0 POZYCJI
KOSZYK PUSTY

Dostępy naczyniowe w praktyce klinicznej

(Miękka)
4.40  (193 oceny)
 Sprawdź recenzje
Rozwiń szczegóły
Zwiń szczegóły
Produkt niedostępny
Dodaj do schowka

Dostępy naczyniowe w praktyce klinicznej

Nie napisaliśmy przepisu na ciasto. Podaliśmy raczej wskazówki, które mają pomóc w udoskonalaniu codziennej praktyki klinicznej w rozległym, zupełnie niezagospodarowanym obszarze, jakim jest pielęgniarstwo infuzyjne. Pacjenci są różni, środowiska pracy są odmienne i każdy zespół, w którym przychodzi nam pracować, jest inny. W wielu sytuacjach decydujące znaczenie w zastosowaniu wskazówek zawartych w tej książce będzie miał kontekst kliniczny pacjenta, specyfika oddziału, a także doświadczenie zespołu. Zależało nam na tym, aby zgromadzić w jednej publikacji odpowiedzi na częste pytania, które pojawiają się w codziennej pracy z naszymi pacjentami. Zawarte w książce treści są zbiorem zaleceń opartych na zasadach EBP (ang. evidence-based practice) i naszych doświadczeniach z różnych ośrodków. Mimo to przygotowując to opracowanie, musieliśmy dokonać konfrontacji treści niejednoznacznych, a czasem i sprzecznych. Zalecenia mają być podpowiedziami w codziennych decyzjach opartych na krytycznym myśleniu podczas kaniulacji i prowadzeniu linii naczyniowej.

/Ze Wstępu/

Na rynku wydawniczym można znaleźć wartościowe publikacje omawiające standardy dotyczące kaniulacji i prowadzenia infuzji przez różne typy cewników naczyniowych. Brakowało jednak pozycji, która w syntetyczny, praktyczny sposób przedstawiałaby temat dostępów naczyniowych jako strategii postępowania krok po kroku.

  • Celem publikacji „Dostępy naczyniowe w praktyce klinicznej” jest połączenie krajowych i światowych rekomendacji z doświadczeniem autorów i koncepcji przystosowania nowoczesnych technik bezpiecznej infuzji do polskich możliwości. Wszystkie treści książki zostały oparte na naukowym piśmiennictwie.
  • Autorzy są świadomi, że proponowane rozwiązania mogą być trudne do zastosowania we wszystkich placówkach lub mogą być rozbieżne z doświadczeniami zespołów zajmujących się linią infuzyjną w Polsce. Wskazówki i opisy mogą jednak rozpocząć dyskusję na temat powszechnego tworzenia najlepszych standardów postępowania w tym obszarze w praktyczny i bezpieczny sposób.

  • Autorzy prezentują własne spojrzenie na wdrażanie światowych standardów, uwzględniając przy tym bardzo ważny aspekt, jakim jest nieustanna edukacja personelu medycznego, która prowadzi do zwiększania jakości opieki i bezpieczeństwa pacjentów.

Czytelnicy oprócz istotnych treści znajdą w książce ryciny, zdjęcia, ważne uwagi, pytania i dylematy oraz qr- kody umożliwiające przejście do ciekawych materiałów i filmów instruktażowych.

To pozycja obowiązkowa dla personelu pielęgniarskiego, lekarzy i ratowników medycznych.

