0 POZYCJI
KOSZYK PUSTY
Kurier 0 zł »


Próchnica wczesnodziecięca (Miękka)

0.00  (0 ocen)
 Sprawdź recenzje
Rozwiń szczegóły
Zwiń szczegóły
99,00 zł
79,20 zł
Cena zawiera podatek VAT.
Oszczędzasz 19,80 zł
Stan magazynowy:
Duża ilość
Wysyłka:
24h
Dostawa
Produkt posiadamy w magazynie i wyślemy go w ciągu 24 godzin w dni robocze.
Uwaga! Całkowity czas oczekiwania na zamówienie = czas wysyłki podany na stronie każdego produktu + dostawa przez przewoźnika.
Podane terminy dotyczą dni roboczych (poniedziałek-piątek, z wyłączeniem dni wolnych od pracy).
Cennik dostaw
Cennik dostaw
Paczki dostarczamy wyłącznie na terenie Polski.
Dla zamówień od 250 zł oferujemy dostawę GRATIS!
Zamówienia z min. jedną publikacją PZWL wysyłamy taniej.

Płatność elektroniczna Dla zamówień
z tytułem PZWL
Kiosk RUCHu - odbiór osobisty 6,75 zł 5,75 zł
Poczta Polska - odbiór w punkcie 7,75 zł 6,75 zł
Kurier Poczta Polska 10,75 zł 9,75 zł
Paczkomaty InPost  11,75 zł  10,75 zł
Kurier 12,75 zł 11,75 zł
Odbiór w księgarni PWN GRATIS GRATIS
Płatność za pobraniem Dla zamówień
z tytułem PZWL
Poczta Polska - odbiór w punkcie 10,75 zł 9,75 zł
Kurier Poczta Polska 13,75 zł 12,75 zł
Kurier 15,75 zł 14,75 zł
Dodaj do schowka

Próchnica wczesnodziecięca

W Polsce choroba próchnicowa u dzieci to niestety wciąż poważny problem społeczny i epidemiologiczny mający konsekwencje zdrowotne w kolejnych etapach życia. Czynników ryzyka próchnicy zębów mlecznych jest wiele. Mogą to być zachowania dietetyczne, czas wprowadzenia i częstość wykonywania zabiegów higienicznych w jamie ustnej dziecka. Nie bez znaczenia są też choroby i przyjmowane w czasie ciąży leki, palenie tytoniu, obecność ognisk próchnicy u przyszłych rodziców dziecka, niski poziom świadomości prozdrowotnej, a także status socjoekonomiczny rodziny.

Próchnica może być przyczyną bólu, przedwczesnej utraty uzębienia mlecznego, zaburzeń rozwojowych narządu żucia, co może prowadzić do utrudnień w rozwoju mowy i zaburzeń intelektualnych i emocjonalnych dziecka.

Niekorzystny wpływ na stan ogólny malucha może mieć także postępowanie terapeutyczne. Szczególnie negatywne działanie na dziecko ma stres związany z leczeniem stomatologicznym. Problem ten może być także czynnikiem sprzyjającym rozwojowi poważnych chorób ogólnoustrojowych. Wiadomo, że choroba próchnicowa odgrywa często rolę w etiologii infekcji górnych dróg oddechowych czy infekcyjnego zapalenia wsierdzia. Ten wieloaspektowy problem zdrowotny można jednak pokonać dzięki wcześnie rozpoczętej profilaktyce.

Z tą myślą powstała ta monografia, która skierowana jest przede wszystkim do stomatologów, asystentek i higienistek stomatologicznych, a także lekarzy pediatrów i lekarzy rodzinnych, którym przypada szczególna rola w zapobieganiu próchnicy u dzieci przez prowadzenie działań edukacyjnych w zakresie zdrowia jamy ustnej, udzielanie porad dietetycznych i higienicznych, zalecanie stosowania środków profilaktycznych i w odpowiednim momencie kierowanie dziecka do leczenia specjalistycznego.

