab. Mariusza Ruszel, prof. Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza)

Przedstawiona do recenzji pozycja książkowa poświęcona jest wyzwaniom związanym ze zmianami klimatycznymi wymuszającymi następnie transformację energetyczną. Zmiany te prowadzą do odchodzenia od konwencjonalnych źródeł energii i zastępowania ich odnawialnymi źródłami, o niskiej lub wręcz zeroemisyjności. Stawiają one już obecnie i będą stawiać w najbliższej przyszłości wiele wyzwań zarówno przed sektorem rządowym i samorządowym, jak też biznesem związanym z sektorem energetycznym.
Autorzy książki stanęli więc przed niełatwym, ale też bardzo aktualnym problemem, ponieważ poruszana w niej tematyka transformacji energetycznej należy do bardzo ważnych z punktu widzenia także globalnego i dynamicznie rozwijających się zagadnień. Tak więc jeszcze w trakcie pisania poszczególnych rozdziałów autorzy prawdopodobnie byli zmuszeni do obserwacji nowych dokumentów opracowywanych i publikowanych na bieżąco przez Komisję Europejską oraz doniesień ze szczytu klimatycznego w Glasgow, pod kątem konieczności uwzględnienia ich w już gotowych tekstach, co podkreśla aktualność opracowania.
Dynamika rozwoju i światowy zakres omawianej problematyki niewątpliwie powodują, że przedstawione w monografii rozdziały na pewno nie wyczerpują tak obszernego tematu jakim jest transformacja energetyczna. Jest to absolutnie zrozumiałym, natomiast rozdziały stanowią spójną całość i umożliwiają czytelnikowi bliższe zapoznanie się z wieloma interesującymi aspektami tego bardzo obszernego zagadnienia, jakim jest transformacja energetyczna, w kontekście odnawialnych źródeł energii, tzw. miksów energetycznych, elektromobilności, dekarobnizacji, itd.
Przedstawione do recenzji opracowanie posiada wysoką wartość naukową, a także techniczną związaną z aplikacyjnym charakterem omawianych zagadnień dotyczących transformacji energetycznej w kierunku energetyki odnawialnej, co uzasadnia jego publikację. Poruszono w niej ważne i aktualne tematy, a sama praca może i powinna zyskać szerokie grono czytelników. (Z recenzji prof. dr. hab. Jacka Sosnowskiego, Instytut Elektrotechniki, NCBJ Świerk)

*********

Energy and Climate Transformation – Selected Dilemmas and Recommendations

A valuable and unique academic publication on important and topical issues, co-written by eminent specialists, practitioners and decision makers who have attempted to analyse the challenges faced by the modern civilisation in order to limit the adverse effects of climate change.

The complex subject matter is presented in a way that is easily comprehensible and may serve as cognitive material for first- and second-cycle students, PhD students and those interested in energy issues. Due to the unique nature and substantive scope, the monograph should also be of interest to local governments in need of knowledge on energy transition and energy and climate policy evolution.

*********

Prof. zwycz. dr hab. Alojzy Z. Nowak (ORCID 0000-0001-5382-6234) – profesor nauk ekonomicznych, w kadencjach 2006-2012 oraz 2016-2020 dziekan Wydziału Zarządzania UW, w kadencji 2020-2024 rektor Uniwersytetu Warszawskiego.

Dr Michał Kurtyka (ORCID 0000-0002-9121-3655) – doktor nauk ekonomicznych, w latach 2016-2018 podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii, w latach 2018-2019 sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, w latach 2019-2020 minister klimatu, następnie do 2021 minister klimatu i środowiska.

Dr hab. Grzegorz Tchorek (ORCID 0000-0003-0307-7639) – kierownik Katedry Gospodarki Narodowej (Pracownia Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych) na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

