0 POZYCJI
KOSZYK PUSTY
Kurier 0 zł »


VAT w systemie rachunkowości przedsiębiorstwa. Pytania i odpowiedzi (eBook)

0.00  (0 ocen)
 Sprawdź recenzje
Rozwiń szczegóły
 • Wydanie: 2016

 • Seria / cykl: VADEMECUM KSIĘGOWEGO

 • Autor: Jerzy Kuchmacz

 • Wydawca: Wolters Kluwer Polska SA

 • Formaty:
  Epub (Watermark)
  Watermark
  Znak wodny czyli Watermark to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie najbardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.

Zwiń szczegóły
Produkt niedostępny
Dodaj do schowka

VAT w systemie rachunkowości przedsiębiorstwa. Pytania i odpowiedzi

Jerzy Kuchmacz pracownik naukowo-dydaktyczny w Katedrze Rachunkowości Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie; prowadzi zajęcia dydaktyczne oraz szkolenia z zakresu rachunkowości podatkowej, finansowej i zarządczej. W książce, w uporządkowany sposób - poczynając od zagadnień elementarnych, aż po zaawansowane - zaprezentowano wszystkie najistotniejsze problemy funkcjonowania podatku od towarów i usług w systemie rachunkowości podatkowej i finansowej niemal każdego przedsiębiorstwa. Omówiono następujące zagadnienia: elementy konstrukcji podatku, podatek w systemie rachunkowości przedsiębiorstwa zarówno prowadzącego, jak i nieprowadzącego księgi rachunkowe, wewnątrzwspólnotowe nabycie i dostawa towarów, import i eksport towarów, podatek od towarów i usług w transakcjach dokonywanych z rolnikiem ryczałtowym. Publikację przygotowano w formie pytań i odpowiedzi dotyczących funkcjonowania VAT w kontekście systemu rachunkowości przedsiębiorstwa. W treści każdej odpowiedzi zawarto odwołania do przepisów prawa podatkowego, a także do innych regulacji istotnych dla przedstawionych rozwiązań. Opracowanie jest przeznaczone dla pracowników wszystkich szczebli służb finansowo-księgowych przedsiębiorstwa jako materiał pomocniczy do sporządzenia w przedsiębiorstwie regulaminu wewnętrznego w zakresie pomiaru, dokumentowania, księgowania oraz deklarowania podatku VAT. Będzie przydatne dla prowadzących szkolenia i kursy, a także słuchaczy kursów i szkoleń z zakresu rachunkowości podatkowej i finansowej przedsiębiorstw, właścicieli i pracowników biur rachunkowych oraz biur doradztwa podatkowego. Zainteresuje również nauczycieli akademickich i studentów uczelni ekonomicznych.