Z dużą ciekawością wziąłem do ręki manuskrypt książki „Dostępy naczyniowe w praktyce klinicznej”. Autorzy z powagą i rozmachem podeszli do prezentowanego tematu. Układ dzieła jest bardzo nowatorski, odwołujący się do klasycznej kolejności rozdziałów z włączeniem bardzo nowoczesnych rozwiązań jak kody QR, które dają możliwość przejścia do różnych stron internetowych. Książka jest pozycją oczekiwaną przez szerokie grono personelu medycznego. Innowacyjne ujęcie tematu, to nie tylko prezentacja aktualnych zaleceń organizacji i towarzystw naukowych, lecz także pokazanie, jak nowoczesny sprzęt wprowadzać do codziennego życia klinicznego. Omówienie wskazań, technik wprowadzania kaniul i cewników, ograniczeń i powikłań jest podstawową treścią tej książki. Czytając tekst, odbiorca otrzymuje nie tylko przewodnik po doborze dostępu, technice implantacji, lecz także możliwość głębszej analizy poruszanego tematu (…) Publikacja ta może być atrakcyjnym podręcznikiem w programach nauczania, ma szansę stać się cennym przewodnikiem w pracy klinicznej z pacjentem. W polskich realiach, z uwagi na burzliwy rozwój medycyny, prezentowany tytuł znajdzie szerokie grono odbiorców, poprawi skuteczność, bezpieczeństwo i komfort leczenia pacjentów.
Dr hab. n. med. Dariusz Kosson, Zakład Nauczania Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Warszawski Uniwersytet Medyczny
Gdy otrzymałem tę publikację do rąk, zdziwiłem się jak coś może być dobre, jak może być nowoczesne, jak może być profesjonalne. To nie jest podręcznik, z których Państwo korzystaliście dotychczas. To bomba praktycznej wiedzy, z jednej strony skondensowanej, z drugiej prowadzącej czytelnika krok po kroku, tworząc całość. Niewątpliwie, co wpływa na sukces tej pozycji, to przygotowanie jej przez praktyków. Osoby, które znam osobiście, które codziennie wykonują to, o czym piszą. Już ten fakt powoduje, że jest to pozycja bardzo niszowa, bo uwielbiamy pisać o tym, czego na co dzień nie wykonujemy. Niszowa również dlatego, że traktuje personel pielęgniarski jako lidera w dostępach donaczyniowych – poza centralnymi w ich zakładaniu, a już w 100% w ich utrzymaniu, pielęgnacji, prewencji zakażeń (…) Takiej pozycji, która zbiera wszystko razem w temacie bezpiecznej linii naczyniowej, w Polsce nie ma. Stąd wierzę, że będzie to podręcznik opiniotwórczy. Wierzę, że jest on dla wszystkich – bo żadna grupa zawodowa nie ma tak dużej wiedzy na temat bezpiecznej infuzji, jak personel pielęgniarski. Stąd bardzo zachęcam lekarzy, ratowników, farmaceutów, by była to również dla nich pozycja obowiązkowa. Mimo że jest to podręcznik medyczny, to język, styl, przypisy, uwagi, zdjęcia, tabele, ryciny, kody QR powodują, że czyta się to jak książkę przygodową i chcemy więcej i więcej (…) Podręcznik rozpoczyna nową erę, dla wszystkich, którzy dostępami naczyniowymi się zajmują. To must have każdego profesjonalnego praktyka.
Dr n. med. i n. o zdr. Paweł Witt, EMBA, DBA, magister pielęgniarstwa, psychoonkolog, specjalista pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki, specjalista pielęgniarstwa opieki paliatywnej, Redaktor Naczelny „Pielęgniarstwo w anestezjologii i intensywnej opiece”. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, DSK WUM
  • Kategorie:
    1. Ratownictwo medyczne
    1. Pielęgniarstwo
  • Język wydania: polski
  • EAN: 9788301225261
  • Liczba stron: 270
  • Wymiary: 15.0x23.5cm
  • Data premiery: 29.09.2022
  • Sposób dostarczenia produktu fizycznego
    Sposoby i terminy dostawy:
    • Odbiór osobisty w księgarni PWN - dostawa 2-3 dni robocze
    • Odbiór w InPost Paczkomaty 24/7 - dostawa 1 dzień roboczy
    • Kurier pocztowy (dostawa do domu lub pracy) - dostawa 2 dni robocze
    • Odbiór w Punktach Poczta, Żabka - dostawa 2 dni robocze
    • Punkty partnerskie ORLEN Paczka - dostawa 1-2 dni
    • Kurier (DPD) - dostawa 1 dzień roboczy
    Ważne informacje:
    Czas oczekiwania na zamówiony towar = czas wysyłki produktu + dostawa przez przewoźnika
    • Całkowity czas oczekiwania na realizację zamówienia jest sumą czasu wysyłki podanej na stronie każdego produktu oraz czasu potrzebnego przewoźnikowi na dostarczenie paczki. Podane terminy dotyczą zawsze dni roboczych (od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni wolnych od pracy).
    • Wysyłkę zamówień prowadzimy jedynie na terenie Polski.
    • Dostawa do Księgarni PWN, punktów ORLEN Paczka, stacji Orlen, sklepów Żabka oraz Paczkomatów InPost nie jest realizowana dla zamówień z płatnością przy odbiorze.
    • Cena towaru na fakturze VAT jest podwyższona o ewentualny koszt transportu.
    • W przypadku zamówienia kilku towarów koszt przesyłki wybranej przez Klienta zostanie podzielony i przyporządkowany proporcjonalnie do cen kupionych produktów.
    • Produkty dostępne w PRZEDSPRZEDAŻY wysyłane są po dacie premiery wydawniczej.