 • Kategorie:
  1. Ebooki i Audiobooki »
  2. Zarządzanie, organizacja, marketing
 • Redakcja: Agnieszka Miłaszewicz, Alojzy Z. Nowak, Anna Goryńska, Dom Wydawniczy Elipsa, Grzegorz Tchorek, Jacek Sosnowski, Mariusz Ruszel, Michał Kurtyka
 • Język wydania: polski
 • ISBN: 978-83-235-5538-4
 • ISBN druku: 978-83-235-5530-8
 • EAN: 9788323555384
 • Liczba stron: 304
 • Sposób dostarczenia produktu elektronicznego
  Produkty elektroniczne takie jak Ebooki czy Audiobooki są udostępniane online po uprzednim opłaceniu (PayU, BLIK) na stronie Twoje konto > Biblioteka.
  Pliki można pobrać zazwyczaj w ciągu kilku-kilkunastu minut po uzyskaniu poprawnej autoryzacji płatności, choć w przypadku niektórych publikacji elektronicznych czas oczekiwania może być nieco dłuższy.
  Sprzedaż terytorialna towarów elektronicznych jest regulowana wyłącznie ograniczeniami terytorialnymi licencji konkretnych produktów.
 • Ważne informacje techniczne
 • Minimalne wymagania sprzętowe:
  • procesor: architektura x86 1GHz lub odpowiedniki w pozostałych architekturach
  • Pamięć operacyjna: 512MB
  • Monitor i karta graficzna: zgodny ze standardem XGA, minimalna rozdzielczość 1024x768 16bit
  • Dysk twardy: dowolny obsługujący system operacyjny z minimalnie 100MB wolnego miejsca
  • Mysz lub inny manipulator + klawiatura
  • Karta sieciowa/modem: umożliwiająca dostęp do sieci Internet z prędkością 512kb/s
 • Minimalne wymagania oprogramowania:
  • System Operacyjny: System MS Windows 95 i wyżej, Linux z X.ORG, MacOS 9 lub wyżej, najnowsze systemy mobilne: Android, iPhone, SymbianOS, Windows Mobile
  • Przeglądarka internetowa: Internet Explorer 7 lub wyżej, Opera 9 i wyżej, FireFox 2 i wyżej, Chrome 1.0 i wyżej, Safari 5
  • Przeglądarka z obsługą ciasteczek i włączoną obsługą JavaScript
  • Zalecany plugin Flash Player w wersji 10.0 lub wyżej.
 • Informacja o formatach plików:
  • PDF - format polecany do czytania na laptopach oraz komputerach stacjonarnych.
  • EPUB - format pliku, który umożliwia czytanie książek elektronicznych na urządzeniach z mniejszymi ekranami (np. e-czytnik lub smartfon), dając możliwość dopasowania tekstu do wielkości urządzenia i preferencji użytkownika.
  • MOBI - format zapisu firmy Mobipocket, który można pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne (np.e-czytnik Kindle) z zainstalowanym programem (np. MobiPocket Reader) pozwalającym czytać pliki MOBI.
  • Audiobooki w formacie MP3 - format pliku, przeznaczony do odsłuchu nagrań audio.
 • Rodzaje zabezpieczeń plików:
  • Watermark - (znak wodny) to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem.
  • Brak zabezpieczenia - część oferowanych w naszym sklepie plików nie posiada zabezpieczeń. Zazwyczaj tego typu pliki można pobierać ograniczoną ilość razy, określaną przez dostawcę publikacji elektronicznych. W przypadku zbyt dużej ilości pobrań plików na stronie WWW pojawia się stosowny komunikat.
  Więcej informacji o publikacjach elektronicznych
Wstęp 7

CZĘŚĆ I
Polityka klimatyczna i transformacja energetyczna jako megatrendy 11
Alojzy Z. Nowak
  Perspektywy innowacji, konkurencyjności i wzrostu 
  polskiej gospodarki w kontekście transformacji 
  energetycznej 11
Michał Kurtyka
  Wyzwania transformacji a cele polskiej polityki 
  energetycznej 28
Adam Drobniak
  Oczekiwania interesariuszy Sprawiedliwej 
  Transformacji – wstępne wnioski z wywiadów i 
  konsultacji 44
Beata Glinka, Marta Postuła, Katarzyna Radecka-Moroz
  Znaczenie transformacji energetycznej w rozwoju 
  przedsiębiorstw 67

CZĘŚĆ II
Technologie wodorowe i gospodarka wodorowa w procesie neutralności klimatycznej 81
Grzegorz Tchorek, Waldemar Kozioł, Stefan Wójtowicz, Filip Targowski, MichałbGrzybowski
  Łańcuch wartości gospodarki wodorowej 81
Arkadiusz Sekściński
  Synergia między paliwem wodorowym oraz odnawialnymib 
  źródłami energii 109
Anna Niemczyk, Jakub Kupecki
  Transformacja w kierunku gospodarki wodorowej i 
  niskoemisyjnego wodoru a surowce krytyczne 122
Daniel Cios
  Otwarta innowacja a wodorowe projekty badawczo- 
  rozwojowe w UE – wnioski dla polskich przedsiębiorstw 
  139
Tomasz Andrzejewski
  Ramy prawne i wyzwania regulacyjne rynku wodoru 155

