0 POZYCJI
KOSZYK PUSTY

Ochrona przeciwpożarowa w instalacjach elektrycznych

(ePrasa)
0.00  (0 ocen)
 Dodaj recenzję
Rozwiń szczegóły
  • Druk: Warszawa, 2011

  • Redakcja naukowa: Julian Wiatr

  • Wydawca: Medium

  • Formaty:
    PDF (Watermark)
    Watermark
    Znak wodny czyli Watermark to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie najbardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.

Zwiń szczegóły
Cena katalogowa: 26,00 zł
23,40 zł
Dostępność:
online po opłaceniu
Dodaj do schowka

Ochrona przeciwpożarowa w instalacjach elektrycznych

Zgodnie z definicją, pożar stanowi szybkie spalanie materiałów palnych o niekontrolowanym rozprzestrzenianiu się w czasie i przestrzeni. Natomiast spalanie jest egzotermiczną reakcją substancji z utleniaczem, połączoną z emisją wyziewów, której zwykle towarzyszą płomienie i/lub żarzenie się i/lub emisja dymów. Podczas pożaru w budynku można wydzielić następujące obszary: pomieszczenia objęte pożarem, obszary chronione (np. drogi ewakuacyjne), obszary bezpieczne, do których odbywa się ewakuacja w przypadku, gdy nie ma możliwości wyprowadzenia ludzi na zewnątrz budynku. Przebieg pożaru w budynku można podzielić na dwa zasadnicze okresy:
- powstanie pożaru – w tym okresie pod wpływem oddziaływania termicznego powstaje małe źródło ognia; ogień ten stopniowo rozprzestrzenia się na pojedyncze przedmioty,
- pożar rozwinięty – okres ten rozpoczyna się w chwili rozgorzenia (detonacyjnego spalania się dymu wskutek intensywnego dopływu powietrza) i obejmuje dwie fazy: wzrost temperatury oraz studzenie.

Przyczyny wybuchu pożarów są bardzo różne, często winni im są ludzie, którzy nie przestrzegają podstawowych zasad ochrony przeciwpożarowej. Szczególną grupę stanowią pożary wzniecane przez niesprawne instalacje elektryczne. Stanowią one 20 % wszystkich pożarów występujących w ciągu roku. Ich przyczynami są najczęściej niesprawne instalacje, ale zdarzają się pożary spowodowane przez przeciążenia prądowe w instalacjach pozornie sprawnych. Bezpieczeństwo
eksploatowanych instalacji elektrycznych w dużej mierze zależy od poprawnego ich zaprojektowania. Jako podstawę poprawnie zaprojektowanej instalacji elektrycznej należy przyjąć właściwy dobór przewodów i ich zabezpieczeń.

Przewód elektryczny zabezpieczony urządzeniem przeciążeniowym o prądzie znamionowym nieskorelowanym z prądem przewodu dopuszczalnym długotrwale grozi przeciążeniem, które w przypadku długiego czasu trwania może spowodować zapalenie się izolacji. Powszechnie stosowane do ochrony przeciwprzepięciowej ograniczniki przepięć przyłączone do instalacji przewodem o zbyt małym przekroju, w czasie wyładowania atmosferycznego lub przepięcia łączeniowego mogą przepuścić prąd o wartości wystarczającej do zapłonu izolacji. Postępująca degradacja izolacji wskutek starzenia traci swoje właściwości, które skutkują zwiększonymi prądami upływu. W przypadku układania przewodów na podłożu palnym prądy mogą doprowadzić do zapalenia się tego podłoża lub izolacji. Często jako przyczynę pożaru podaje się zwarcie w instalacji elektrycznej. W przypadku zwarcia w instalacji poprawnie zaprojektowanej i właściwie eksploatowanej, zabezpieczenia powinny w krótkim czasie przerwać przepływ prądu, powodując neutralizację zjawiska.

