Opieka położnej w ginekologii i onkologii ginekologicznej
Publikacja zawiera praktyczne wskazówki, standardy krajowe i europejskie oraz wiadomości z dziedziny ginekologii i onkologii, a także opis zadań, które
położna realizuje w swojej codziennej pracy zawodowej. W książce omówiono takie zagadnienia jak:
-Nadzór nad zdrowiem kobiet w różnych okresach życia
-Diagnostyka i leczenie chorób układu płciowego i piersi
-Udział położnej w opiece paliatywnej
Cennym dodatkiem jest rozdział dotyczący zadań
położnej w leczeniu uzupełniającym oraz systemowym w onkologii ginekologicznej i raku piersi. W publikacji przedstawiono również indywidulane karty opieki prowadzone przez położne.
Lektura z pewnością zainteresuje studentów kierunku położnictwa I i II stopnia, położne i pielęgniarki doszkalające się zawodowo oraz pracujące w oddziałach ginekologicznych, onkologicznych, POZ, a także położne środowiskowe.
Publikacja stanowi cenne źródło wiadomości i praktyczny przewodnik w zakresie opieki nad kobietą chorą ginekologiczne lub onkologicznie w każdym okresie jej życia dla położnych pracujących w oddziałach ginekologicznych, onkologicznych, położnych środowiskowo-rodzinnych pracujących w POZ. Książka zawiera cztery główne rozdziały: nadzór nad zdrowiem kobiet w różnych okresach życia, udział położnej w diagnostyce chorób układu płciowego i piersi, udział położnej w leczeniu chorób układu płciowego i piersi, udział położnej w opiece paliatywnej. Taki podział systematyzuje poszczególne działania i pracę położnej. Cennym akcentem tej pozycji jest rozdział dotyczący udziału położnej w leczeniu uzupełniającym oraz systemowym w onkologii ginekologicznej i raku piersi – stanowiący element uprawień, jakie położna nabywa w toku kształcenia akademickiego, rzadko wykorzystywany w pracy położnej. Pozycja stanowi przegląd najnowszych wiadomości, praktycznych wskazówek z dziedziny ginekologii i onkologii, które położna realizuje w swojej codziennej pracy zawodowej. Książkę przygotowano w oparciu o aktualną najnowszą literaturę medyczną, standardy krajowe i europejskie. Największym atutem tej pozycji jest to, że pisała ją położna-praktyk, z dużym doświadczeniem dydaktycznym. Szczególnie dokładnie omówiono zabiegi jakie realizuje położna, uwzględniając specyfikę tych zabiegów w stosunku do oddziału ginekologii i onkologii. Bardzo cennym elementem tej publikacji są autorskie indywidualne karty opieki prowadzonej przez położną/położną środowiskowo-rodzinną dla kobiety w okresie prokreacji, w okresie okołomenopauzalnym, w wieku starczym, leczonej onkologiczne. Pod względem dydaktycznym cenne źródło stanowią przykłady gotowych opracowanych procesów pielęgnowania realizowanych w oddziale ginekologii zachowawczej, operacyjnej itd. Książka jest przeznaczona dla studentek kierunku położnictwa I i II stopnia. Może stanowić lekturę uzupełniającą dla położnych środowiskowo-rodzinnych, położnych pracujących na oddziałach ginekologii, onkologii.
dr n. med. Bożena Kulesza-Brończyk, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
Seria Praktyka Położnej
Seria przygotowana z myślą o położnych, pielęgniarkach oraz studentach wydziałów nauk o zdrowiu.
Czytelnicy znajdą w książkach przydatne informacje, wskazówki i materiał zgodny z programem nauczania. Tabele, zestawienia, algorytmy z pewnością pomogą przyswoić trudniejsze treści.
To kopalnia wiedzy przygotowana przez cenionych nauczycieli, wykładowców i praktyków.