Próchnica wczesnego dzieciństwa, będąca najczęściej diagnozowanym u dzieci do 3 roku życia schorzeniem przewlekłym, traktowana jest obecnie jako choroba społeczna uwarunkowana środowiskowo. W pracy przedstawiono liczne zależności obserwowane w przebiegu ciąży, które mogą zwiększać ryzyko rozwoju choroby próchnicowej. Określenie nowego obszaru poszukiwań związków przyczynowo skutkowych promujących wzrost podatności tkanek zębów na demineralizację, stanowi interesujące podejście o charakterze interdyscyplinarnym. Analiza stanu zdrowia dziecka w korelacji z zachowaniami zdrowotnymi rodziców/opiekunów jest podejmowana już od wielu lat. W prezentowanej pracy nowatorsko zidentyfikowano predyktory mogące modyfikować rozwój i dojrzewanie tkanek zębów podczas odontogenezy. W efekcie prowadzonych badań stwierdzono, iż predyktorami taki mogą być czynniki zaburzające przebieg ciąży. Tak ujęta analiza prognostyczna może stanowić cenne narzędzie indywidualnej oceny ryzyka rozwoju choroby próchnicowej u dziecka.
Prof. dr hab. Katarzyna Emerich,
Pani doktor medycyny Joanna Zemlik ma od lat ugruntowaną pozycję lekarza stomatologa i badacza w obszarze stomatologii dziecięcej, o czym świadczy m.in. następujące fakty: pełni funkcję konsultanta wojewódzkiego ds. stomatologii dziecięcej oraz jest autorem szeregu prac naukowych z obszaru zdrowia publicznego ukierunkowanych głównie na profilaktykę próchnicy, w szczególności w okresie wczesnodziecięcym. Pokłosiem jej działalności na polu edukacji prozdrowotnej w obszarze profilaktyki próchnicy jest właśnie książka  „Próchnica wczesnodziecięca”, która wyróżnia się piękną szatą graficzną z licznymi, dobrze dobranymi kolorowymi zdjęciami ukazującymi możliwości działań profilaktycznych, ale też zastraszające następstwa zaniedbań higienicznych i terapeutycznych skutkujące kwitnącą próchnicą, co – jak Autorka podkreśla – ma negatywne następstwa ogólnoustrojowe. Jest wielkie zapotrzebowanie społeczne na tą książkę, gdyż Polska – niestety – jest jednym z krajów, w którym nadal odnotowuje się wysokie wskaźniki choroby próchnicowej, mimo znacznych osiągnięć naukowych w zakresie skutecznych metod ograniczania indukcji i dynamizmu tego procesu patologicznego. Spojrzenie na problem społeczny, jakim jest próchnica zębów/choroba próchnicowa, wpisuje się w rekomendowany przez WHO kierunek przewartościowania ochrony zdrowia z modelu naprawczego na prewencyjny.  Rozwiązanie skali problemu zdrowotnego wymaga dyscypliny społecznej, bowiem priorytetem współczesnej medycyny stała się promocja zdrowia jako proces umożliwiający ludziom kształtowanie potrzeb i kompetencji do rozwiązywania problemów zdrowotnych oraz zwiększania potencjału zdrowia. Zdrowie jamy ustnej warunkuje dobrostan ogólny. Efektywność opieki stomatologicznej nad dziećmi i młodzieżą, określana wymiernymi wskaźnikami zdrowia jamy ustnej, zależy w dużej mierze od świadomości społeczeństwa oraz szerokiej, wszechstronnej edukacji zdrowotnej w zakresie profilaktyki próchnicy a w szczególności próchnicy wczesnodziecięcej w powiązaniu ze stylem życia matki w czasie ciąży oraz podejmowaniem stomatologicznych zabiegów profilaktycznych. Istotnymi pozostają rozwiązania legislacyjne, nakładające na rodzica obowiązek sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem, warunkującej jego optymalny rozwój. Traktowanie zdrowia i jego zasobów jako całożyciowego kapitału warunkującego dobrą jakość życia ma szczególne znaczenie dla ekonomiki państwa oraz stabilności regionu. Książka jest przejrzyście zredagowana, w sposób dostosowany na nauczania w uniwersytetach medycznych, ale zapewne spotka się także z zainteresowaniem rodziców, szczególnie matek, gdyż w przystępny sposób pokazuje jak należy dbać o dziecko aby nie rozwijała się u niego próchnica. Te aspekty dają mi rzetelne podstawy do rekomendowania Wydawnictwu PZWL wydania tejże książki, która zapewne spotka się z pozytywnym odbiorem nie tylko studiujących medycynę i lekarzy stomatologów, ale także wychowawców w żłobkach, przedszkolach, szkołach i rodziców.
Prof. dr hab. n. med. Jerzy Marcinkowski,