Maciej Latos

Maciej Latos – ratownik medyczny, magister pielęgniarstwa, specjalista pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki, historyk. Praktyk na oddziałach intensywnej terapii i w zespołach interwencyjnych. Wykładowca akademicki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i instruktor na kursach dostępów naczyniowych. Promuje wdrażanie dobrych praktyk w medycynie, prowadząc podcasty „Krew Mózg”, „Pielęgniarstwo Praktyczne” i „Pielęgniarstwo Infuzyjne” oraz tworząc teksty o tematyce zawodowej. Felietonista „Magazynu Pielęgniarki i Położnej”. Autor książki „Byle do 19. Krótka opowieść o pielęgniarstwie” i fiszek medycznych „Pielęgniarstwo podstawowe i specjalistyczne”. Prowadzi blog o intensywnej opiece i ratownictwie. Kliniczne zainteresowania to monitorowanie chorego, dostępy naczyniowe, farmakoterapia i prowadzenie infuzji, a także zabiegi resuscytacyjne.

Natalia Sak-Dankosky

Natalia Sak-Dankosky – doktor nauk o zdrowiu, magister pielęgniarstwa, specjalistka z dziedziny pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki. Naukowiec-pasjonatka, która na co dzień zajmuje się tematyką patient-centered care i etycznymi aspektami opieki nad pacjentami w stanach krytycznych (wyniki jej badań zostały zacytowane w wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji 2021). Przez 8 lat zdobywała doświadczenie zawodowe w Finlandii (University of Eastern Finland) i w USA (University of Pittsburgh), gdzie pracowała jako naukowiec. Obecnie pracuje jako adiunkt w Zakładzie Pielęgniarstwa Klinicznego na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym oraz jako pielęgniarka anestezjologiczna na bloku operacyjnym. Zawodowe zainteresowania, poza główną tematyką jej badań i anestezjologią, skupia wokół metodologii badań naukowych w pielęgniarstwie (w szczególności zasad dobrej praktyki naukowej), statystyki i opieki pielęgniarskiej opartej na dowodach.

Konrad Baumgart

Konrad Baumgart – magister pielęgniarstwa, specjalista pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki. Obszary zainteresowań to pielęgniarstwo anestezjologiczne, problemy transportu krytycznie chorych oraz komunikacja i zarządzanie w zespołach medycznych. Ma doświadczenie zawodowe w zespołach ratownictwa medycznego, mobilnej intensywnej terapii oraz kardioanestezjologii.

Bartosz Sadownik

Bartosz Sadownik – lekarz, w trakcie specjalizacji z anestezjologii i intensywnej terapii, wykładowca akademicki, asystent w Zakładzie Anatomii Prawidłowej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, instruktor i entuzjasta Point-o-Care USG. Poszukuje klinicznych zastosowań wiedzy anatomicznej, szczególnie w tematyce dostępów naczyniowych, znieczuleń regionalnych, intensywnej terapii oraz stanów nagłych. Organizator licznych szkoleń i kursów, twórca autorskich fantomów i trenażerów ultrasonograficznych. Z zamiłowania dydaktyk.

Inni Klienci oglądali również

33,14 zł 39,00 zł
Do koszyka

Autoekonomie zapisu Juliana Ochorowicza. Codzienne praktyki piśmienne i badawcze psychologa

Autoekonomie zapisu Juliana Ochorowicza. Codzienne praktyki piśmienne i badawcze psychologa Książka jest pierwszą próbą całościowego zbadania i opisania codziennych praktyk piśmiennych polskiego psychologa Juliana Ochorowicza (1850–1917). ...
125,16 zł 149,00 zł
Do koszyka