 • Język wydania: polski
 • ISBN: 978-83-264-8940-2
 • ISBN druku: 978-83-8092-175-7
 • Liczba stron: 240
 • Sposób dostarczenia produktu elektronicznego
  Produkty elektroniczne takie jak Ebooki czy Audiobooki są udostępniane online po uprzednim opłaceniu (PayU, BLIK) na stronie Twoje konto > Biblioteka.
  Pliki można pobrać zazwyczaj w ciągu kilku-kilkunastu minut po uzyskaniu poprawnej autoryzacji płatności, choć w przypadku niektórych publikacji elektronicznych czas oczekiwania może być nieco dłuższy.
  Sprzedaż terytorialna towarów elektronicznych jest regulowana wyłącznie ograniczeniami terytorialnymi licencji konkretnych produktów.
 • Ważne informacje techniczne
 • Minimalne wymagania sprzętowe:
  • procesor: architektura x86 1GHz lub odpowiedniki w pozostałych architekturach
  • Pamięć operacyjna: 512MB
  • Monitor i karta graficzna: zgodny ze standardem XGA, minimalna rozdzielczość 1024x768 16bit
  • Dysk twardy: dowolny obsługujący system operacyjny z minimalnie 100MB wolnego miejsca
  • Mysz lub inny manipulator + klawiatura
  • Karta sieciowa/modem: umożliwiająca dostęp do sieci Internet z prędkością 512kb/s
 • Minimalne wymagania oprogramowania:
  • System Operacyjny: System MS Windows 95 i wyżej, Linux z X.ORG, MacOS 9 lub wyżej, najnowsze systemy mobilne: Android, iPhone, SymbianOS, Windows Mobile
  • Przeglądarka internetowa: Internet Explorer 7 lub wyżej, Opera 9 i wyżej, FireFox 2 i wyżej, Chrome 1.0 i wyżej, Safari 5
  • Przeglądarka z obsługą ciasteczek i włączoną obsługą JavaScript
  • Zalecany plugin Flash Player w wersji 10.0 lub wyżej.
 • Informacja o formatach plików:
  • PDF - format polecany do czytania na laptopach oraz komputerach stacjonarnych.
  • EPUB - format pliku, który umożliwia czytanie książek elektronicznych na urządzeniach z mniejszymi ekranami (np. e-czytnik lub smartfon), dając możliwość dopasowania tekstu do wielkości urządzenia i preferencji użytkownika.
  • MOBI - format zapisu firmy Mobipocket, który można pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne (np.e-czytnik Kindle) z zainstalowanym programem (np. MobiPocket Reader) pozwalającym czytać pliki MOBI.
  • Audiobooki w formacie MP3 - format pliku, przeznaczony do odsłuchu nagrań audio.
 • Rodzaje zabezpieczeń plików:
  • Watermark - (znak wodny) to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem.
  • Brak zabezpieczenia - część oferowanych w naszym sklepie plików nie posiada zabezpieczeń. Zazwyczaj tego typu pliki można pobierać ograniczoną ilość razy, określaną przez dostawcę publikacji elektronicznych. W przypadku zbyt dużej ilości pobrań plików na stronie WWW pojawia się stosowny komunikat.
  Więcej informacji o publikacjach elektronicznych
Wykaz skrótów  11
Wstęp  13
Rozdział I	Elementy konstrukcji podatku od towarów i usług  15	1. Kto jest podatnikiem p.t.u.?  15	2. Kto jest podatnikiem p.t.u.?  16	3. Co podlega opodatkowaniu p.t.u.?  16	4. Jakie obowiązują stawki p.t.u.?  17	5. Kto może być zwolniony od p.t.u.?  18	6. Obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży u podatników, u których sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 u.p.t.u.  19	7. Prowadzenie dokumentacji oraz ewidencji sprzedaży u podatników, u których sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 u.p.t.u. Kasy rejestrujące jako forma ewidencji sprzedaży  20	8. Prowadzenie ewidencji sprzedaży u podatników, u których sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 u.p.t.u.  24	9. Kto może być zwolniony od p.t.u.?  26	10. Kto może być zwolniony od p.t.u.?  28	11. Obowiązki rejestracyjne podatnika dla celów p.t.u.  29	12. Kto może być zwolniony od p.t.u.?  35	13. Kto może być zwolniony od p.t.u.?  35	14. Elementy konstrukcji VAT; stawki podatku; VAT należny  36	15. Elementy konstrukcji VAT; VAT naliczony; VAT do wpłacenia; zasada neutralności podatku od towarów i usług dla podatnika VAT czynnego  37	16. VAT jako dochód sektora publicznego  39	17. Przychody ze sprzedaży w sprawozdaniu finansowym  39	18. Wycena aktywów dla potrzeb bilansowych  40	19. Wycena aktywów dla potrzeb bilansowych  41	20. Wycena aktywów dla potrzeb bilansowych  41	21. Koszty w sprawozdaniu finansowym  42	22. Koszty w sprawozdaniu finansowym  42	23. Przychody ze sprzedaży w rachunku dochodu podatkowego  42	24. Przychody ze sprzedaży w rachunku dochodu podatkowego  43	25. Koszty w rachunku dochodu podatkowego  44	26. Koszty w rachunku dochodu podatkowego  44	27. Koszty w rachunku dochodu podatkowego  45
