Zyskaj 105 zł na zakupy! » Sprawdź!

Artyści w okupowanej Polsce

44,90 zł

Ostatnie sztuki

Szczegóły produktu

Data wydania
18 gru 2015
Format pliku
eBook (epub,mobi)
Autor/Redaktor
Remigiusz Piotrowski

Artyści w okupowanej Polsce

Nowa książka Remigiusza Piotrowskiego przybliża wojenne losy aktorów, pisarzy, poetów i muzyków. Opowiada o ich przeżyciach z września 1939 roku oraz z Powstania Warszawskiego, o latach spędzonych w okupowanej stolicy i na Kresach, o rozmaitych zajęciach, które znajdowali, aby przeżyć trudne lata, o sposobach zdobywania pieniędzy, spotkaniach towarzyskich, codziennych dylematach, małych radościach i prowadzonej w podziemiu walce. Autor pokazuje koleje życia zapomnianego, choć słynnego przed wojną aktora uwięzionego w Auschwitz. Znanej pisarki, która – by związać koniec z końcem – otworzyła sklep z tytoniem. Reżysera zaangażowanego w pracę wywiadowczą dla Armii Krajowej czy piosenkarza śpiewającego na powstańczych barykadach. Zagląda za kulisy życia codziennego twórców, którym przyszło usługiwać w kawiarniach lub występować na jawnych, licencjonowanych przez Niemców scenach. Pasje, przedwojenna sława i zawodowe ambicje polskich artystów w zderzeniu z bezwzględną polityką okupantów schodziły na dalszy plan, nierzadko okazywały się przekleństwem, a czasami – szansą na ułożenie sobie życia. Postawa i wybory wielu z nich do dziś budzą kontrowersje… Remigiusz Piotrowski (ur. w 1984 roku w Łodzi) – ukończył filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim. Autor bloga Tropy historii. Przez kilka lat zajmował się dziennikarstwem internetowym związanym z dwiema jego największymi pasjami: piłką nożną i historią pierwszej połowy XX wieku. Autor wydanych także przez PWN książek: Ślepy Maks. Historia łódzkiego Ala Capone, Literaci w przedwojennej Polsce. Pasje, nałogi, romanse oraz Rozkaz: Trzaskać! Zapomniane akcje polskiego podziemia.

Spis treści

ZAMIAST WSTĘPU Rozdział II. OBYWATELE GENERALNEJ GUBERNI Rozdział III. NA WSCHODZIE Rozdział IV. GRAĆ CZY NIE GRAĆ? Rozdział V. MIEĆ W PORTFELU „GÓRALA” Rozdział VI. RANNI RÓŻĄ Rozdział VII. OKOLICZNOŚCI Rozdział VIII.W UKRYCIU Rozdział IX. W SZEREGACH PODZIEMIA Rozdział X. ZA KRATAMI, ZA DRUTAMI… Rozdział XI. ZDRADA KARANA JEST ŚMIERCIĄ… Rozdział XII. LUDZIE Z TAMTEJ STRONY MURU Rozdział XIII.POWSTANIE EPILOG Bibliografia

 

Recenzje (0)

Zainspiruj się kategoriami tego produktu

 

Warto wiedzieć o książce Artyści w okupowanej Polsce

Remigiusz Piotrowski – mistrz opowieści o zapomnianych artystach

Remigiusz Piotrowski udowadnia, że potrafi w mistrzowski sposób łączyć rzetelność z przystępną narracją, co czyni jego książki wyjątkowymi na rynku wydawniczym. W Artyściach w okupowanej Polsce autor wykazuje się niezwykłym wyczuciem, odkrywając poruszające historie artystów, którzy w cieniu II wojny światowej musieli stawić czoła nie tylko brutalnej rzeczywistości, ale także własnym dylematom i ambicjom. Jego umiejętność przedstawiania złożonych losów postaci sprawia, że czytelnik nie tylko poznaje fakty, ale także emocjonalnie angażuje się w opowieści pełne dramatyzmu i ludzkich tragedii.

Dzięki starannie skonstruowanej narracji Piotrowski przenosi nas w czasy, gdy sztuka była często jedynym sposobem na przetrwanie w okupowanej Polsce. W jego książkach historie stają się żywe, a zapomniani artyści wracają do nas z przeszłości, by przypomnieć o swoim talencie i odwadze.

