0 POZYCJI
KOSZYK PUSTY
Pobierz fragment
Wybierz format pliku:
Pobierz

Ryby kopalne

(eBook)
0.00  (0 ocen)
 Dodaj recenzję
Rozwiń szczegóły
Zwiń szczegóły
Cena katalogowa: 16,70 zł
Najniższa cena z 30 dni: 10,80 zł
Cena produktu

Cena katalogowa – rynkowa cena produktu, często jest drukowana przez wydawcę na książce.

Najniższa cena z 30 dni – najniższa cena sprzedaży produktu w księgarni z ostatnich 30 dni, obowiązująca przed zmianą ceny.

Wszystkie ceny, łącznie z ceną sprzedaży, zawierają podatek VAT.

15,03 zł
Dostępność:
online po opłaceniu
Dodaj do schowka

Ryby kopalne

Podręcznik paleobiologii niższych kręgowców powstały na podstawie własnych badań ryb kopalnych oraz dzięki doświadczeniu z kilkunastu lat zajęć z paleozoologii kręgowców.

Pierwszy od półwiecza polski podręcznik w tej dziedzinie, prezentujący aktualny stan wiedzy na temat ewolucji wszystkich kręgowców z wyjątkiem czworonogów, ich systematyki, budowy oraz występowania skamieniałości. Wśród ośmiu rozdziałów tej książki znajdują się traktujące w sposób ogólny o budowie wczesnych kręgowców i najważniejszych wydarzeniach w ewolucji tych zwierząt oraz przedstawiające poszczególne grupy ryb. Rozdziały systematyczne składają się z części ogólnej, przeglądu systematycznego oraz omówienia skamieniałości danej grupy z Polski, a także ich występowania na świecie. Każdy rozdział zaopatrzono w liczne ryciny oraz spis najważniejszej literatury uzupełniającej, a w końcowej części książki podano obszerną bibliografię przedmiotu. W książce znajduje się też wkładka z kolorowymi fotografiami wybranych okazów.

Adresowany do studentów i nauczycieli kierunków przyrodniczych uniwersytetów, przede wszystkim biologii i geologii, a także uczelni politechnicznych i rolniczych mających zajęcia z paleozoologii kręgowców lub przedmioty uwzględniające w swoim programie wiadomości o kopalnych kręgowcach. Cenne źródło informacji o metodach rekonstrukcji paleontologicznych i przebiegu wczesnej ewolucji kręgowców dla wszystkich osób zainteresowanych przyrodoznawstwem oraz przyrodników amatorów.

Autorami kolejnych części podręcznika są wybitni znawcy i badacze poszczególnych grup ryb kopalnych związani obecnie lub wcześniej z Wydziałem Geologii Uniwersytetu Warszawskiego: Michał Ginter (głównie chrzęstnoszkieletowe), Małgorzata Bieńkowska-Wasiluk ( promieniopłetwe) oraz Piotr Szrek (plakodermy i mięśniopłetwe).

*********

Fossil Fish

A textbook on the paleobiology of vertebrates, presenting the current state of knowledge on the evolution of all vertebrates (apart from quadrupeds), their taxonomy, anatomy, and the prevalence of fossils. The book contains many drawn illustrations as well as colour photographs of selected specimens.

*********

Prof. Michał Ginter – profesor na Wydziale Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie prowadzi wykłady z paleozoologii kręgowców i mikropaleontologii. Przedmiotem jego specjalistycznych badań naukowych są rekiny paleozoiczne. Skamieniałości do badań uzyskiwał początkowo z Gór Świętokrzyskich i okolic Krakowa. Później, w celu poszerzenia materiału badawczego, uczestniczył w poszukiwaniach ryb kopalnych na Uralu, w Iranie i w Armenii oraz spędził wiele miesięcy, przeglądając XIX- i XX-wieczne kolekcje skamieniałości w USA i Wielkiej Brytanii. Autor lub współautor ponad 40 publikacji naukowych, w tym tomu 3D z serii "Handbook of Paleoichthyology", poświęconego uzębieniu kopalnych rekinów. Wykształcił kilkunastu magistrantów i czterech doktorantów, z których jeden jest dziekanem na uniwersytecie w Isfahanie, a drugi (Piotr Szrek) – współautorem niniejszej książki.

