0 POZYCJI
KOSZYK PUSTY

Książki: Psychologia osobowości

Psychologia osobowości odpowiada na pytania, jakie czynniki kształtują ludzką osobowość i jakimi teoriami posługujemy się, aby lepiej ją zrozumieć. W przestrzeni zainteresowań psychologii osobowości znalazły się także najróżniejsze zaburzenia psychiczne, choroby cywilizacyjne oraz metody nowoczesnych terapii.

Doskonałym wstępem do psychologii osobowości jest czwarty tom słynnego podręcznika akademickiego „Psychologia. Kluczowe koncepcje“, przygotowany przez zespół Zimbardo, Johnson i McCann. Jego autorzy w przystępny sposób omawiają podstawowe koncepcje psychologii osobowości, związki osobowości z biologią, wpływy wychowania, natury oraz kultury na nasze postępowanie, a także klasyfikują zaburzenia psychiczne – od wahań nastroju czy stanów lękowych do schizofrenii i zaburzeń rozwojowych.

Inną doskonałą pozycją wydaną w serii „Akademia psychologii“ jest podręcznik „Psychologia stresu“ Ireny Heszen. Autorka opisuje w nim aktualne nurty krytyczne teoretyzujące zagadnienie stresu oraz analizuje procesy radzenia sobie ze stresem; przybliża także kwestionariuszowe i alternatywne badania poczucia stresu. Nowe wydanie podręcznika zostało uzupełnione o bloki rozszerzające, biogramy najważniejszych postaci związanych z psychologią stresu, wypowiedzi ekspertów oraz barwne przykłady kliniczne ilustrujące trudniejsze problemy omawiane w książce.

Szczególnie polecamy także wydawaną przez wydawnictwo PWN serię „Biblioteka Psychologii Współczesnej“. Trafiły do niej klasyki nowoczesnej psychologii, a więc zarówno przełomowe badania, które zmieniały nasze rozumienie ludzkiej psychiki, jaki i przystępne przewodniki po skomplikowanych, dzielących się na wiele różnych nurtów naukach psychologicznych. Przykładem pierwszego typu jest słynny „Efekt Lucyfera“ Philipa Zimbardo, w którym autor zadaje trudne pytanie: dlaczego dobrzy ludzie czynią zło? Z kolei Robert M. Sapolsky w przystępnie napisanym przewodniku „Dlaczego zebry nie mają wrzodów? Psychofizjologia stresu“ łączy aż cztery dyscypliny naukowe – psychologię, endokrynologię, immunologię i neurologię – aby lepiej opisać, co dzieje się z człowiekiem, gdy doświadcza stresu.

Pokaż listę kategorii
Zawęź wyniki
Brak produktów spełniających wybrane kryteria.