0 POZYCJI
KOSZYK PUSTY
Kurier 0 zł »


Zabójcy i mordercy. Czynniki ryzyka i możliwości oddziaływań resocjalizacyjnych (eBook)

0.00  (0 ocen)
 Sprawdź recenzje
Rozwiń szczegóły
 • Wydanie: Kraków, 1, 2010

 • Autor: Małgorzata H. Kowalczyk

 • Wydawca: Impuls

 • Formaty:
  PDF (Watermark)
  Watermark
  Znak wodny czyli Watermark to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie najbardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.

Zwiń szczegóły
59,80 zł
53,82 zł
Cena zawiera podatek VAT.
Oszczędzasz 5,98 zł
Wysyłka:
online
Dodaj do schowka

Zabójcy i mordercy. Czynniki ryzyka i możliwości oddziaływań resocjalizacyjnych

Przedmiotem badań przedstawionych w książce są sprawcy zabójstw , którzy dopuścili się zbrodni działając z różnych motywów, w różnych okolicznościach, ujawniając różny poziom demoralizacji. Zasadniczym celem opracowania było stworzenie w miarę wyczerpującej psychospołecznej charakterystyki sprawców zabójstw i opracowanie projektu oddziaływań resocjalizacyjnych, który adresowany jest do tej kategorii sprawców. Przeprowadzone badania umożliwiły stworzenie modelowego ujęcia sprawców zabójstw, które opierają się nie tylko na zróżnicowaniu sprawców ze względu na motyw główny popełnionego czynu ale przede wszystkim ze względu na m.in. zróżnicowany poziom demoralizacji, profil osobowościowy, doświadczenia socjalizacyjne, które to cechy pozwalają określić podatność resocjalizacyjną i prognozowanie. W książce zawarto także autorski projekt obejmujący oddziaływania terapeutyczne, resocjalizacyjne i penitencjarne, który opracowany został z myślą o readaptacji sprawców zabójstw. Poza ogólnymi wskazaniami przedstawiono także indywidualne wytyczne do projektu oddziaływań resocjalizacyjnych z uwzględnieniem indywidualnych predyspozycji, możliwości badanych sprawców.

Podstawą teoretyczną przeprowadzonych badań są teorie integracyjne wyjaśniające zachowania przestępcze w sposób komplementarny bowiem łączą one doświadczenia socjalizacyjne, wychowawcze, psychologiczne. Zawarta w kolejnych rozdziałach charakterystyka przestępstwa zabójstwa dokonana w oparciu o literaturę polską i przede wszystkim światową pozwala lepiej poznać etiologię tych czynów z perspektywy biopsychologicznej, środowiskowej i tła motywacyjnego.

Książka składa się z siedmiu rozdziałów. W pierwszym omówiono założenia wybranych teorii integracyjnych, to znaczy teorii napięcia Agnewa oraz teorii kontroli Hirschiego i LeBlanca i doktryny kryminologii humanistycznej Tyszkiewicza. Rozdział drugi traktuje o zabójstwie w aspekcie historycznym i prawnym. Wyjaśniono w nim między innymi kwestie znamion ustawowych zabójstwa, a także modelowe kryteria kwalifikacji czynu. W rozdziale trzecim przedstawiono najważniejsze wyniki badań wskazujące na korelaty biopsychologiczne i środowiskowe zabójstw, a także czynniki sytuacyjne i motywacyjne, jakimi kierują się zabójcy. W ramach podsumowania tych kwestii omówiono integracyjny model czynników ryzyka związanych z popełnianiem zabójstw oraz scharakteryzowano wybrane rodzaje zabójstw oraz ich determinanty.

W rozdziale czwartym zaprezentowano wybrane problemy dotyczące diagnozy resocjalizacyjnej i penitencjarnej oraz jej znaczenie w projektowaniu oddziaływań naprawczych. Wskazano również na dotychczasowe doświadczenia w resocjalizacji sprawców zabójstw w odniesieniu do literatury.

Rozdział piąty zawiera założenia metodologiczne badań własnych, natomiast w szóstym przeprowadzono analizę ilościową wyników uzyskanych w badaniach własnych. W rozdziale siódmym przedstawiono analizę przypadków na podstawie rezultatów tych badań, modelowe ujęcie sprawców zabójstw, a także projekt oddziaływań resocjalizacyjnych adresowany do różnych kategorii sprawców zabójstw. Publikację kończą syntetyczne wnioski z badań.