Sytuacje, z jakimi spotykamy się na co dzień, są zupełnie inne. Zabezpieczenia zainstalowane w instalacjach posiadają znacznie większą wartość niż zabezpieczane przewody, co podczas eksploatacji skutkuje przeciążeniami doprowadzającymi do zapalenia się izolacji. Brak okresowych badań stanu izolacji w instalacjach powoduje niekontrolowany proces starzenia, który skutkuje nadmiernymi upływami prądów doziemnych. Duży wpływ na bezpieczeństwo pożarowe mają wyższe harmoniczne, które w dobie eksploatacji odbiorników nieliniowych występują w każdej instalacji elektrycznej. Powodują one przeciążenia przewodów oraz silne zakłócenia różnych urządzeń. Prowadzą do przedwczesnego wyeksploatowania łożysk w maszynach wirujących, co skutkuje ich nadmiernym nagrzewaniem, a w konsekwencji wskutek zwiększonych oporów powoduje grzanie się izolacji uzwojeń. W instalacjach elektrycznych występują obwody zasilające urządzenia ppoż., które muszą funkcjonować w czasie pożaru. Do zasilania tych urządzeń służą przewody posiadające odpowiednią cechę niepalności przez wymagany czas. Wymagania w tym zakresie zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku, w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75, poz. 690, z późniejszymi
zmianami). Określono tam wymagania tylko w zakresie ciągłości dostawy energii elektrycznej przez wymagany czas pracy urządzeń. Twórcy rozporządzenia pominęli problemy związane z jakością dostarczanej energii elektrycznej do urządzeń, które muszą funkcjonować w czasie pożaru. Wysoka temperatura pożarowa powoduje znaczny wzrost rezystancji przewodu, skutkujący
zwiększonymi spadkami napięć, które mogą być przyczyną niewłaściwej pracy tych urządzeń. Problemów tych nie porusza żadna norma przedmiotowa, dlatego przewody do zasilania urządzeń ppoż., które muszą funkcjonować w czasie pożaru, dobierane są na ogólnych zasadach, powszechnie akceptowanych. Poprawny dobór przewodów do zasilania tych urządzeń wymaga uwzględnienia przewidywanego wzrostu rezystancji powodowanego działaniem wysokiej temperatury.

W niniejszym miniporadniku prezentujemy zbiór opracowań wielu autorów, które są próbą przybliżenia rozległej tematyki, jaką jest ochrona przeciwpożarowa. Zawarte w treści zagadnienia nie wyczerpują tej tematyki. Stanowią one jedynie podstawowe wskazania dla projektantów, wykonawców, inwestorów oraz osób wykonujących pomiary odbiorcze i okresowe w instalacjach elektrycznych.

  • Kategorie:
    1. Ebooki i Audiobooki »
    2. Technika
  • Redakcja: Julian Wiatr
  • Język wydania: polski
  • ISSN: 1642-8722
  • Liczba stron: 96
  • Sposób dostarczenia produktu elektronicznego
    Produkty elektroniczne takie jak Ebooki czy Audiobooki są udostępniane online po uprzednim opłaceniu (PayU, BLIK) na stronie Twoje konto > Biblioteka.
    Pliki można pobrać zazwyczaj w ciągu kilku-kilkunastu minut po uzyskaniu poprawnej autoryzacji płatności, choć w przypadku niektórych publikacji elektronicznych czas oczekiwania może być nieco dłuższy.
    Sprzedaż terytorialna towarów elektronicznych jest regulowana wyłącznie ograniczeniami terytorialnymi licencji konkretnych produktów.
  • Ważne informacje techniczne
  • Minimalne wymagania sprzętowe:
    • procesor: architektura x86 1GHz lub odpowiedniki w pozostałych architekturach
    • Pamięć operacyjna: 512MB
    • Monitor i karta graficzna: zgodny ze standardem XGA, minimalna rozdzielczość 1024x768 16bit
    • Dysk twardy: dowolny obsługujący system operacyjny z minimalnie 100MB wolnego miejsca
    • Mysz lub inny manipulator + klawiatura
    • Karta sieciowa/modem: umożliwiająca dostęp do sieci Internet z prędkością 512kb/s
  • Minimalne wymagania oprogramowania:
    • System Operacyjny: System MS Windows 95 i wyżej, Linux z X.ORG, MacOS 9 lub wyżej, najnowsze systemy mobilne: Android, iPhone, SymbianOS, Windows Mobile
    • Przeglądarka internetowa: Internet Explorer 7 lub wyżej, Opera 9 i wyżej, FireFox 2 i wyżej, Chrome 1.0 i wyżej, Safari 5
    • Przeglądarka z obsługą ciasteczek i włączoną obsługą JavaScript
    • Zalecany plugin Flash Player w wersji 10.0 lub wyżej.
  • Informacja o formatach plików:
    • PDF - format polecany do czytania na laptopach oraz komputerach stacjonarnych.
    • EPUB - format pliku, który umożliwia czytanie książek elektronicznych na urządzeniach z mniejszymi ekranami (np. e-czytnik lub smartfon), dając możliwość dopasowania tekstu do wielkości urządzenia i preferencji użytkownika.
    • MOBI - format zapisu firmy Mobipocket, który można pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne (np.e-czytnik Kindle) z zainstalowanym programem (np. MobiPocket Reader) pozwalającym czytać pliki MOBI.
    • Audiobooki w formacie MP3 - format pliku, przeznaczony do odsłuchu nagrań audio.
  • Rodzaje zabezpieczeń plików:
    • Watermark - (znak wodny) to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem.
    • Brak zabezpieczenia - część oferowanych w naszym sklepie plików nie posiada zabezpieczeń. Zazwyczaj tego typu pliki można pobierać ograniczoną ilość razy, określaną przez dostawcę publikacji elektronicznych. W przypadku zbyt dużej ilości pobrań plików na stronie WWW pojawia się stosowny komunikat.
    Więcej informacji o publikacjach elektronicznych
ZAGROŻENIA POŻAROWE I PORAŻENIOWE W ŹLE WYKONANYCH I NADMIERNIE
EKSPLOATOWANYCH INSTALACJACH ELEKTRYCZNYCH NA PRZYKŁADACH
Z PRAKTYKI ZAWODOWEJ
Stanisław Cały