Artystyczna codzienność pod okupacją – między pasją a przetrwaniem w książce Artyści w okupowanej Polsce

Artyści w okupowanej Polsce to nie tylko zbiór faktów o znanych i zapomnianych, ale także emocjonalne świadectwo codzienności artystów w czasach, gdy ich pasje były narażone na nieustanne zagrożenie. Książka ukazuje różnorodne losy twórców – od dramatycznych sytuacji, w jakich się znaleźli, po drobne, codzienne zmartwienia i radości. Piotrowski wnikliwie opisuje, jak artyści próbowali zarabiać na życie, angażując się w działalność teatralną, kabaretową, a czasami nawet w kolaborację, by przetrwać w brutalnym świecie okupacji.

Autor nie boi się ukazać trudnych wyborów moralnych, przed którymi stawali bohaterowie jego opowieści. Zderzenie ich artystycznych ambicji z rzeczywistością wojny, w której musieli podejmować decyzje często sprzeczne z ich sumieniem, sprawia, że lektura książki staje się nie tylko fascynującą podróżą przez historię, ale także głęboką refleksją nad naturą ludzkiego działania w obliczu kryzysu.

Kontrowersje i dylematy – postawy artystów wobec okupanta w książce Remigiusza Piotrowskiego

W książce Piotrowskiego nie brakuje kontrowersji związanych z postawami artystów wobec okupanta. Autor przedstawia nie tylko bohaterstwo i opór, ale także kolaborację, co prowokuje do głębszej refleksji nad moralnością w czasach ekstremalnych. Warto pamiętać, że w obliczu tak trudnych okoliczności nie ma jednoznacznych odpowiedzi, a każdy wybór niósł ze sobą poważne konsekwencje.

Piotrowski nie ocenia swoich bohaterów, lecz stara się zrozumieć ich motywacje i ludzki dramat, który towarzyszył im w czasach wojny. Taki sposób narracji stawia pytania, które są aktualne także dzisiaj – jak daleko można się posunąć w obronie życia, a jednocześnie pozostać wiernym swoim ideałom? Książka zmusza do refleksji nad tym, jak łatwo oceniać innych, nie znając ich historii.

Bogactwo źródeł i rzetelność historyczna – solidna podstawa narracji w Artyściach w okupowanej Polsce

Artyści w okupowanej Polsce to nie tylko barwne opowieści, ale także solidna podstawa historyczna. Piotrowski opiera się na bogactwie źródeł, starannie gromadząc bibliografie i przypisy, które podkreślają rzetelność jego narracji. Takie podejście nie tylko wzbogaca tekst, ale również zachęca czytelników do dalszych poszukiwań i odkrywania historii na własną rękę.

Dzięki drobiazgowej pracy nad faktami czytelnik zyskuje szerszy kontekst dla przedstawionych historii. To sprawia, że książka ma nie tylko walory literackie, ale także edukacyjne, co czyni ją cennym źródłem dla miłośników historii i kultury.

Wzruszenia i refleksje – emocjonalna podróż przez wojenne losy artystów

Na kartach Artyści w okupowanej Polsce każdy może odnaleźć coś dla siebie. Książka nie tylko porusza ważne tematy związane z historią, ale także wywołuje emocje towarzyszące lekturze. Piotrowski umiejętnie łączy tragiczne losy artystów z momentami humoru i anegdot, tworząc w ten sposób niepowtarzalną mozaikę ludzkich doświadczeń.

Zachęca do zadumy nad losem jednostek w czasie, gdy ich życie zostało brutalnie przerwane przez wojnę. Książka staje się swoistą emocjonalną podróżą, która pozostaje z czytelnikiem na długo po zakończeniu lektury. To dzieło, które nie tylko przypomina o zapomnianych artystach, ale także skłania do refleksji nad ich niezwykłymi historiami, które kształtowały kulturę Polski w najciemniejszych czasach.

Nie ma wątpliwości, że Artyści w okupowanej Polsce to wybitna pozycja w kategorii literatury faktu, która zaspokoi ciekawość każdego, kto pragnie zgłębić losy polskich twórców w obliczu wojennego chaosu.

Książki tego autora
Książki tego wydawnictwa

Artyści w okupowanej Polsce

44,90 zł