Książka przeznaczona dla osób zajmujących się zawodowo resocjalizacją penitencjarną, czyli przede wszystkim może być przydatna pracownikom działów penitencjarnych zakładów karnych różnych rodzajów i typów. W książce zawarto dokładnie omówione wskazania resocjalizacyjne wraz z przykładowymi rozwiązaniami oddziaływań uwzględniających indywidualne predyspozycje i możliwości skazanych (zawarta jest także dokładna prezentacja przypadków).

Poza tym adresowana jest do studentów specjalności pedagogika resocjalizacyjna i pedagogika penitencjarna. Zawiera bowiem obszerne omówienie elementów diagnozy resocjalizacyjnej i oczywiście wspomniany projekt oddziaływań resocjalizacyjnych. Ponadto dla studentów tych specjalności wartościowe może być opracowanie dotyczące etiologii zabójstw, zaprezentowany syndrom prehomicydalny a także przegląd integracyjnych teorii kryminologicznych.

 • Kategorie:
  1. Ebooki i Audiobooki »
  2. Pedagogika
 • Język wydania: polski
 • ISBN: 978-83-7850-253-1
 • Liczba stron: 704
 • Sposób dostarczenia produktu elektronicznego
  Produkty elektroniczne takie jak Ebooki czy Audiobooki są udostępniane online po uprzednim opłaceniu (PayU, BLIK) na stronie Twoje konto > Biblioteka.
  Pliki można pobrać zazwyczaj w ciągu kilku-kilkunastu minut po uzyskaniu poprawnej autoryzacji płatności, choć w przypadku niektórych publikacji elektronicznych czas oczekiwania może być nieco dłuższy.
  Sprzedaż terytorialna towarów elektronicznych jest regulowana wyłącznie ograniczeniami terytorialnymi licencji konkretnych produktów.
 • Ważne informacje techniczne
 • Minimalne wymagania sprzętowe:
  • procesor: architektura x86 1GHz lub odpowiedniki w pozostałych architekturach
  • Pamięć operacyjna: 512MB
  • Monitor i karta graficzna: zgodny ze standardem XGA, minimalna rozdzielczość 1024x768 16bit
  • Dysk twardy: dowolny obsługujący system operacyjny z minimalnie 100MB wolnego miejsca
  • Mysz lub inny manipulator + klawiatura
  • Karta sieciowa/modem: umożliwiająca dostęp do sieci Internet z prędkością 512kb/s
 • Minimalne wymagania oprogramowania:
  • System Operacyjny: System MS Windows 95 i wyżej, Linux z X.ORG, MacOS 9 lub wyżej, najnowsze systemy mobilne: Android, iPhone, SymbianOS, Windows Mobile
  • Przeglądarka internetowa: Internet Explorer 7 lub wyżej, Opera 9 i wyżej, FireFox 2 i wyżej, Chrome 1.0 i wyżej, Safari 5
  • Przeglądarka z obsługą ciasteczek i włączoną obsługą JavaScript
  • Zalecany plugin Flash Player w wersji 10.0 lub wyżej.
 • Informacja o formatach plików:
  • PDF - format polecany do czytania na laptopach oraz komputerach stacjonarnych.
  • EPUB - format pliku, który umożliwia czytanie książek elektronicznych na urządzeniach z mniejszymi ekranami (np. e-czytnik lub smartfon), dając możliwość dopasowania tekstu do wielkości urządzenia i preferencji użytkownika.
  • MOBI - format zapisu firmy Mobipocket, który można pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne (np.e-czytnik Kindle) z zainstalowanym programem (np. MobiPocket Reader) pozwalającym czytać pliki MOBI.
  • Audiobooki w formacie MP3 - format pliku, przeznaczony do odsłuchu nagrań audio.
 • Rodzaje zabezpieczeń plików:
  • Watermark - (znak wodny) to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem.
  • Brak zabezpieczenia - część oferowanych w naszym sklepie plików nie posiada zabezpieczeń. Zazwyczaj tego typu pliki można pobierać ograniczoną ilość razy, określaną przez dostawcę publikacji elektronicznych. W przypadku zbyt dużej ilości pobrań plików na stronie WWW pojawia się stosowny komunikat.
  Więcej informacji o publikacjach elektronicznych
Wstęp	9
1. Wybrane integracyjne teorie przestępczości	13
	1.1. Generalna teoria napięcia Roberta Agnewa (GST)	15
	1.2. Integracyjna teoria regulacji zachowania przestępczego Marco LeBlanca	25
	1.3. Doktryna kryminologii humanistycznej Leona Tyszkiewicza	29
2. Zabójstwo jako skrajna forma przestępstwa gwałtownego w ujęciu historycznym i prawnym	41
	2.1. Zabójstwo w kontekście historycznym	41
	2.2. Prawna interpretacja zabójstwa	52