ZŁA JAKOŚĆ ENERGII ELEKTRYCZNEJ A ZAGROŻENIE POŻAROWE – ANALIZA PRZYPADKU
Zbigniew Hanzelka, Jerzy Warecki, Krzysztof Piątek, Krzysztof Chmielowiec

KRZYWE POŻAROWE ORAZ DOBÓR PRZEWODÓW DO ZASILANIA URZĄDZEŃ ELEKTRYCZNYCH,
KTÓRE MUSZĄ FUNKCJONOWAĆ W CZASIE POŻARU
Julian Wiatr

STOSOWANE METODY OCHRONY KABLI PRZED POŻAREM
Franciszek Spyra

OCENA TOKSYCZNOŚCI ŚRODOWISKA POŻAROWEGO Z UDZIAŁEM KABLI I PRZEWODÓW
ELEKTRYCZNYCH – WYBRANE PROBLEMY
Waldemar Jaskółowski, Artur Bartocha, Łukasz Zubek

OCHRONA PRZECIWPOŻAROWA W INSTALACJACH ELEKTRYCZNYCH
Fryderyk Łasak

PRAWNE ASPEKTY WYKONYWANIA POMIARÓW OCHRONNYCH
Witold Zdunek

ŁUK ELEKTRYCZNY I SKUTKI JEGO DZIAŁANIA NA CZŁOWIEKA
Stefan Gierlotka

WYMAGANIA DOTYCZĄCE WENTYLACJI POMIESZCZEŃ Z AKUMULATORAMI STOSOWANYMI
W UKŁADACH ZASILANIA GWARANTOWANEGO
Julian Wiatr, Marcin Orzechowski

CERTYFIKACJA, APROBACJA I DOPUSZCZENIA URZĄDZEŃ ELEKTRYCZNYCH STOSOWANYCH
W OCHRONIE PRZECIWPOŻAROWEJ
Jacek Zboina

WYMAGANIA DOTYCZĄCE LOKALIZACJI BUDYNKOWYCH STACJI TRANSFORMATOROWYCH
POD WZGLĘDEM OCHRONY PPOŻ.
Julian Wiatr, Marcin Orzechowski

Inni Klienci oglądali również

35,55 zł 39,50 zł
Do koszyka

Zdrowie i Bezpieczeństwo. Rocznik Wydziału Ochrony Zdrowia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach

Pierwszy numer czasopisma skupia się na tematach związanych z szeroko rozumianym bezpieczeństwem wewnętrznym. Odnajdą w nim Państwo rozważania na temat organizacji systemu kierowania obroną Rzeczypospolitej Polskiej i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP, be...
46,80 zł 52,00 zł
Do koszyka

AKTUALNOŚCI OCHRONY ŚRODOWISKA nr 215

"Rozwój nowych technologii z zakresu odnawialnych źródeł energii, szczególnie energetyki słonecznej oraz lądowych farm wiatrowych, jest kluczowy dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Szczególne dyskusje b...
46,80 zł 52,00 zł
Do koszyka

AKTUALNOŚCI OCHRONY ŚRODOWISKA nr 214

"Po długiej przerwie wznowiono prace legislacyjne mające na celu wdrożenie dyrektywy Single Use Plastics. Postanowienia dyrektywy będą zawarte w ustawie o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz...
12,15 zł 13,50 zł
Do koszyka

Instalacje słoneczne. Dobór, montaż i nowe konstrukcje kolektorów.

OD REDAKCJIPublikacja przeznaczona jest dla inwestorów, projektantów oraz instalatorówmontujących instalacje słoneczne. Zawiera wskazówki, od czego inwestor powinienrozpocząć inwestycję, jak unikać pułapek ...
3,59 zł 3,99 zł
Do koszyka

Kandesartan – od początku i na lata dla ochrony serca i mózgu

Kandesartan charakteryzuje się najwyższą spośród antagonistów receptora angiotensynowego selektywnością wobec receptorów AT1, wykazuje wysoką biodostępność i całodobowe działanie hipotensyjne. Skuteczność hipotensyjna kandesartanu...
27,00 zł 30,00 zł
Do koszyka

Zasilanie budynków użyteczności publicznej oraz budynków mieszkalnych w energię elektryczną

Od autoraOddajemy do Państwa dyspozycji drugą część miniporadnika wydanego w ramach serii wydawniczej „Niezbędnik elektryka”, poświęconego doborowi mocy źródeł zasilających.W pierwszej części przedstawiliśmy podstaw...

Recenzje

Dodaj recenzję
Nikt nie dodał jeszcze recenzji. Bądź pierwszy!