Praca Pani dr Joanny Zemlik  dotycząca próchnicy wczesnodziecięcej stanowi cenną pozycję na rynku wydawniczym, dotyczy bardzo istotnego problemu zdrowotnego. Powinny po nią sięgnąć osoby zawodowo lub prywatnie zainteresowane zdrowiem dzieci. Biorące bezpośrednio udział w wychowaniu i opiece nad dzieckiem, czy też pośrednio uczestniczące w rozwiązaniach organizacyjnych i legislacyjnych związanych z promocją zdrowia w tym również edukacjom zdrowotną ukierunkowaną na podejmowanie działań w zakresie poprawy opieki stomatologicznej wśród dzieci.  Próchnica zębów jest najczęściej występującą chorobą dzieci i młodzieży w Polsce.  Diagnozowana jest ona już u niemowląt a liczba rozpoznawanych przypadków rośnie wraz z wiekiem. Próchnicę zębów mlecznych stwierdza się u około 3/5 dzieci w wieku 3-4 lat. W zębach stałych wykrywa się ją, wkrótce po wyrżnięciu się zęba trzonowego. Intensywność próchnicy nasila się z wiekiem i w wieku 18 lat tylko niewielki odsetek młodzieży jest od niej wolnej.  Z próchnicą wiążą się koszty rozpatrywane w wymiarze zdrowotnym, społecznym jak i ekonomicznym, ponoszone przez jednostkę jak i społeczeństwo. Odpowiednio zaplanowane i prowadzone działania z zakresu promocji zdrowia i profilaktyki próchnicy mogą przyczynić się do znacznego ograniczenia tego problemu zdrowotnego. Ważne jest jednak aby dostarczały one, wychowawcom i opiekunom dzieci na różnych etapach ich rozwoju, nie tylko rzetelnej wiedzy na temat czynników warunkujących rozwój próchnicy ale również, wspomagały nabywanie u dzieci i ich opiekunów właściwych postaw prozdrowotnych oraz umiejętności prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej.               Autorka wykazała się w swojej pracy dużą znajomością omawianego zagadnienia omawiając czynniki warunkujące próchnicę jak i formułując wnioski  oraz rekomendacje z przeprowadzonych badań. Zagadnienia w książce zostały zamieszczone w nawiązaniu do  społecznego modelu zdrowia, z uwzględnieniem czynników biologicznych, stylu życia, wsparcia społecznego oraz szeroko pojętych czynników społeczno-ekonomicznych, środowiskowych w tym związanych z organizacją opieki zdrowotnej. Ważnym aspektem, na który zwróciła uwagę Pani J. Zemlik jest konieczność uwzględnienia w profilaktyce próchnicy edukacji zdrowotnej adresowanej do przyszłych rodziców na etapie prekoncepcyjnym. W ramach omawianych zagadnień zdrowia w tym zdrowia prokreacyjnego. Ma to szczególne znaczenie w przypadku kobiet które  podejmują różne zachowania ryzykowne, które w czasie trwania ciąży mogą zaburzyć prawidłowy jej przebieg oraz zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju próchnicy w okresie dzieciństwa. Innym ważnym zagadnieniem poruszanym w pracy jest wpływ okresu okołoporodowego na występowanie próchnicy wczesnodziecięcej oraz uwzględnienie roli żywienia niemowląt i małych dzieci w profilaktyce osobniczej.  Autora  omawiając różne aspekty rozwoju próchnicy u dzieci w okresie niemowlęcym i poniemowlęcym, podkreśla  konieczność prowadzenia edukacji zdrowotnej wśród rodziców i osób zajmujących się opieką nad dzieckiem w tym okresie.
Dr hab. Anna Kowalewska,
 • Kategorie:
  1. Stomatologia i ortodoncja
 • Język wydania: polski
 • EAN: 9788320054859
 • Liczba stron: 224
 • Wymiary: 13x20.5cm
 • Sposób dostarczenia produktu fizycznego
  Sposoby i terminy dostawy:
  • Paczka w RUCHu - dostawa 2 dni robocze
  • Odbiór paczki w urzędzie Poczty Polskiej - dostawa 2 dni robocze
  • Dostawa Pocztą Polską - dostawa 2 dni robocze
  • Odbiór paczki w Paczkomacie InPost - dostawa 2 dni robocze
  • Dostawa kurierem - dostawa 1 dzień roboczy
  • Odbiór własny w księgarni PWN - dostawa 3 dni robocze
  Ważne informacje o wysyłce:
  • Nie wysyłamy paczek poza granice Polski.
  • Dostawa do części Paczkomatów InPost oraz opcja odbioru osobistego w księgarniach PWN jest realizowana po uprzednim opłaceniu zamówienia kartą lub przelewem.
  • Całkowity czas oczekiwania na paczkę = termin wysyłki + dostawa wybranym przewoźnikiem.
  • Podane terminy dotyczą wyłącznie dni roboczych (od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni wolnych od pracy).
NAZWA I FORMAT
OPIS
ROZMIAR
Prochnica wczesnodziecieca Przedmowa.pdf (pdf)
65 KB

