0 POZYCJI
KOSZYK PUSTY
Pobierz fragment
Wybierz format pliku:
Pobierz

Prawa człowieka i obywatela w zglobalizowanym świecie

(eBook)
0.00  (0 ocen)
 Dodaj recenzję
Rozwiń szczegóły
Zwiń szczegóły
Cena katalogowa: 16,70 zł
Najniższa cena z 30 dni: 10,80 zł
Cena produktu

Cena katalogowa – rynkowa cena produktu, często jest drukowana przez wydawcę na książce.

Najniższa cena z 30 dni – najniższa cena sprzedaży produktu w księgarni z ostatnich 30 dni, obowiązująca przed zmianą ceny.

Wszystkie ceny, łącznie z ceną sprzedaży, zawierają podatek VAT.

15,03 zł
Dostępność:
online po opłaceniu
Dodaj do schowka

Prawa człowieka i obywatela w zglobalizowanym świecie

Głównym celem autorów jest opisanie w kategoriach filozoficznych - używając pojęcia granicy i przestrzeni - praw człowieka i obywatela oraz porównanie ich uzasadnienia i funkcji z perspektywy realizmu i idealizmu politycznego. Pozwala to pokazać, że prawa człowieka pozostają w stosunkach wewnątrzpaństwowych oraz międzynarodowych w napięciu do praw obywatelskich oraz suwerenności państwowej oraz że napięcie to jest strukturalnie nieusuwalne. Książka może stanowić pomoc w dydaktyce akademickiej na takich kierunkach jak politologia, prawo, stosunki międzynarodowe i filozofia.

We współczesnej debacie publicznej kwestia praw człowieka i obywatela odgrywa fundamentalną rolę. Minęło już sporo czasu od chwili pierwszych deklaracji tych praw i dziś w naszym kręgu kulturowy nikt już nie kwestionuje ich wagi i znaczenia. Ale ta deklaratywna zgoda wcale nie wyklucza sporów dotyczących ich treści i sposobów ich interpretacji. Tym jednak, co najważniejsze i co wciąż nie zostało należycie zbadane, jest napięcie między prawami człowieka oraz prawami obywatela, których status i moc obowiązywania różnią się zasadniczo. Recenzowana książka – i na tym polega jej nowatorstwo – wchodzi w samo centrum owych sporów i tę najważniejszą dystynkcję czyni przedmiotem filozoficznego i politologiczno-prawnego namysłu. Rozważania swoje autorzy prowadzą w szerszym kontekście ładu międzynarodowego, co pozwala filozoficzny wywód umieścić w konkretnej scenerii rzeczywistości politycznej dzisiejszego świata. Zmiany, jakie pod wpływem procesów globalizacyjnych dokonują się wokół nas, rzutują również na rozumienie od dawna utrwalonych pojęć, takich jak obywatelstwo czy suwerenności państwowa, co z kolei domaga się pogłębionej refleksji nad prawami człowieka i obywatela, postrzeganych w nowej perspektywie. […]
Książka, tak jak to bywa z publikacjami z dziedziny filozofii, nie kończy się, bo nie może się kończyć ostateczną konkluzją. Jej zadaniem i niewątpliwym osiągnięciem jest uporządkowanie zagadnienia, a przede wszystkim postawienie ważnych pytań, pozwalających spojrzeć na tytułowy problem w nowy sposób. To, moim zdaniem udało się autorom znakomicie, a lektura książki była prawdziwą intelektualną przygodą. Przyczyniła się też do tego klarowność języka i sprawna narracja, nie tak częsta w opracowaniach tego typu. (Z recenzji dr. hab. Zbigniewa Stawrowskiego, prof. UKSW)

*********

Dr Magdalena Gawin − absolwentka Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Nauczycielka filozofii w szkołach i placówkach kulturalnych. Sekretarz Polskiego Towarzystwa Filozoficznego. W 2015 roku obroniła pracę doktorską „Nowoczesny paradygmat filozofii polityki a prawa człowieka”. Publikowała m.in. w czasopismach „Kronos”, „Etyka” oraz licznych pracach zbiorowych.

