Ostre stany zagrożenia życia w chorobach wewnętrznych
Kontynuacja znanego podręcznika, z którego skorzystało już kilka pokoleń studentów medycyny i lekarzy. Publikacja, przygotowana przez cenione autorytety i specjalistów-praktyków, zawiera nowe wytyczne, zagadnienia, algorytmy i wskazówki z zakresu postępowania przedszpitalnego i szpitalnego, którego znajomość może zadecydować o życiu chorego. Nieodzowna i ważna lektura dla:
studentów
lekarzy pogotowia ratunkowego, pracujących w SOR-ach i centrach urazowych
lekarzy specjalizujących się w medycynie ratunkowej
Napisanie zwięzłego podręcznika w dziedzinie rozwijającej się niezwykle szybko okazało się zadaniem bardzo trudnym, czego dowodem była 13-letnia cisza wydawnicza w ww. tematyce. Ciszę tę skutecznie przerwał prof. Krystyn Sosada, organizując kompetentny zespół współautorów, czego dowodem jest niniejszy podręcznik, nawiązujący do mojego trzeciego wydania książki poświęconej wymienionej tematyce. Wyrażam nadzieję, że Czytelnicy z wielką radością przyjmą opublikowanie podręcznika, uwzględniającego aktualny stan wiedzy dotyczącej stanów zagrożenia życia nie tylko w internie, ale również w innych dziedzinach medycyny.
Prof. dr hab. n. med. Franciszek Kokot, Śląska Akademia Medyczna w Katowicach
Środowisko lekarskie, zainteresowane medycyną ratunkową, doczekało się znakomitego podręcznika z zakresu stanów zagrożenia życia pochodzenia wewnętrznego, napisanego przez polskich Autorów, uznane autorytety w zakresie swoich specjalności. Obecne na polskim rynku księgarskim pozycje książkowe o podobnej tematyce, najczęściej zagranicznych autorów, zwierają wiele merytorycznie ważnych treści, ale często odbiegają od polskich realiów, wymagają często adaptacji do możliwości systemu ratownictwa medycznego w naszym kraju. Dlatego też pojawienie się tej książki wypełnia lukę w gamie podręczników, które mogą być rekomendowane jako zalecane do nauki przez lekarzy przygotowujących się do egzaminu specjalizacyjnego w dziedzinie medycyny ratunkowej. Zresztą nie tylko dla nich. Podręcznik ten powinien zainteresować lekarzy innych specjalności, studentów oraz ratowników medycznych. Jednolity układ poszczególnych rozdziałów książki wychodzi naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych czytelników. Czyni z niej solidny podręcznik, zawierający aktualną wiedzę, usystematyzowaną w postaci układu treści ułatwiającego naukę. Oprócz tego Autorzy opracowania znakomicie wyczerpali zakres wiedzy na temat stanów zagrożenia życia pochodzenia wewnętrznego zawarty w programie specjalizacji. Z pełnym przekonaniem rekomenduję ten podręcznik jako jedno z głównych źródeł wiedzy wymaganej podczas egzaminów specjalizacyjnych w dziedzinie medycyny ratunkowej.
Prof. dr hab. Jerzy Robert Ładny, Konsultant Krajowy w dziedzinie medycyny ratunkowej
Seria Medycyna ratunkowa
Cykl Medycyna Ratunkowa i ratownictwo medyczne
Medycyna ratunkowa to specjalność, której głównym celem jest leczenie chorych w nagłych stanach zagrożenia zdrowia lub życia.
W nauczaniu tej dziedziny szczególny nacisk jest położony na umiejętność szybkiego i właściwego zbierania wywiadów chorobowych, prowadzenia badania fizykalnego i prawidłowego doboru i oceny testów diagnostycznych w warunkach SOR… a wszystko pod ogromną presją czasu.
Nasze publikacje z medycyny ratunkowej są przygotowane przez najlepszych specjalistów w kraju, wybitnych wykładowców, znanych i cenionych autorów, praktyków i nietuzinkowe osobowości.
Każdy tytuł to dawka ogromnej wiedzy, emocji i ciekawostek, nierutynowych działań, trudnych pytań i szczerych odpowiedzi.
Jasna wykładnia, praktyczne opisy przypadków, unikatowe zdjęcia, algorytmy, zestawienia, komentarze, kontrowersje, tricks & tips, analiza błędów, wnioski, podsumowania.
Publikacje są oryginalne, ciekawe, nowoczesne. Na uwagę zasługuje również szata graficzna książek, dobrana ze szczególną starannością.
Tytuły cyklu to obowiązkowa lektura dla lekarzy wszystkich specjalności, ratowników medycznych, jak i studentów medycyny.
Kwalifikowana pierwsza pomoc
Postępowanie przedszpitalne w obrażeniach ciała
Postępowanie w obrażeniach ciała w praktyce SOR
Ostre stany zagrożenia życia w chorobach wewnętrznych
Intensywna terapia i medycyna ratunkowa. Wybrane zagadnienia
Medyczne skutki terroryzmu
Złote minuty w obrażeniach ciała
Wykłady z anestezjologii
Algorytmy diagnostyczne i lecznicze w praktyce SOR
Już wkrótce: Zespół urazowy w praktyce, Urologia na dyżurze, Anestezjologia położnicza na dyżurze, Ostre stany zagrożenia życia w obrażeniach ciała, Kwalifikowana pierwsza pomoc w KSRG, Medycyna katastrof. Logistyka… i dużo więcej.