Rozdział II	Podatek od towarów i usług w systemie rachunkowości przedsiębiorstwa nieprowadzącego ksiąg rachunkowych zgodnie z ustawą o rachunkowości  46	28. Moment powstania obowiązku podatkowego; faktura; ewidencja sprzedaży VAT  46	29. Moment powstania obowiązku podatkowego  50	30. Moment powstania obowiązku podatkowego  50	31. Moment powstania obowiązku podatkowego  50	32. Moment powstania obowiązku podatkowego  51	33. Moment powstania obowiązku podatkowego  51	34. Moment powstania obowiązku podatkowego; faktura; ewidencja sprzedaży VAT  52	35. Nieodpłatne przekazanie przez podatnika towarów należących do przedsiębiorstwa  53	36. Nieodpłatne przekazanie przez podatnika towarów należących do przedsiębiorstwa  54	37. Przekazanie przez podatnika towarów na cele reprezentacji i reklamy  56	38. Moment powstania obowiązku podatkowego; faktura; ewidencja sprzedaży VAT  57	39. Ewidencja sprzedaży VAT  62	40. Podatek naliczony; ewidencja nabycia towarów i usług VAT  62	41. Podatek naliczony; ewidencja nabycia towarów i usług VAT  65	42. Podatek naliczony; ewidencja nabycia towarów i usług VAT  67	43. Podatek naliczony; ewidencja nabycia towarów i usług VAT  68	44. Podatek naliczony. Ewidencja nabycia towarów i usług VAT  71	45. Moment powstania obowiązku podatkowego u małego podatnika  75	46. Moment powstania obowiązku podatkowego u małego podatnika  76	47. Moment powstania obowiązku podatkowego u małego podatnika  77	48. Podatek naliczony u małego podatnika  78	49. Podatek naliczony z tytułu nabycia towarów u małego podatnika  78	50. Częściowe odliczenie podatku naliczonego ze względu na sprzedaż zwolnioną od podatku  79	51. Częściowe odliczenie podatku naliczonego ze względu na sprzedaż zwolnioną od podatku  82	52. Korekta podatku należnego; faktura korygująca  84	53. Korekta podatku naliczonego; faktura korygująca  85	54. Deklarowanie oraz zapłata p.t.u.  86
Rozdział III	Podatek od towarów i usług w systemie rachunkowości przedsiębiorstwa prowadzącego księgi rachunkowe zgodnie z ustawą o rachunkowości  92	55. Podatek od towarów i usług a księgi rachunkowe przedsiębiorstwa  92	56. Podatek od towarów i usług w księgach rachunkowych przedsiębiorstwa  93	57. Podatek od towarów i usług w księgach rachunkowych przedsiębiorstwa  96	58. Podatek od towarów i usług w księgach rachunkowych przedsiębiorstwa  99	59. Podatek od towarów i usług w księgach rachunkowych przedsiębiorstwa  102	60. Podatek od towarów i usług w księgach rachunkowych przedsiębiorstwa  103	61. Podatek od towarów i usług w księgach rachunkowych przedsiębiorstwa  106	62. Podatek od towarów i usług w księgach rachunkowych przedsiębiorstwa  108	63. Podatek od towarów i usług w księgach rachunkowych przedsiębiorstwa  110	64. Rozrachunki z urzędem skarbowym z tytułu podatku od towarów i usług w bilansie przedsiębiorstwa  111	65. Rozrachunki z urzędem skarbowym z tytułu podatku od towarów i usług w bilansie przedsiębiorstwa  112
Rozdział IV	Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w systemie rachunkowości podatkowej i finansowej przedsiębiorstwa  113	66. Określenie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT)  113	67. Określenie WNT  114	68. Określenie WNT  114	69. Określenie WNT  114	70. Określenie WNT  115	71. Określenie WNT  115	72. Zawiadomienie o zamiarze rozpoczęcia WNT  116	73. Obowiązek podatkowy w WNT; podstawa opodatkowania w WNT; przeliczanie waluty obcej na walutę polską w WNT  118	74. Obowiązek podatkowy w WNT; podstawa opodatkowania w WNT; przeliczanie waluty obcej na walutę polską w WNT  119	75. Obowiązek podatkowy w WNT  120	76. Obowiązek podatkowy w WNT  120	77. Obowiązek podatkowy w WNT; podstawa opodatkowania w WNT; przeliczanie waluty obcej na walutę polską w WNT  121	78. Obowiązek podatkowy w WNT; podstawa opodatkowania w WNT; przeliczanie waluty obcej na walutę polską w WNT  122	79. Podstawa opodatkowania w WNT  122	80. Obniżenie kwoty podatku (należnego) z tytułu WNT  123	81. WNT w ewidencjach dla potrzeb VAT  124	82. Deklarowanie WNT  127	83. WNT w księgach rachunkowych  132	84. WNT w księgach rachunkowych  137
