Alergologia
Choroby alergiczne stanowią ważny problem zdrowotny i ekonomiczny. Prawie jedna czwarta populacji świata cierpi z powodu co najmniej jednej postaci alergii, a ich diagnoza i leczenie często sprawiają lekarzom trudności.
Książka składa się z kilku praktycznych części.
W „Alergologii ogólnej” opisano m.in. epidemiologię,
dziedziczenie alergii, patomechanizm i
rodzaje alergii, autoimmunizację i niedobory immunologiczne,
alergeny naturalne i środowiska skażonego, diagnostykę, farmakologię oraz immunoterapię naskórną.
W „Klinicznym przeglądzie chorób alergicznych” omówiono: choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, zagadnienia pediatryczne, alergiczne choroby skóry, przewodu pokarmowego;
alergie na pokarmy, jady owadów, leki, środki kontrastowe, również
alergie pyłkowe, narządu wzroku, anafilaksję, choroby związane z pracą zawodową, odczyny alergiczne w anestezji ogólnej i miejscowej.
W diagnostyce różnicowej zwrócono uwagę na obrzęk naczynioruchowy i mastocytozę.
Publikacja
będzie przydatna zarówno dla alergologów, jak i lekarzy rodzinnych oraz pediatrów.
Książka „Alergologia” pod redakcją prof. Krystyny Obtułowicz jest kolejną monografią dotyczącą tematyki alergologicznej wydaną w naszym kraju podczas ostatnich lat. To co ją różni od poprzednich pozycji to przede wszystkim zwrócenie uwagi na zagadnienia praktyczne przydatne w codziennej praktyce lekarskiej. Zespół autorów, wybitnych specjalistów w szczegółowych dziedzinach alergologii, zagwarantował, że przekazywana wiedza jest aktualna i rzetelna. Przedstawili oni nie tylko aktualny stan wiedzy, ale również odnieśli się do przyszłości i perspektyw rozwoju diagnostyki i terapii chorób alergicznych. Część pierwsza – alergologia ogólna – stanowi kompendium wiedzy alergologicznej. Autorzy przedstawiają współczesne poglądy na tematy związane z mechanizmami reakcji alergicznych, ich uwarunkowaniami genetycznymi i środowiskowymi. Stanowi to podstawę dla dalszych części omawiających diagnostykę i terapię chorób alergicznych. Część druga – kliniczny przegląd chorób alergicznych – jest z kolei mówieniem jednostek chorobowych związanych z alergologią. Autorzy nie omijają trudnych tematów związanych z różnicowaniem chorób alergicznych, doborem właściwych algorytmów diagnostycznych i terapeutycznych. W mojej opinii jest to bardzo ważna i wartościowa monografia, która powinna zainteresować nie tylko specjalistów w dziedzinie alergologii, ale również lekarzy rodzinnych, internistów i pediatrów.
Prof. dr hab. n. med. Marek Kulus, Warszawski Uniwersytet Medyczny