CZĘŚĆ III
Wybrane dylematy dekarbonizacji sektorów 179
Waldemar Kozioł, Filip Targowski, Michał Grzybowski, Grzegorz Tchorek, Bernard Arogyaswamy, Tadeusz Winkler-Drews
  Elektryfikacja, metanizacja czy wodoryzacja 
  transportu? 179
Grzegorz Lota, Paweł Swoboda, Katarzyna Lota
  Rynek podstawowych komponentów elektromobilności – 
  baterie i ich recykling 203
Waldemar Kozioł, Tymoteusz Pruchnik, Filip Targowski, Grzegorz Tchorek
  Wykorzystanie LNG i H2 w transporcie kolejowym 217
Iwona Sroka
  Wyzwania sektora nieruchomości w zakresie dążenia do 
  neutralności klimatycznej 244

CZĘŚĆ IV
Finansowanie transformacji energetycznej i klimatycznej 265
Michał Kołtuniak, Michał Grzybowski
  Źródła finansowania transformacji energetycznej 265
Magdalena Olender-Skorek, Iwona Sroka, Filip Targowski
  Zielone obligacje jako nowoczesne instrumenty 
  finansowania zrównoważonych inwestycji 284

2,24 zł 2,49 zł
Do koszyka

Przedsiębiorca. Zagadnienia wybrane - 04 Pisemna interpretacja organu co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów w kontekście zmian ustawowych

Niniejsza książka stanowi efekt współpracy dwóch znakomitych ośrodków akademickich, Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego. Inicjatywa jej p...
4,50 zł 5,00 zł
Do koszyka

Zarządzanie jakością w podmiotach ochrony zdrowia - Ewa Popławska: Wybrane aspekty wdrożenia systemu zarządzania jakością według normy PN-EN ISO 9001:2015 w podmiotach leczniczych z uwzględnieniem specyfiki usług medycznych

Zadaniem niniejszej monografii jest dokonanie przyczynku do analizy wzajemnych relacji między systemem opieki zdrowotnej a znaczeniem jakości usług oraz identyfikacja czynników wpływających na efektywność i skuteczność zarządzania typologii pods...
12,60 zł 14,00 zł
Do koszyka

Współczesne problemy i kierunki transformacji rachunkowości i rewizji finansowej. Tom 2.

Niniejsza publikacja stanowi zbiór opracowań nadesłanych na Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości zorganizowany pod hasłem: Współczesne problemy i kierunki transformacji rachunkowości i rewizji finansowej. Tom II poświęcony zosta...
60,30 zł 67,00 zł
Do koszyka

Prawo administracyjne. Część ogólna, ustrojowe prawo administracyjne, wybrane zagadnienia materialnego prawa administracyjnego

Prawo administracyjne. Część ogólna, ustrojowe prawo administracyjne, wybrane zagadnienia materialnego prawa administracyjnego stanowi kompleksowe opracowanie zagadnień z zakresu teorii prawa administracyjnego, ustroju administracji publicznej i...
3,60 zł 4,00 zł
Do koszyka

Jakość produktów i usług – perspektywa rynku komercyjnego i sektora administracji publicznej - Zofia Gródek-Szostak, Danuta Kajrunajtys: Wybrane aspekty zarządzania jakością procesów innowacyjnych w sektorze mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw

Niniejsza praca stanowi forum prezentacji wyników badań nad problematyką zarządzania jakością w organizacjach różnych typów. Wyniki te prezentują teoretycy – naukowcy pracujący w kilku polskich ośrodkach akademickich (Uniwers...
3,60 zł 4,00 zł
Do koszyka

Energetyka węglowa i jądrowa Wybrane aspekty - CZY ZASOBY WĘGLA KAMIENNEGO I BRUNATNEGO JAKO PODSTAWOWE SUROWCE KOPALNE ZAPEWNIĄ BEZPIECZEŃSTWO ENERGETYCZNE KRAJU?

Energia elektryczna już obecnie traktowana jest jako "paliwo" przyszłości. Nic nie wskazuje, aby w najbliższym czasie cokolwiek miało się zmienić. Rewolucja teleinformatyczna, automatyzacja czy też rozwój nowych technologii są przykład...

Recenzje

Dodaj recenzję
Nikt nie dodał jeszcze recenzji. Bądź pierwszy!
 
Uwaga: Nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujące z nami firmy badawcze. W programie służącym do obsługi Internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.