Prof. Barbara Anna Markiewicz − profesor zwyczajny, kierownik Zakładu Filozofii Polityki w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Opublikowała około 300 prac naukowych w wielu zagranicznych i polskich czasopismach oraz pracach zbiorowych. Wykładała i wygłaszała odczyty m.in. w Turynie, Zurychu, Paryżu, Oksfordzie, Londynie, Jerozolimie, Barcelonie i Berlinie. Zastępca przewodniczącego w Zarządzie Głównym Polskiego Towarzystwa Filozoficznego. Sprawuje funkcję przewodniczącej Komitetu Głównego Olimpiady Filozoficznej. Współredagowała Kryzys tożsamości politycznej a proces integracji europejskiej (z R. Wonickim, 2006). Wydała Co się śni filozofom (2008). Głównym przedmiotem jej zainteresowań jest historia filozofii, dydaktyka filozofii oraz filozofia polityki.

Dr hab. Agnieszka Nogal − pracuje w Zakładzie Filozofii Polityki Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Laureatka stypendium zagranicznego Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim we Florencji (2002–2003). Współzałożycielka i członek redakcji pisma „Civitas. Studia z Filozofii Polityki”. W pracy naukowej zajmuje się filozofią polityki, filozofią prawa, konstytucjonalizmem, sferą publiczną oraz przyjaźnią obywatelską. Wydała Ponad prawem narodowym. Konstytucyjne idee Europy (2009).

Dr Rafał Wonicki − adiunkt w Zakładzie Filozofii Polityki Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się zagadnieniami współczesnej filozofii polityki oraz teorii państwa i prawa. Autor monografii Spór o demokratyczne państwo prawa (2007). Współautor książki Prawa człowieka i obywatela w zglobalizowanym świecie (2016). Publikował w czasopismach: „Przegląd Filozoficzny”, „Synthesis Philosophica” i „Civitas”. Laureat stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców. Jako członek Komitetu Głównego Olimpiady Filozoficznej działa na rzecz popularyzacji filozofii.