Rozdział V	Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów w systemie rachunkowości podatkowej i finansowej przedsiębiorstwa  141	85. Określenie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT)  141	86. Określenie WDT  142	87. Zawiadomienie o zamiarze rozpoczęcia WDT  143	88. Obowiązek podatkowy w WDT; podstawa opodatkowania w WDT; przeliczanie waluty obcej na walutę polską w WDT  143	89. Obowiązek podatkowy w WDT  146	90. Obowiązek podatkowy w WDT; podstawa opodatkowania w WDT; przeliczanie waluty obcej na walutę polską w WDT  146	91. WDT w ewidencjach dla potrzeb VAT  147	92. Deklarowanie WDT  149	93. Stawka podatku w WDT  149	94. Stawka podatku w WDT  150	95. Stawka podatku w WDT  151	96. WDT w księgach rachunkowych  152	97. WDT w księgach rachunkowych  153	98. WDT w księgach rachunkowych  154
Rozdział VI	Import usług w systemie rachunkowości podatkowej i finansowej przedsiębiorstwa  156	99. Określenie importu usług  156	100. Zawiadomienie o zamiarze rozpoczęcia importu usług  157	101. Obowiązek podatkowy w imporcie usług; podstawa opodatkowania w imporcie usług; przeliczanie waluty obcej na walutę polską w imporcie usług  158	102. Określenie importu usług; obowiązek podatkowy w imporcie usług; podstawa opodatkowania w imporcie usług; przeliczanie waluty obcej na walutę polską w imporcie usług  159	103. Import usług; obowiązek podatkowy w imporcie usług; podstawa opodatkowania w imporcie usług; przeliczanie waluty obcej na walutę polską w imporcie usług  160	104. Import usług  161	105. Obniżenie kwoty podatku (należnego) z tytułu importu usług  162	106. Importu usług w ewidencjach dla potrzeb VAT  162	107. Deklarowanie importu usług  166	108. Import usług w księgach rachunkowych  166
Rozdział VII	Świadczenie usług poza terytorium kraju w systemie rachunkowości podatkowej i finansowej przedsiębiorstwa  172	109. Świadczenie usług poza terytorium kraju  172	110. Obowiązki rejestracyjne związane ze świadczeniem usług poza terytorium kraju  173	111. Faktury wystawiane w związku ze świadczeniem usług poza terytorium kraju  174	112. Świadczenie usług poza terytorium kraju a ewidencja dla potrzeb VAT  176	113. Deklarowanie świadczenia usług poza terytorium kraju  179	114. Obniżenie podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku ze świadczeniem usług poza terytorium kraju  182	115. Świadczenie usług poza terytorium kraju w księgach rachunkowych  182
Rozdział VIII	Import towarów w systemie rachunkowości podatkowej i finansowej przedsiębiorstwa  184	116. Określenie importu towarów  184	117. Obowiązek podatkowy w imporcie towarów  184	118. Wycena transakcji importowej; kwoty należności celno-podatkowych  185	119. Wycena transakcji importowej; kwoty należności celno-podatkowych  186	120. Obniżenie kwoty podatku (należnego) z tytułu importu towarów  188	121. Zapłata i rozliczanie podatku należnego z tytułu importu towarów  188	122. Zapłata i rozliczanie podatku należnego z tytułu importu towarów  189	123. Import towarów w ewidencjach dla potrzeb VAT  189	124. Deklarowanie importu towarów  193	125. Import towarów w księgach rachunkowych  193	126. Import towarów w księgach rachunkowych  197
Rozdział IX	Eksport towarów w systemie rachunkowości podatkowej i finansowej przedsiębiorstwa  200	127. Określenie eksportu towarów  200	128. Obowiązek podatkowy w eksporcie towarów; podstawa opodatkowania w eksporcie towarów; przeliczanie waluty obcej na walutę polską w eksporcie towarów; stawka podatku w eksporcie towarów  201	129. Określenie eksportu towarów  202	130. Obowiązek podatkowy w eksporcie towarów; zaliczka na eksport towarów; podstawa opodatkowania w eksporcie towarów; przeliczanie waluty obcej na walutę polską w eksporcie towarów; stawka podatku w eksporcie towarów  203	131. Eksport towarów w ewidencjach dla potrzeb VAT  204	132. Deklarowanie eksportu towarów  207	133. Stawka podatku w eksporcie towarów  207	134. Stawka podatku w eksporcie towarów  208	135. Eksport towarów w księgach rachunkowych  209	136. Eksport towarów w księgach rachunkowych  212
Rozdział X	Pojazdy wykorzystywane w przedsiębiorstwie a podatek od towarów i usług  213	137. Pojazdy wykorzystywane w przedsiębiorstwie a p.t.u.  213	138. Pojazdy wykorzystywane w przedsiębiorstwie a p.t.u.  219	139. Pojazdy wykorzystywane w przedsiębiorstwie a p.t.u.  224	140. Pojazdy wykorzystywane w przedsiębiorstwie a p.t.u.  227
Rozdział XI	Podatek od towarów i usług w transakcjach dokonywanych z rolnikiem ryczałtowym w systemie rachunkowości podatkowej przedsiębiorstwa  230	141. Podatek od towarów i usług w transakcjach dokonywanych z rolnikiem ryczałtowym w systemie rachunkowości podatkowej przedsiębiorstwa  230
Wykaz aktów prawnych  235
Indeks rzeczowy  237