3. Zabójstwo w perspektywie biopsychologicznej i środowiskowej	65
	3.1. Biologia, psychopatologia i osobowość zabójców w świetle literatury	67
	3.2. Środowiskowe czynniki kryminogenne dotyczące zabójstw w świetle literatury	101
		3.2.1. Socjalizacja sprawców zabójstw w środowisku rodzinnym i rówieśniczym	101
		3.2.2. Zaburzenia w zachowaniu a popełnianie zabójstw	110
	3.3. Czynniki sytuacyjne w etiologii zabójstw	124
	3.4. Motywacje sprawców zabójstw	133
	3.5. Integracyjne ujęcie czynników warunkujących popełnianie zabójstw – syndrom prehomicydalny	143
	3.6. Charakterystyka różnych typów zabójstw i wybrane czynniki je determinujące	152
4. Wybrane zagadnienia dotyczące diagnozy resocjalizacyjneji penitencjarnej oraz możliwości resocjalizacji sprawców zabójstw	209
	4.1. Diagnoza resocjalizacyjna i penitencjarna – wybrane zagadnienia	209
	4.2. Oddziaływania penitencjarne wobec sprawców zabójstw i możliwości ich resocjalizacji	225
5. Rozwiązania metodologiczne przyjęte w badaniach własnych	247
	5.1. Usytuowanie podjętej problematyki w teoriach nauk społecznych	247
	5.2. Procedura postępowania badawczego	248
	5.3. Przedmiot i cele badań	249
	5.4. Problemy badawcze i hipotezy	250
	5.5. Zmienne i wskaźniki	256
	5.6. Model metodologiczny badań	260
	5.7. Rodzaj podjętych badań	261
	5.8. Metody, techniki, narzędzia badawcze	262
	5.9. Organizacja i procedura badań	269
6. Analiza ilościowa uzyskanych wyników badań	277
	6.1. Charakterystyka badanej zbiorowości	278
	6.2. Charakterystyka sytuacji rodzinnej badanych sprawców w kontekście popełnionych zabójstw	283
	6.3. Sytuacja w środowiskach szkolno-rówieśniczych a popełnianie zabójstw	320
		6.3.1. Relacje z rówieśnikami i pozycja w grupach rówieśniczych a popełnianie zabójstw	320
		6.3.2. Relacje z nauczycielami a dokonywanie zabójstw	336
	6.4. Symptomy zaburzeń w zachowaniu i wcześniejszej aktywności przestępczej a dokonywanie zabójstw	339
	6.5. Komponenty kontroli społecznej a dokonywanie zabójstw	349
	6.6. Działania innych osób będące źródłem szkodliwych bodźców	362
		6.6.1. Blokowanie możliwości osiągania pozytywnych celów w życiu	363
		6.6.2. Blokowanie dostępu do pozytywnych bodźców(sytuacje trudne) a dokonywanie zabójstwa	371
	6.7. Dysonans między aspiracjami, oczekiwaniami i faktycznymi możliwościami realizacji celów a dokonywaniem zabójstw	380
		6.7.1. Poczucie relatywnej deprywacji w sferze materialnej	380
		6.7.2. Poczucie relatywnej deprywacji związane ze sferą towarzysko-erotyczną	384
		6.7.3. Poczucie relatywnej deprywacji w zakresie sfery edukacyjno-zawodowej	387
		6.7.4. Subiektywne poczucie możliwości realizacji planów życiowych i respektowanie przysługujących jednostce praw	389
	6.8. Korelaty osobowościowe a popełnianie zabójstw	393
		6.8.1. Zachowania agresywne ustalone na podstawieSkali Agresji Bussa–Durkee (SABD)	394
		6.8.2. Poziom nasilenia cech introwertywnych i ekstrawertywnych ustalonych na podstawie inwentarza EPQ-R	401
	6.9. Czynniki sytuacyjne i motywacyjne związane z popełnionymzabójstwem	407
7. Analiza jakościowa materiału badawczego oraz wskazania resocjalizacyjne	415
	7.1. Analiza przypadków	422
	7.2. Reprezentacja przypadków w przekroju	543
	7.3. Modelowe ujęcie sprawców zabójstw	573
	7.4. Projekt oddziaływań resocjalizacyjnych wobec sprawców zabójstw	584
	7.5. Możliwości oddziaływań resocjalizacyjnych uwzględniające modelowe ujęcia sprawców zabójstw z przykładowymi rozwiązaniami resocjalizacyjnymi	595
		7.5.1. Możliwości oddziaływań resocjalizacyjnych wobec zabójców seryjnych	595
		7.5.2. Możliwości oddziaływań resocjalizacyjnych wobec zabójców seksualnych	602
		7.5.3. Możliwości oddziaływań resocjalizacyjnych wobec sprawców zabójstw działających dla zysku w celu zdobycia walorów należących do ofiary (zabójcy ekonomiczni)oraz działających na zlecenie innej osoby	610
		7.5.4. Możliwości oddziaływań resocjalizacyjnych wobec sprawców emocjonalno-lękowych	618
		7.5.5. Możliwości oddziaływań resocjalizacyjnych wobec sprawców emocjonalno-agresywnych	624
Syntetyczne wnioski z badań	629
Bibliografia	647
Aneks	663