Dr Piotr Szrek – absolwent Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie zdobył również stopień doktora. Głównym tematem jego badań są ryby pancerne z dewonu Gór Świętokrzyskich. Ich skamieniałości poszukuje i opisuje je od ponad 15 lat. Ostatnio zajmuje się również szerzej kręgowcami dewońskimi, także tymi, które wyszły na ląd. Autor 20 publikacji naukowych, uczestnik i współorganizator konferencji paleontologicznych. Prowadzi badania na Podolu, Łotwie, Litwie i w Iranie. Obecnie pracownik naukowy Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.

Dr Małgorzata Bieńkowska-Wasiluk – uzyskała stopień magistra i doktora na Wydziale Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie obecnie prowadzi zajęcia z rozpoznawania minerałów i skał, czytania map geologicznych, sedymentologii i paleontologii ryb promieniopłetwych. Zajmuje się rybami promieniopłetwymi z trzeciorzędu – oligocenu (sprzed około 30 mln lat) z Karpat, głównie z Pogórza Przemyskiego i Dynowskiego oraz z Beskidu Niskiego, a ostatnio także rybami z trzeciorzędu Antarktyki. Badania i poszukiwania skamieniałości prowadzi od ponad 15 lat. Zajmuje się stanem zachowania ryb, ich taksonomią i rozprzestrzenieniem w przeszłości. Autorka kilku publikacji naukowych, kilkunastu wystąpień konferencyjnych i współorganizatorka międzynarodowej konferencji paleontologicznej.

  • Kategorie:
    1. Ebooki i Audiobooki »
    2. Nauki o zdrowiu »
    3. Biologia, botanika, zoologia
    1. Ebooki i Audiobooki »
    2. Nauki o Ziemi
  • Zdjęcia: A. Hupałowski, M. Bieńkowska-Wasiluk
  • Redakcja: Adam Nadachowski, Dariusz Górski, Jakub Rakusa-Suszczewski, Krystyna Kruczyńska, Krystyna Mostowik, Małgorzata Yamazaki, Michał Ginter, Zofi A Kosińska
  • ISBN: 978-83-235-1384-1
  • ISBN druku: 978-83-235-0973-8
  • EAN: 9788323513841
  • Liczba stron: 372
  • Sposób dostarczenia produktu elektronicznego
    Produkty elektroniczne takie jak Ebooki czy Audiobooki są udostępniane online po uprzednim opłaceniu (PayU, BLIK) na stronie Twoje konto > Biblioteka.
    Pliki można pobrać zazwyczaj w ciągu kilku-kilkunastu minut po uzyskaniu poprawnej autoryzacji płatności, choć w przypadku niektórych publikacji elektronicznych czas oczekiwania może być nieco dłuższy.
    Sprzedaż terytorialna towarów elektronicznych jest regulowana wyłącznie ograniczeniami terytorialnymi licencji konkretnych produktów.
  • Ważne informacje techniczne
  • Minimalne wymagania sprzętowe:
    • procesor: architektura x86 1GHz lub odpowiedniki w pozostałych architekturach
    • Pamięć operacyjna: 512MB
    • Monitor i karta graficzna: zgodny ze standardem XGA, minimalna rozdzielczość 1024x768 16bit
    • Dysk twardy: dowolny obsługujący system operacyjny z minimalnie 100MB wolnego miejsca
    • Mysz lub inny manipulator + klawiatura
    • Karta sieciowa/modem: umożliwiająca dostęp do sieci Internet z prędkością 512kb/s
  • Minimalne wymagania oprogramowania:
    • System Operacyjny: System MS Windows 95 i wyżej, Linux z X.ORG, MacOS 9 lub wyżej, najnowsze systemy mobilne: Android, iPhone, SymbianOS, Windows Mobile
    • Przeglądarka internetowa: Internet Explorer 7 lub wyżej, Opera 9 i wyżej, FireFox 2 i wyżej, Chrome 1.0 i wyżej, Safari 5
    • Przeglądarka z obsługą ciasteczek i włączoną obsługą JavaScript
    • Zalecany plugin Flash Player w wersji 10.0 lub wyżej.
  • Informacja o formatach plików:
    • PDF - format polecany do czytania na laptopach oraz komputerach stacjonarnych.
    • EPUB - format pliku, który umożliwia czytanie książek elektronicznych na urządzeniach z mniejszymi ekranami (np. e-czytnik lub smartfon), dając możliwość dopasowania tekstu do wielkości urządzenia i preferencji użytkownika.
    • MOBI - format zapisu firmy Mobipocket, który można pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne (np.e-czytnik Kindle) z zainstalowanym programem (np. MobiPocket Reader) pozwalającym czytać pliki MOBI.
    • Audiobooki w formacie MP3 - format pliku, przeznaczony do odsłuchu nagrań audio.
  • Rodzaje zabezpieczeń plików:
    • Watermark - (znak wodny) to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem.
    • Brak zabezpieczenia - część oferowanych w naszym sklepie plików nie posiada zabezpieczeń. Zazwyczaj tego typu pliki można pobierać ograniczoną ilość razy, określaną przez dostawcę publikacji elektronicznych. W przypadku zbyt dużej ilości pobrań plików na stronie WWW pojawia się stosowny komunikat.
    Więcej informacji o publikacjach elektronicznych
Wprowadzenie 7

