Kwalifikowana pierwsza pomoc
Pierwsze oraz tak szczegółowe i spójne opracowanie dotyczące kwalifikowanej pierwszej pomocy dla jednostek współpracujących z systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne.
Głównym celem było wdrożenie w życie zalecenia WHO dotyczącego ujednolicenia postępowania w służbach odpowiadających za bezpieczeństwo obywateli i oparcie tych treści na faktach naukowych. Ciekawe, praktyczne przedstawienie tematów sprawia, że książka jest bardzo interesującą pozycją dotyczącą postępowania w fazie przedszpitalnej.
Kluczowe tematy zostały opracowane przez cenione autorytety, a autorami poszczególnych rozdziałów są praktycy pracujący w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego. Są to między innymi przedstawiciele: Wojskowego Instytutu Medycznego, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, Polskiego Towarzystwa Prawa Medycznego, Tatrzańskiego Pogotowia Ratunkowego, Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Wojskowego Inspektoratu Służby Zdrowia, Państwowej Straży Pożarnej, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz uczelni prowadzących kierunek ratownictwo medyczne.
Odbiorcami książki są przedstawiciele wszystkich służb mających obowiązek udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy (straż pożarna, policja, służba więzienna, wojsko itd.), studenci ratownictwa medycznego, uczniowie szkół profilowanych, nauczyciele oraz ratownicy ochotnicy zrzeszeni w ramach organizacji społecznych (PCK, WOŚP).
Jednym z zaleceń WHO w Europie jest wprowadzenie jednolitych schematów postępowania w zakresie pierwszej pomocy we wszystkich służbach ratowniczych. Niniejsza publikacja wychodzi tym zaleceniom naprzeciw, jednocześnie uwzględniając specyfikę działania poszczególnych służb takich jak np. straż pożarna, wojsko czy policja. Autorzy w swoich rozdziałach bazowali na aktualnych badaniach naukowych, które jak się okazuje coraz częściej obalają krążące od dawna w środowisku „dogmaty” i „mity”.
Redaktorzy Naukowi
Ratowanie życia i zdrowia to szczególne wyzwanie i niezwykle trudna praca. To również odpowiedzialność i upór w zdobywaniu wiedzy i stałym doskonaleniu się, w podnoszeniu kwalifikacji ratownika i ratownika medycznego.
Gen. Bryg. lek. Piotr Dzięgielewski
Niniejsza publikacja stanowi zbiór tekstów, które opisują zarówno uregulowania prawne dotyczące kwalifikowanej pierwszej pomocy, jak i szczegółowe zasady postępowania w różnych stanach zagrożenia zdrowia i życia. Autorzy poszczególnych rozdziałów to wybitni specjaliści w różnych dziedzinach medycyny oraz ratownicy medyczni - praktycy. Wspólnym motywem wszystkich Autorów tej publikacji jest aktywne działanie na rzecz zdrowia naszych pacjentów, a celem nadrzędnym jest szerzenie specjalistycznej wiedzy, skierowanej do szerokiego grona środowiska medycznego, w celu podnoszenia wiedzy i umiejętności w zakresie postępowania ratowniczego.
Dr hab. n. med. Robert Gałązkowski, Dyrektor Lotniczego Pogotowania Ratunkowego
Seria Medycyna ratunkowa
Cykl Medycyna Ratunkowa i ratownictwo medyczne
Medycyna ratunkowa to specjalność, której głównym celem jest leczenie chorych w nagłych stanach zagrożenia zdrowia lub życia.
W nauczaniu tej dziedziny szczególny nacisk jest położony na umiejętność szybkiego i właściwego zbierania wywiadów chorobowych, prowadzenia badania fizykalnego i prawidłowego doboru i oceny testów diagnostycznych w warunkach SOR… a wszystko pod ogromną presją czasu.
Nasze publikacje z medycyny ratunkowej są przygotowane przez najlepszych specjalistów w kraju, wybitnych wykładowców, znanych i cenionych autorów, praktyków i nietuzinkowe osobowości.
Każdy tytuł to dawka ogromnej wiedzy, emocji i ciekawostek, nierutynowych działań, trudnych pytań i szczerych odpowiedzi.
Jasna wykładnia, praktyczne opisy przypadków, unikatowe zdjęcia, algorytmy, zestawienia, komentarze, kontrowersje, tricks & tips, analiza błędów, wnioski, podsumowania.
Publikacje są oryginalne, ciekawe, nowoczesne. Na uwagę zasługuje również szata graficzna książek, dobrana ze szczególną starannością.
Tytuły cyklu to obowiązkowa lektura dla lekarzy wszystkich specjalności, ratowników medycznych, jak i studentów medycyny.
Kwalifikowana pierwsza pomoc
Postępowanie przedszpitalne w obrażeniach ciała
Postępowanie w obrażeniach ciała w praktyce SOR
Ostre stany zagrożenia życia w chorobach wewnętrznych
Intensywna terapia i medycyna ratunkowa. Wybrane zagadnienia
Medyczne skutki terroryzmu
Złote minuty w obrażeniach ciała
Wykłady z anestezjologii
Algorytmy diagnostyczne i lecznicze w praktyce SOR
Już wkrótce: Zespół urazowy w praktyce, Urologia na dyżurze, Anestezjologia położnicza na dyżurze, Ostre stany zagrożenia życia w obrażeniach ciała, Kwalifikowana pierwsza pomoc w KSRG, Medycyna katastrof. Logistyka… i dużo więcej.