Joanna Zemlik

Konsultant wojewódzki ds. stomatologii dziecięcej województwa świętokrzyskiego, absolwentka Śląskiej Akademii Medycznej, lekarz specjalista stomatologii ogólnej i stomatologii dziecięcej, główny specjalista medyczny Świętokrzyskiej Kasy Chorych, stały biegły sądowy Sądu Okręgowego w Kielcach. Silnie zaangażowana w szerzenie zachowań prozdrowotnych w zapobieganiu próchnicy wczesnodziecięcej.

Inni Klienci oglądali również

26,10 zł 29,00 zł
Do koszyka

Kariologia Próchnica zębów

Obserwowany w ostatnich latach szybki rozwój wiedzy o istocie próchnicy zębów, możliwościach jej zapobiegania i wczesnego leczenia, nowych technikach preparacji ubytków próchnicowych, a już szczególnie o nowych...
127,20 zł 159,00 zł
Do koszyka

Stomatologia zachowawcza z endodoncją

Jest to zmienione i rozszerzone wydanie znanego i cenionego przez studentów podręcznika  z zakresu stomatologii zachowawczej i endodoncji. W obecnym wydaniu Czytelnik znajdzie: ·         nowy rozdział poświęcony izolacji pola ...
59,40 zł 66,00 zł
Do koszyka

Asystowanie w stomatologii

Publikacja, która z pewnością wypełni lukę na polskim rynku stomatologicznym, adresowana jest do asyst i higienistek dentystycznych. Realia polskiej stomatologii są w dużym stopniu odmienne od australijskich, w których powstała oryginalna...
179,10 zł 199,00 zł
Do koszyka

Estetyka i biomechanika w ortodoncji

Jak poprawić wyniki estetyczne w leczeniu ortodontycznym!Publikacja jest źródłem najnowszej wiedzy z zakresu ortodoncji klinicznej. Zawiera opisy metod diagnozowania i leczenia wad zgryzu oraz zasady planowania terapii w leczeniu ortodonty...
56,58 zł 69,00 zł
Do koszyka

Choroby przyzębia - Klasyfikacja 2017

Przedstawiamy najnowszą klasyfikację leczenia chorób przyzębia pod redakcją prof. dr hab. n. med. Renaty Górskiej, konsultanta krajowego ds. periodontologii, przygotowaną we współpracy ze specjalistami z różnych obszarów stomatologii. Klasyfikacja...
204,18 zł 249,00 zł
Do koszyka

Implanty dentystyczne

Współczesna implantologia, dzięki różnorodności materiałów stomatologicznych i dynamicznie rozwijającej się technologii, stwarza nowe możliwości uzupełniania i odtwarzania uzębienia. Diagnostyka, planowanie leczenia oraz wykonawstwo różnych typów u...

Recenzje

Dodaj recenzję
Nikt nie dodał jeszcze recenzji. Bądź pierwszy!
 
Uwaga: Nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celu dostosowaniaserwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujące z nami firmy badawcze. W programie służącym do obsługi Internetumożna zmienić ustawienia dotyczące cookies Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza,że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.