1. Szkielet kręgowców – wiadomości ogólne [Michał Ginter] 11
   1.1. Elementy składowe szkieletu kręgowców 11
   1.2. Tkanki budujące szkielet 16
   1.3. Pochodzenie szkieletu kręgowców 21

2. Pokrewieństwo i systematyka kręgowców [Michał Ginter] 24
   2.1. Najbliżsi krewni kręgowców 24
   2.2. Założenia systematyki kręgowców 30

CZĘŚĆ I 35
3. Bezszczękowce (bezżuchwowce, „Agnatha”) [Michał Ginter, Piotr Szrek] 37
   3.1. Gromada PETROMYZONTOMORPHI – minogi 37
      3.1.1. Wiadomości ogólne 37
      3.1.2. Pokrewieństwa i zróżnicowanie minogów 39
   3.2. Gromada ANASPIDA – anaspidy 40
      3.2.1. Wiadomości ogólne 40
      3.2.2. Pokrewieństwa i zróżnicowanie anaspidów 42
   3.3. Gromada THELODONTI – telodonty 43
      3.3.1. Wiadomości ogólne 43
      3.3.2. Pokrewieństwa i zróżnicowanie telodontów 46
      3.3.3. Telodonty w Polsce 48
   3.4. Gromada PTERASPIDOMORPHI – pteraspidomorfy 49
      3.4.1. Wiadomości ogólne 49
      3.4.2. Przegląd systematyczny Pteraspidomorphi 50
         Podgromada ASTRASPIDA – astraspidy 50
         Podgromada ARANDASPIDA – arandaspidy 50
         Podgromada HETEROSTRACI – heterostraki, 
         innopancerne 52
      3.4.3. Pteraspidomorphi w Polsce (patrz 3.7.3) 56
   3.5. Gromada GALEASPIDA – galeaspidy 56
   3.6. Gromada PITURIASPIDA – pituriaspidy 57
   3.7. Gromada OSTEOSTRACI – osteostraki, 
   kostnopancerne 58
      3.7.1. Wiadomości ogólne 58
      3.7.2. Przegląd systematyczny osteostraków 61
      3.7.3. Bezszczękowce pancerne w Polsce i na Podolu 
      62

CZĘŚĆ II 65
4. Nadgromada GNATHOSTOMATA – szczękowce. Informacje wstępne [Michał Ginter] 67

5. Gromada PLACODERMI – ryby pancerne, tarczowce, plakodermy [Piotr Szrek] 72
   5.1. Wiadomości ogólne 72
   5.2. Przegląd systematyczny ryb pancernych 80
   5.3. Ryby pancerne w Polsce 91