Neurologia dziecięca w przypadkach klinicznych

„Neurologia dziecięca w przypadkach klinicznych” to publikacja przygotowana przez znanych i wybitnych neurologów dziecięcych, radiologów, genetyków, pediatrów i psychologów. Dotychczas brakowało na rynku książki, która ilustrowałaby w p...
62,90 zł 74,00 zł
Do koszyka

Rozwój oprogramowania w praktyce

Opanowanie wielu współczesnych idei programistycznych może stanowić ogromne wyzwanie dla początkującego programisty Java. Czy lepiej nauczyć się praktyk programowania obiektowego, takich jak programowanie sterowane testami, czy też idei p...
125,16 zł 149,00 zł
Do koszyka

Diagnostyka kardiologiczna w praktyce

Nieinwazyjne badania kardiologiczne takie jak: echokardiografia, Holter EKG, ambulatoryjne monitorowanie ciśnienia tętniczego krwi, rezonans magnetyczny, badanie scyntygrafii perfuzyjnej serca, ocena sztywności naczyń, testy wysiłkowe i wiele innych, t...
70,31 zł 79,00 zł
Do koszyka

Standardy medyczne w praktyce lekarza rodzinnego

Oddaję w Państwa ręce pierwsze polskie wydanie książki pt. Standardy medyczne w praktyce lekarza rodzinnego, która podaje w zarysie niektóre wytyczne dla lekarzy różnych specjalizacji, w tym lekarzy rodzinnych, dotyczące postępowan...
92,65 zł 109,00 zł
Do koszyka

Psychoonkologia w praktyce klinicznej

Psychoonkologia jest dyscypliną, która powstała i rozwinęła się dzięki postępowi w zakresie onkologii. Swoje cele realizuje w dwóch kierunkach: pierwszy to promocja zdrowego trybu życia, drugi to łagodzenie i usuwanie skutków choroby onkologicznej zaró...

Recenzje

Dodaj recenzję

Pisemne recenzje mogą być dodawane wyłącznie przez klientów zarejestrowanych w sklepie. Na liczbę gwiazdek wyświetlanych przy produkcie składają się również oceny produktów, dodanie których nie wymaga posiadania konta.

Publikujemy wszystkie recenzje produktów, zarówno pozytywne, jak i negatywne. Jeśli wiemy, że produkt został zakupiony przez recenzenta, oznaczamy to ikonką

  • Najnowsze
  • Najbardziej pomocne
  • Dodano:
    08.11.2022 20:41:52

    Doskonała pozycja, nowoczesna i praktyczna, godna polecenia, a oceniam ją okiem praktyka z ponad 30 letnim stażem na chemioterapii, po wykonaniu, myślę tysięcy trudnych kaniulacji. Od zawsze staram się być na bieżąco i dzielić się wiedzą w środowisku pielęgniarek onkologicznych, prowadząc szkolenia . Oprócz najnowszych wytycznych Infusion Nurses Society, „Dostępy naczyniowe” powinny być pozycją obowiązkową w biblioteczce nowoczesnej pielęgniarki. Od siebie dodałabym obszerniejszy rozdział dotyczący portów naczyniowych, bo mimo, że w onkologii znane i używane od lat, to poza znane słabo, sporo funkcjonuje wśród personelu starych i dawno nieaktualnych przekonań. W związku z tym tracą na tym pacjenci onkologiczni, z zaimplantowanym portem, którzy, jeśli trafiają do nieonkologicznych ośrodków, często napotykają na opory ze strony personelu przy propozycji wykorzystywania portu do terapii infuzyjnej, a szkoda, bo to i lepsza jakość życia i bezpieczeństwo dla chorego i wygoda dla personelu.
    Przeczytałam książkę z dużym zainteresowaniem, pozytywnie weryfikując własną wiedzę, na pewno będę ją polecać, prowadząc kolejne szkolenia.

    Ocena: 
  • Dodano:
    23.10.2023 18:38:58

    Moim zdaniem pozycja obowiązkowa dla wszystkich pielęgniarek i pielęgniarzy. Wiedza przekazana przystępnie, w zasadzie obejmujące wiele więcej aspektów naszej pracy, oprócz głównej tematyki. W trakcie lektury można rozwiać wiele wątpliwości, szczególnie związanych z niekoniecznie dobrze wytłumaczonym tematem dostępów naczyniowych w toku studiów.

    Ocena: 
 
Uwaga: Nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujące z nami firmy badawcze. W programie służącym do obsługi Internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.