0 POZYCJI
KOSZYK PUSTY

Książki: Psychologia rozwoju człowieka

Psychologia rozwoju człowieka to niezwykle istotna dyscyplina nauk psychologicznych, która zajmuje się badaniem wzrostu, rozwoju oraz zmian w zachowaniach ludzi przez całe ich życie. W tej kategorii zgromadziliśmy nie tylko podręczniki naukowe i poradniki popularnonaukowe poświęcone psychologicznym problemom dorastania, ale również pozycje dotyczące dorosłości i psychologii wieku zaawansowanego.

„Psychologia kliniczna dzieci i młodzieży“ (Grzegorzewska, Cierpiałkowska, Borkowska) to pierwszy tak obszerny podręcznik psychologiczny zbierający całość najnowszej wiedzy z tej dyscypliny badań. To nie tylko podstawowa lektura dla studentów psychologii, ale praktyczna pomoc dla lekarzy, pedagogów, nauczycieli oraz samych rodziców. W sześciu częściach autorzy tego podręcznika omawiają teoretyczne podstawy psychologii klinicznej dzieci i młodzieży, psychologiczną diagnozę kliniczną, psychologię zaburzeń psychicznych, kliniczne problemy, z jakimi borykają się najmłodsi, specjalne obszary zainteresowania psychologii klinicznej – od kryzysów rodzinnych do postępującej cyfryzacji codziennego życia – oraz wybrane problemy pomocy psychologicznej, w tym omówienie nowoczesnych sposobów terapii dziecięcych.

To tylko jedna z licznych prac poświęconych psychologii dziecięcej, które zgromadziliśmy w naszej księgarni internetowej. Warto wymienić także pisane przez specjalistów podręczniki poświęcone terapiom zajęciowym, wychowaniu seksualnemu, autyzmowi i zespołowi Aspergera czy zagadnieniom nauki i nabywania wiedzy czy dotykającej dzieci depresji.

Inne pozycje z tej kategorii szczegółowo opisują różne zagadnienia psychologii na różnych etapach ludzkiego rozwoju. „Teorie osobowości“ (Hall, Lindzey, Campbell) w przystępny sposób omawiają teorię osobowości w kontekście psychologii poznawczej, teorii społecznego uczenia się czy genetyki behawioralnej oraz ewolucyjnych teorii osobowości. Rewolucyjny podręcznik słynnego polskiego psychologa Jana Strelaua „Psychologia temperamentu“ to z kolei pierwsza na świecie tak wszechstronna praca omawiająca fizjologiczne, biochemiczne i genetyczne sposoby badania tego zagadnienia.

Szczególnie polecamy także nowe wydanie „Psychologii zdrowia“ pod redakcją Ireny Heszen-Celińskiej oraz Heleny Sęk. W podręczniku znalazły się szczegółowe opisy problemów i koncepcji teoretycznych związanych z doświadczaniem stanów chorobowych, analizy poznawczych i behawioralnych uwarunkowań zdrowia i choroby, a także opisy psychologicznych mechanizmów związanych następstwami chorób. Dzięki wszechstronnym opisom odbiorcami publikacji mogą być nie tylko studenci wybierający psychologię zdrowia jako przedmiot swojej specjalizacji zawodowej, ale także specjaliści z innych dziedzin – od pracujących z pacjentami lekarzy i pielęgniarek do socjologów i pedagogów.