6. Gromada CHONDRICHTHYES – chrzęstnoszkieletowe [Michał Ginter] 94
   6.1. Podgromada ELASMOBRANCHII – spodouste 95
      6.1.1. Wiadomości ogólne 95
      6.1.2. Przegląd systematyczny spodoustych 111
      6.1.3. Kopalne spodouste w Polsce 147
   6.2. Podgromada EUCHONDROCEPHALI – chrzęstnogłowe 153
      6.2.1. Wiadomości ogólne 153
      6.2.2. Przegląd systematyczny chrzęstnogłowych 154
      6.2.3. Kopalne chrzęstnogłowe w Polsce 172

7. Gromada ACANTHODII – akantody, fałdopłetwe [Michał Ginter] 175
   7.1. Wiadomości ogólne 175
   7.2. Przegląd systematyczny fałdopłetwych 181
   7.3. Kopalne fałdopłetwe w Polsce 183

8. Gromada OSTEICHTHYES – kostnoszkieletowe 185
   8.1. Podgromada ACTINOPTERYGII – promieniopłetwe 
   [Małgorzata Bieńkowska-Wasiluk] 190
      8.1.1. Wiadomości ogólne 190
      8.1.2. Przegląd systematyczny promieniopłetwych 
      199
      8.1.3. Kopalne promieniopłetwe w Polsce 274
   8.2. Podgromada SARCOPTERYGII – mięśniopłetwe [Piotr 
   Szrek] 276
      8.2.1. Wiadomości ogólne 276
      8.2.2. Przegląd systematyczny mięśniopłetwych 279
      8.2.3. Wczesne Tetrapoda (czworonogi) i wyjście 
      kręgowców na ląd 293
      8.2.4. Kopalne mięśniopłetwe w Polsce 298

Bibliografia 301
Źródła ilustracji 311
Indeks terminów anatomicznych 325
Indeks nazw rodzajowych i gatunkowych 332
Indeks wyższych jednostek systematycznych 340
Noty o autorach 346

Inni Klienci oglądali również

13,41 zł 14,90 zł
Do koszyka

In den Cordilleren

„In den Cordilleren” ist der Fortsetzung des Südamerika-Romans „Am Rio de la Plata”. Die Reisegesellschaft ist nun auf dem Weg in die Pampa de Salinas. Unterwegs treffen sie auf Pena, der für eine Gruppe von Siedlern u...
4,50 zł 5,00 zł
Do koszyka

Jedz ryby. Przepisy przyrządzania karpia i innych ryb słodkowodnych.

Poradnik kulinarny „Jedz ryby” autorstwa Elżbiety Kiewnarskiej (publikującej w międzywojennej Polsce pod pseudonimem „Pani Elżbieta”) to jedna z wielu niezwykle wartościowych książek kucharskich. Poradnik ten zawiera 24 przepisy...
34,20 zł 38,00 zł
Do koszyka

Czy ryby piją wodę?

Czytaliście Dlaczego oczy kota świecą w nocy?, Dlaczego hipopotam jest gruby? i Dlaczego ziewamy?, ale wciąż jesteście żądni wiedzy? Mamy dla was „jeszcze więcej sekretów zwierząt i ludzi”, które rozjaśni niezastąpiona Dorota ...
3,15 zł 3,50 zł
Do koszyka

Anioł kopalni węgla

Gdy rodzina popada w kłopoty finansowe, a schorowany ojciec nie jest w stanie zapewnić bytu ani sobie, ani córkom, jedna z nich, czternastoletnia Anna postanawia zaradzić temu i podejmuje pracę w kopalni węgla. Czy była to słuszna decyzja, czy p...
16,11 zł 17,90 zł
Do koszyka

Matylda i magiczna ryba

To przepiękna, wzruszająca i pouczająca opowieść, która zostaje w pamięci czytelników w każdym wieku na długo po odłożeniu książki.Matylda spotyka złotą rybkę, która spełnia życzenia. I to trzy na godzinę! Myślisz sobie...
18,44 zł 20,49 zł
Do koszyka

Zupa z ryby fugu

Ryba fugu jest bardzo smaczna, ale jeśli będziemy obchodzić się z nią nieostrożnie – możemy otruć siebie i współbiesiadników. Na śmierć. Podobnie z naszym życiem. Jest ono jak potrawa dla inteligentnych. Trzeba zawsze myśleć o ty...

Recenzje

Dodaj recenzję
Nikt nie dodał jeszcze recenzji. Bądź pierwszy!