  • Kategorie:
    1. Ebooki i Audiobooki »
    2. Nauki humanistyczne »
    3. Filozofia, logika
    1. Ebooki i Audiobooki »
    2. Politologia
    1. Ebooki i Audiobooki »
    2. Wydawnictwa prawnicze
  • Redakcja: Anna Gogolewska, Danuta Trzpil, Elwira Wyszyńska, Ewa Wyszyńska, Zbigniew Stawrowski
  • Język wydania: polski
  • ISBN: 978-83-235-2199-0
  • ISBN druku: 978-83-235-2191-4
  • EAN: 9788323521990
  • Liczba stron: 228
  • Sposób dostarczenia produktu elektronicznego
    Produkty elektroniczne takie jak Ebooki czy Audiobooki są udostępniane online po uprzednim opłaceniu (PayU, BLIK) na stronie Twoje konto > Biblioteka.
    Pliki można pobrać zazwyczaj w ciągu kilku-kilkunastu minut po uzyskaniu poprawnej autoryzacji płatności, choć w przypadku niektórych publikacji elektronicznych czas oczekiwania może być nieco dłuższy.
    Sprzedaż terytorialna towarów elektronicznych jest regulowana wyłącznie ograniczeniami terytorialnymi licencji konkretnych produktów.
  • Ważne informacje techniczne
  • Minimalne wymagania sprzętowe:
    • procesor: architektura x86 1GHz lub odpowiedniki w pozostałych architekturach
    • Pamięć operacyjna: 512MB
    • Monitor i karta graficzna: zgodny ze standardem XGA, minimalna rozdzielczość 1024x768 16bit
    • Dysk twardy: dowolny obsługujący system operacyjny z minimalnie 100MB wolnego miejsca
    • Mysz lub inny manipulator + klawiatura
    • Karta sieciowa/modem: umożliwiająca dostęp do sieci Internet z prędkością 512kb/s
  • Minimalne wymagania oprogramowania:
    • System Operacyjny: System MS Windows 95 i wyżej, Linux z X.ORG, MacOS 9 lub wyżej, najnowsze systemy mobilne: Android, iPhone, SymbianOS, Windows Mobile
    • Przeglądarka internetowa: Internet Explorer 7 lub wyżej, Opera 9 i wyżej, FireFox 2 i wyżej, Chrome 1.0 i wyżej, Safari 5
    • Przeglądarka z obsługą ciasteczek i włączoną obsługą JavaScript
    • Zalecany plugin Flash Player w wersji 10.0 lub wyżej.
  • Informacja o formatach plików:
    • PDF - format polecany do czytania na laptopach oraz komputerach stacjonarnych.
    • EPUB - format pliku, który umożliwia czytanie książek elektronicznych na urządzeniach z mniejszymi ekranami (np. e-czytnik lub smartfon), dając możliwość dopasowania tekstu do wielkości urządzenia i preferencji użytkownika.
    • MOBI - format zapisu firmy Mobipocket, który można pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne (np.e-czytnik Kindle) z zainstalowanym programem (np. MobiPocket Reader) pozwalającym czytać pliki MOBI.
    • Audiobooki w formacie MP3 - format pliku, przeznaczony do odsłuchu nagrań audio.
  • Rodzaje zabezpieczeń plików:
    • Watermark - (znak wodny) to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem.
    • Brak zabezpieczenia - część oferowanych w naszym sklepie plików nie posiada zabezpieczeń. Zazwyczaj tego typu pliki można pobierać ograniczoną ilość razy, określaną przez dostawcę publikacji elektronicznych. W przypadku zbyt dużej ilości pobrań plików na stronie WWW pojawia się stosowny komunikat.
    Więcej informacji o publikacjach elektronicznych
Wstęp 7

Rozdział I. Prawa człowieka i obywatela w prawie międzynarodowym 17
   1. Historia praw człowieka 19
   2. Powszechna Deklaracja Praw Człowieka i prawo 
   międzynarodowe 24
   3. Prawa człowieka i ich podział 27
   4. Status praw człowieka 30
   5. Prawa człowieka a prawa obywatela 36
   6. Prawa człowieka wobec problemu suwerenności i 
   relacji międzynarodowych 45

Rozdział II. Realizm polityczny w stosunkach międzynarodowych 51
   1. Realizm polityczny 52
   2. Kategoria suwerenności oraz krytyka praw człowieka 
   – Carl Schmitt 58
   3. Klasyczna teoria realizmu politycznego – Hans 
   Joachim Morgenthau 65
   4. Neorealizm i realizm strategiczny – Kenneth Waltz, 
   Thomas Schelling 73
   5. Wielobiegunowy ład światowy – Chantal Mouffe 78
   6. Krytyka kategorii suwerenności oraz prawo 
   ponadnarodowe 82
   7. Wewnętrzne napięcia teorii realistycznej oraz brak 
   autorytetu prawa 90

Rozdział III. Idealizm polityczny w stosunkach międzynarodowych 93
   1. Idealizm polityczny 94
   2. Filozoficzne podstawy podejścia idealistycznego – 
   kosmopolityzm klasyczny 98
   3. Oświeceniowy projekt wiecznego pokoju – Immanuel 
   Kant 104
   4. Współczesny liberalny kosmopolityzm 109
      4.1. Jürgena Habermasa idea postnarodowych 
      konstelacji i janusowe oblicze praw człowieka 110
      4.2. Davida Helda teoria demokracji 
      kosmopolitycznej 118
      4.3. Johna Rawlsa idea praw człowieka w stosunkach
      międzynarodowych 125
      4.4. Marthy Nussbaum koncepcja capabilities 132
   5. Prawa człowieka i globalne obywatelstwo 141
      5.1. Obywatelstwo globalne 141
      5.2. Globalne obywatelstwo a system westfalski 145
   6. Wewnętrzne napięcia teorii idealistycznej 147

