0 POZYCJI
KOSZYK PUSTY

Położnictwo

Polecane podręczniki akademickie

Położnictwo - zobacz wszystko


Położnictwo to ściśle związana z ginekologią dziedzina medycyny, która zajmuje się okresem ciąży, porodu oraz połogu. Wykonywanie zawodu położnej wymaga dużej wiedzy z wielu różnych dziedzin, dlatego w księgarni medycznej PZWL przygotowaliśmy szeroki zestaw podręczników akademickich skierowanych do studentek i studentów położnictwa.

Podstawowym źródłem wiedzy o położnictwie i ginekologii, a jednocześnie podręcznikiem polecanym przez wykładowców polskich uczelni medycznych, jest dwutomowa praca pod redakcją profesora Grzegorza H. Bręborowicza: „Położnictwo i ginekologia”, której drugie, uaktualnione wydanie ukazało się w 2016 roku. Aby tym lepiej przygotować się do Lekarskiego Egzaminu Państwowego, ten sam autor przygotował również pracę „Położnictwo i ginekologia. Repetytorium”, który umożliwia powtórkę materiału zawartego w podręczniku.

W zakres nauk położniczych wchodzi również neonatologia, czyli dziedzina medycyny zajmująca się rozwojem noworodków oraz ich schorzeniami. W tej dziedzinie polecamy opracowany specjalnie z myślą o położnych i pielęgniarkach dwutomowy podręcznik „Neonatologia i opieka nad noworodkiem” Janusza Świetlińskiego. W tomie pierwszym znalazły się takie tematy, jak żywienie zdrowego noworodka, problemy żywieniowe związane z niedojrzałością koordynacji procesów oddychania, połykania i ssania, bank mleka kobiecego oraz opieka ukierunkowana na rodzinę. Drugi tom poświęcony jest żywieniu w sytuacjach, w których mleko matki jest niedostępne, żywieniu wcześniaków, żywieniu pozajelitowym oraz stosowaniu wzmacniaczy.

Wszystkim studentom położnictwa, ginekologii oraz endokrynologii polecamy również nową serię wydawnictwa PZWL: „W gabinecie lekarza specjalisty. Ginekologia i położnictwo”. Dotychczas ukazało się aż sześć tomów: „Niepłodność: najczęstsze problemy”, „Niepłodność 2: najnowsze rekomendacje”, „Nietrzymanie moczu u kobiet”, „Ginekologia dziecięca i dziewczęca”, „Genetyka w ginekologii i położnictwie” oraz „Endokrynologia ginekologiczna”.