0 POZYCJI
KOSZYK PUSTY

Książki: Prawo

Od prawa medycznego do medycyny sądowej – w tej kategorii zgromadziliśmy podręczniki i kodeksy poświęcone prawnym aspektom pracy lekarza. Znalazły się w niej zarówno pozycje poświęcone błędom medycznym i prawnej ochronie zdrowia pacjenta, jak i przewodniki skierowane do lekarzy, a dotyczące takich zagadnień jak bezpieczeństwo i higiena pracy czy prawo medyczne i orzecznictwo lekarskie.

Podstawowym podręcznikiem omawiającym bieżące przepisy dotyczące pracy w służbie zdrowia jest „Prawo medyczne“ Justyny Zajdel-Całkowskiej. Autorka szczegółowo omawia w nim charakterystykę prawa medycznego, prawa pacjenta, prawa osób wykonujących zawody medyczne oraz zagadnienia dokumentacji medycznej. W podręczniku znalazły się nie tylko teoretyczne podstawy prawne, ale także wzory dokumentów i schematy postępowania, które mają stanowić praktyczną wskazówkę w codziennej praktyce medycznej.

Trudnemu zagadnieniu odpowiedzialności w pracy lekarzy poświęcona jest pozycja „Błąd medyczny i nieskuteczna zgoda na leczenie“ Anny Borysewicz. W książce szczegółowo opisano problematykę odpowiedzialności lekarza na gruncie prawa cywilnego i karnego, odpowiedzialności zawodowej oraz ubezpieczeń od odpowiedzialności za błąd medyczny. To jednocześnie praktyczny poradnik adresowany do lekarzy, zawierający liczne wzory pism procesowych, które okażą się przydatne w ewentualnym sporze sądowym.

Szczególnie polecamy także nowoczesną serię podręczników „Medycyna sądowa“, opracowaną pod redakcją naukową Grzegorza Teresińskiego. To długo oczekiwane podręczniki dostosowane do obecnego poziomu wiedzy i aktualnych problemów z rodzimej praktyki orzeczniczej. Dotychczas ukazały się trzy tomy – 1: „Tanatologia i traumatologia sądowa“; 2: „Diagnostyka sądowa“; 3: „Opiniowanie i kliniczna medycyna sądowa“.