Inni Klienci oglądali również

46,80 zł 52,00 zł
Do koszyka

System pomiaru i oceny dokonań szpitala

Prezentowana publikacja, przygotowana przez zespół pracowników naukowych Katedry Rachunku Kosztów Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego pod kierunkiem prof. Marii Hass-Symotiuk, stanowi kompendium wi...
10,00 zł
Do koszyka

Systemy penitencjarne państw skandynawskich na tle polityki kryminalnej, karnej i penitencjarnej

Książka prezentuje systemy Danii, Finlandii, Norwegii i Szwecji. Autorka stara się dociec: Co jest przyczyną i co tłumaczy fenomen skandynawskiej względnej łagodności oraz stabilności systemu penitencjarnego? Czy można mówić o jednolitym systemi...
16,61 zł 18,00 zł
Do koszyka

Przydatność informacyjna wartości godziwej jako podstawy pomiaru w rachunkowości i ograniczenia jej stosowania w praktyce

Wycena w rachunkowości w kontekście znaczących zmian w otoczeniu podmiotów gospodarczych stanowi istotne wyzwanie zarówno dla teoretyków, jak i praktyków rachunkowości. Wybór koncepcji wyceny dla potrzeb sprawozdawczo...
35,10 zł 39,00 zł
Do koszyka

Migracje klientów a wartość przedsiębiorstwa

Przemieszczanie się siły nabywczej i samych klientów może być spowodowane wieloma przyczynami, może mieć różne natężenie i przyjmować różne kierunki. Przekłada się to na wzrost lub spadek popytu na produkty i usługi konkretnych fir...
45,36 zł 50,40 zł
Do koszyka

Wydatki strukturalne 2016 w pytaniach i odpowiedziach

W Publikacji omówiono uniwersalne typy wydatków występujące w jednostkach sektora finansów publicznych, np.: • szkolenia obowiązkowe i dodatkowe – który kod będzie właściwy, • wynagrodzenia – jaka część...
13,41 zł 14,90 zł
Do koszyka

Wewnętrzny System Kontroli

Czy w Twojej firmie funkcjonuje system Wewnętrznego Systemu Kontroli, który jest wymagany przez obowiązujące przepisy prawa? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w lekturze niniejszego opracowania, z którego dowiesz się też m.in. czym jest ...

Recenzje

Dodaj recenzję
Nikt nie dodał jeszcze recenzji. Bądź pierwszy!
 
Uwaga: Nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celu dostosowaniaserwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujące z nami firmy badawcze. W programie służącym do obsługi Internetumożna zmienić ustawienia dotyczące cookies Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza,że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.