Rozdział IV. Prawa człowieka i obywatela jako filozoficzny kontekst procesu globalizacji 149
   1. Kategoria przestrzeni a prawa człowieka i 
   obywatela 150
      1.1. Przestrzeń jako miejsce 151
      1.2. Przestrzeń jako warunek swobodnego poruszania 
      się 156
   2. Granice polityczne a przestrzeganie praw człowieka 
   i obywatela 159
   3. Biologizacja praw człowieka a nowe ujęcie 
   przestrzeni politycznej 169
      3.1. Hannah Arendt: displaced persons a prawa 
      człowieka i obywatela 169
      3.2. Giorgio Agamben: obóz jako przestrzeń nagiego 
      życia (bios) 177
      3.3. Chantal Mouffe: przestrzeń polityczna jako 
      pole walki 181
   4. Przestrzeń praw człowieka a idea suwerenności 184

Zakończenie 195
Bibliografia 203
Indeks nazwisk 213
Indeks rzeczowy 217
Summary 223
Noty o autorach 225

Inni Klienci oglądali również

28,80 zł 32,00 zł
Do koszyka

Nierówności społeczne we współczesnym świecie

Praca zbiorowa będąca analizą wybranych problemów dotyczących sfery wykluczenia społecznego i nierówności społecznej. Artykuły zostały podzielone na III części: 1) Uwarunkowania nierówności społeczno-ekonomicznych w świecie wsp&oac...
99,90 zł 111,00 zł
Do koszyka

Naruszenie prawa do znaku towarowego renomowanego. Studium prawnoporównawcze

Publikacja szczegółowo omawia zagadnienia związane z naruszeniem prawa do znaku towarowego renomowanego w trzech systemach prawnych, tj. w prawie polskim, Unii Europejskiej i federalnym prawie amerykańskim. Przedmiotem analizy są przede ...
53,10 zł 59,00 zł
Do koszyka

Polskie prawo konstytucyjne

Podręcznik zawiera szczegółowe omówienie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 r., a także ustaw i innych aktów normatywnych regulujących problematykę wolności i praw jednostki oraz organizację i funkcjonowanie naczelnych or...
33,30 zł 37,00 zł
Do koszyka

Naruszenia praw autorskich w internecie. Aspekty prawne i procedury dochodzenia roszczeń

Stan prawny: 2011Publikacja prezentuje rozwiązania praktycznych problemów, pojawiających się w sprawach dotyczących naruszenia praw autorskich – od chwili rozpoczęcia poszukiwania ochrony do egzekucji pozytywnego wyroku. Jes...
106,20 zł 118,00 zł
Do koszyka

Powstanie zakładu a unikanie opodatkowania w międzynarodowym prawie podatkowym

Książka w sposób kompleksowy omawia instytucję zakładu podatkowego w międzynarodowym prawie podatkowym.Analizie zostały poddane wszystkie typy oraz podtypy zakładu, obecne zarówno w Konwencjach Modelowych OECD oraz ONZ dotyczących ...
60,30 zł 67,00 zł
Do koszyka

Tarcza antykryzysowa. Szczególne rozwiązania w prawie podatkowym, rozliczeniach ZUS i wybranych aspektach prawa pracy związane z COVID-19

W związku z wprowadzeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemiologicznego, następnie – stanu epidemii, gospodarka znalazła się w trudnym położeniu. Przedsiębiorcy zaczęli borykać się z wieloma problemami związanymi z faktycznym zatrzymaniem się wiel...

Recenzje

Dodaj recenzję
Nikt nie dodał jeszcze recenzji. Bądź pierwszy!