0 POZYCJI
KOSZYK PUSTY
Ratownictwo PZWL -16% »

Nowości

Anestezjologia i intensywna terapia

Pielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opieki


Medycyna po godzinach »

Ratownictwo medyczne - zobacz wszystko


W kategorii ratownictwo medyczne umieściliśmy nie tylko podręczniki akademickie skierowane do studentów ratownictwa oraz praktykujących ratowników medycznych, których zadaniem jest doraźna pomoc w nagłych przypadkach. W Polsce powołany został system Państwowego Ratownictwa Medycznego (PRM), czyli koordynacja działań różnych służb, które zobowiązane są do udzielania pomocy medycznej osobom znajdującym się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Z PRM współpracują nie tylko ratownicy medyczni, ale również inne służby zobowiązane do udzielenia pomocy medycznej, a także szpitalne oddziały ratunkowe (SOR).

Podstawową pozycją dla osób udzielających pomocy przedszpitalnej jest praca „Kwalifikowana pierwsza pomoc. Dla jednostek współpracujących z systemem PRM”. Odbiorcami tej książki są nie tylko studenci ratownictwa medycznego, ale również wszystkie służby udzielające kwalifikowanej pierwszej pomocy (od straży pożarnej do policji). Bardziej specjalistyczną pozycją jest podręcznik „Medyczne czynności ratunkowe”, praktyczna monografia mająca na celu nabycie umiejętności wykonywania technik zabiegowych oraz rozpoznania, różnicowania i kwalifikowania objawów zagrażających życiu – od resuscytacji, ran otwartych oraz złamań do przyjmowania porodów.

Wszystkim studentom ratownictwa medycznego i osobom zainteresowanym medycyną ratunkową polecamy dwie serie podręczników akademickich przygotowanych przez Wydawnictwo Lekarskie PZWL, a opracowane przez znanych polskich ekspertów z doświadczeniem w pracy w ratownictwie. Są to: „Praktyka Ratownika Medycznego” oraz „Medycyna ratunkowa i ratownictwo medyczne”.

Podręczniki z serii „Praktyka Ratownika Medycznego” powstała z myślą o ratownikach medycznych, pielęgniarkach, studentach tych kierunków oraz osobach pracujących w zespołach ratunkowych i szpitalnych oddziałach ratunkowych. Opisują szczegółowe przypadki, z którymi te osoby spotykają się na co dzień w swojej pracy – od ostrych zatruć i stanów nagłych u dzieci do psychiatrii w praktyce ratownika czy ratownictwa taktycznego.

Cykl „Medycyna ratunkowa i ratownictwo medyczne” skierowany jest do studentów tytułowych kierunków – nie są to jednak zwykłe podręczniki akademickie, ale napisane przez praktyków teksty opisujące pracę ratowników medycznych w niesprzyjających warunkach i pod presją czasu. Znalazły się wśród nich takie pozycje, jak „Złote minuty w obrażeniach ciała” – repetytorium poświęcone procedurom postępowania podczas akcji ratunkowych – oraz „Intensywna terapia i medycyna ratunkowa”, niezbędnik przed podejściem do Lekarskiego Egzaminu Końcowego.