Inni Klienci oglądali również

Cechy indywidualne i czynniki środowiskowe a autonomia uczenia się - 03 Psychodydaktyczne i metodologiczne problemy badań poczucia trudności autonomicznego uczenia się – metodologia badań własnych

Książka „Cechy indywidualne i czynniki środowiskowe a autonomia uczenia się" skierowana jest do nauczycieli, badaczy oraz wszystkich osób zainteresowanych samodzielnym uczeniem się. W projektowaniu badań i redagowaniu pracy korzystano...
9,00 zł 10,00 zł
Do koszyka

Ryzyko elastyczności czy elastyczność ryzyka

Autorka dokonuje socjologicznej analizy kontraktu zatrudnienia jakim stała się umowa o pracę w modelu państwa określanego jako welfare state. Przedstawia proces instytucjonalizacji umowy o pracę jako instytucji ekonomicznej, prawnej i społecznej w ujęc...
30,60 zł 34,00 zł
Do koszyka

Mordercy

Elektryzująca epicka seria W.E.B. Griffina o wielkomiejskich policjantach ODZNAKA HONORU Tom 6 Ginie tajniak z wydziału antynarkotykowego, zastrzelony we własnym domu. Jakiś czas później w trakcie napadu rabunkowego od strzałów giną żona ...
3,15 zł 3,50 zł
Do koszyka

Wieloproblemowość – wybrane aspekty ponowoczesności - Testowanie w społeczeństwie ryzyka

Ponowoczesność, w jakiej przyszło Nam obecnie żyć i funkcjonować, niesie ze sobą wiele nowych i nadal nierozwiązanych problemów oraz kwestii społecznych. Część z nich swymi korzeniami sięga już nowoczesności, część jednak pojawia się po raz pier...
46,31 zł 51,45 zł
Do koszyka

Ryzyko kredytowe w działalności banku komercyjnego

Głównym motywem rozpoczęcia badań w zakresie roli ryzyka kredytowego w bankach był wzrost znaczenia procesu ograniczania tego ryzyka w bieżącej działalności instytucji finansowych na świecie w okresie coraz częściej pojawiających się globalnych ...
17,91 zł 19,90 zł
Do koszyka

Ryzyko walutowe – czy wiesz, jak mądrze się przed nim zabezpieczyć

Każde przedsiębiorstwo transportowe współpracujące z zagranicznymi zleceniodawcami musi liczyć się z istnieniem ryzyka walutowego. Czym dokładnie ono jest i w jaki sposób można się przed nim zabezpieczyć?

Recenzje

Dodaj recenzję
Nikt nie dodał jeszcze recenzji. Bądź pierwszy!
 
Uwaga: Nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celu dostosowaniaserwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujące z nami firmy badawcze. W programie służącym do obsługi Internetumożna zmienić ustawienia dotyczące cookies Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza,że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.