0 POZYCJI
KOSZYK PUSTY

Diabetologia wieku rozwojowego

(Książka)
5.00  (1 ocena)
 Dodaj recenzję
Rozwiń szczegóły
Zwiń szczegóły
Produkt niedostępny
Dodaj do schowka

Diabetologia wieku rozwojowego

Powszechność i społeczny charakter cukrzycy powodują, że jest ona uznawana za jedną z najczęstszych chorób przewlekłych u dzieci i młodzieży.

Opieka nad dzieckiem chorym na cukrzycę wymaga ogromnej wytrwałości. Jest to długofalowa ścisła współpraca zespołu diabetologicznego, pacjenta i jego opiekunów, których łączą wspólne doświadczenia, emocje, zwycięstwa i porażki oraz ciągłe wyzwania i dążenie do jak najlepszych efektów terapeutycznych.

W 2015 roku endokrynologię i diabetologię dziecięcą ustanowiono odrębną lekarską jednostką specjalizacyjną. Konsekwencją tego stała się konieczność opracowania nowego podręcznika z zakresu diabetologii wieku rozwojowego. Publikację tę przygotował zespół najznamienitszych doświadczonych polskich ekspertów – diabetologów dziecięcych, pediatrów, psychologów – współtwórców programu specjalizacji.

Książka zawiera najnowsze wiadomości dotyczące etiopatogenezy, objawów klinicznych, diagnostyki oraz postępowania w poszczególnych typach cukrzycy. Omówiono dokładnie zaburzenia tolerancji glukozy, metody ich wykrywania, zasady insulinoterapii, a także działanie osobistych pomp insulinowych i urządzeń do pomiaru glikemii. Ponadto przedstawiono ostre i przewlekłe powikłania cukrzycy oraz choroby z nią współistniejące. Interesującą częścią publikacji jest rozdział dotyczący metod prewencji cukrzycy typu 1, immunoterapii oraz przeszczepów trzustki i wysp trzustkowych. W książce poruszono też tak istotną w przypadku cukrzycy problematykę edukacji zdrowotnej, znaczenie samokontroli, żywienia i wysiłku fizycznego oraz bardzo ważne zagadnienia związane z opieką diabetologiczną nad dziećmi, młodzieżą i młodymi dorosłymi w Polsce w poradniach specjalistycznych i placówkach oświatowo-wychowawczych.

Podręcznik skierowany jest głównie do lekarzy przygotowujących się do egzaminu specjalizacyjnego z zakresu endokrynologii i diabetologii wieku rozwojowego. Dla pediatrów i lekarzy rodzinnych będzie cennym źródłem wiedzy, która pozwoli na szybkie rozpoznanie zaburzeń gospodarki węglowodanowej, cukrzycy i jej ostrych powikłań, stanowiących często bezpośredni stan zagrożenia życia.



Materiały dodatkowe


Patroni:


Patroni

Trafia do rąk czytelników bardzo ważne i potrzebne opracowanie, przygotowane przez najlepszych specjalistów z zakresu opieki nad dziećmi i młodzieżą z cukrzycą. Jest to nie tylko podręcznik ściśle medyczny, ale bardzo trafne i użyteczne przedstawienie wpływu cukrzycy na rozwój i funkcjonowanie młodego człowieka w wielu obszarach jego życia codziennego oraz w sytuacjach szczególnych. Przedstawione dane naukowe oraz zalecenia postępowania lekarskiego przygotowano w oparciu o zasady medycyny opartej na dowodach naukowych oraz najnowsze osiągnięcia technologiczne. W drugiej dekadzie XXI wieku dzieje się w dziedzinie diabetologii, a szczególnie diabetologii wieku rozwojowego, bardzo wiele, stąd Czytelnik znajdzie tutaj najnowszą wiedzę. Książka ta z pewnością zainteresuje nie tylko lekarzy pediatrów ale również lekarzy internistów i diabetologów zajmujących się cukrzycą dorosłych, którym pozwoli na lepszą opiekę nad młodymi dorosłymi z cukrzycą, którzy korzystają w swoim codziennym życiu z najnowocześniejszych osiągnięć terapeutycznych . Czytelnik znajdzie w tym opracowaniu również rozdziały dotyczące cukrzycy w ciąży oraz opieki nad dzieckiem matki z cukrzycą. To całościowe, nowoczesne i oparte na solidnych podstawach naukowych opracowanie gorąco rekomenduję z przekonaniem, że pomoże ono nam praktykującym lekarzom skuteczniej sprawować opiekę nad pacjentami z cukrzycą zarówno w aspekcie ich zdrowia jak i komfortu życia. Żywię nadzieję, że ta książka przyczyni się do zmiany postrzegania życia z cukrzycą jako ciągłego zmagania się z poważną chorobą ale pozwoli traktować leczenie cukrzycy jako formę zdrowego stylu życia, mimo pewnych obiektywnych utrudnień.
Prof. dr hab. med. Grzegorz Dzida,
"Diabetologia wieku rozwojowego” to książka pod redakcją dwóch znakomitych polskich diabetologów o bardzo dużym doświadczeniu klinicznym i naukowym: Profesor Małgorzaty Myśliwiec oraz Profesor Przemysławy Jarosz-Chobot, które tworząc powyższą publikację do współpracy zaprosiły wybitnych specjalistów z całego kraju . Dzięki wielkiemu zaangażowaniu, obszernej wiedzy oraz wieloletniemu doświadczeniu autorów powstało wyczerpujące i niezwykle bogate kompendium wiedzy na temat cukrzycy występującej u dzieci i młodzieży. Już od dłuższego czasu na rynku polskim brakowało aktualnej, nowoczesnej pozycji czytelniczej o tej tematyce, „Diabetologia wieku rozwojowego doskonale tą lukę wypełnia i niewątpliwie w 100% spełnia oczekiwania czytelników. Publikacja dzięki kompleksowemu podejściu do tematu stanowi niezastąpione źródło wiedzy zarówno dla studentów medycyny, lekarzy w trakcie specjalizacji jak i samych pacjentów, którym poszczególne rozdziały mogą przybliżyć skomplikowaną chorobę, z którą przyszło im się zmierzyć. Również lekarze specjaliści mogą dzięki tej lekturze nie tylko odświeżyć, ale i poszerzyć swoją wiedzę, zwłaszcza iż książka napisana jest w sposób logiczny, konsekwentny i dobrze przemyślany. Niewiele jest na rynku rodzimych pozycji, które by w tak kompleksowy sposób opisywały całokształt problematyki związanej z diabetologią wieku rozwojowego. Dodatkowym atutem jest niewątpliwie przejrzysty język publikacji oraz duża ilość aktualnych map, tabel i diagramów, które urozmaicają lekturę i ułatwiają przyswojenie wiedzy. Za szczególnie cenne uważam zawarcie w książce rozdziałów dotyczących najnowszych możliwości diagnostycznych, terapeutycznych, a także praktycznych informacji dotyczących chociażby uprawiania przez pacjentów różnych dziedzin sportu, systemów ciągłego monitorowania glikemii czy informacji ogólnych i podstaw prawnych dotyczących opieki nad dzieckiem z cukrzycą. Pragnę pogratulować autorom pomysłu podjęcia się tak trudnego i potrzebnego tematu. Z całym przekonaniem uważam, iż „ Diabetologia wieku rozwojowego” pod redakcją Prof. Małgorzaty Myśliwiec oraz Prof. Przemysławy Jarosz-Chobot stanie się jedną z najważniejszych publikacji w diabetologii, a dzięki swojemu kompleksowemu podejściu do tematu niejako „biblią” każdego diabetologa zajmującego się cukrzycą dzieci i młodzieży.
prof. dr hab. n. med. Paweł Piatkiewicz ,
  • Kategorie:
    1. Medycyna »
    2. Diabetologia
    1. Literatura do egzaminów medycznych
  • Redakcja: Małgorzata Myśliwiec, Przemysława Jarosz-Chobot
  • Język wydania: polski
  • EAN: 9788320054385
  • Liczba stron: 458
  • Wymiary: 16.5x23.5cm
  • Data premiery: 01.12.2017
  • Sposób dostarczenia produktu fizycznego
    Sposoby i terminy dostawy:
    • Odbiór osobisty w księgarni PWN - dostawa 2-3 dni robocze
    • Odbiór w InPost Paczkomaty 24/7 - dostawa 1 dzień roboczy
    • Kurier pocztowy (dostawa do domu lub pracy) - dostawa 2 dni robocze
    • Odbiór w Punktach Poczta, Żabka - dostawa 2 dni robocze
    • Punkty partnerskie ORLEN Paczka - dostawa 1-2 dni
    • Kurier (DPD) - dostawa 1 dzień roboczy
    Ważne informacje:
    Czas oczekiwania na zamówiony towar = czas wysyłki produktu + dostawa przez przewoźnika
    • Całkowity czas oczekiwania na realizację zamówienia jest sumą czasu wysyłki podanej na stronie każdego produktu oraz czasu potrzebnego przewoźnikowi na dostarczenie paczki. Podane terminy dotyczą zawsze dni roboczych (od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni wolnych od pracy).
    • Wysyłkę zamówień prowadzimy jedynie na terenie Polski.
    • Dostawa do Księgarni PWN, punktów ORLEN Paczka, stacji Orlen, sklepów Żabka oraz Paczkomatów InPost nie jest realizowana dla zamówień z płatnością przy odbiorze.
    • Cena towaru na fakturze VAT jest podwyższona o ewentualny koszt transportu.
    • W przypadku zamówienia kilku towarów koszt przesyłki wybranej przez Klienta zostanie podzielony i przyporządkowany proporcjonalnie do cen kupionych produktów.
    • Produkty dostępne w PRZEDSPRZEDAŻY wysyłane są po dacie premiery wydawniczej.
NAZWA I FORMAT
OPIS
ROZMIAR
PZWL_diabetologia_wieku_rozwojowego.pdf (pdf)
84 KB

Małgorzata Myśliwiec

Prof. dr hab. n. med., specjalista pediatrii, endokrynologii, diabetologii, endokrynologii i diabetologii dziecięcej.

  • - kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
  • - konsultant wojewódzki w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej
  • - członek Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia
  • - członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego
  • - członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej
  • - wiceprzewodnicząca zarządu Sekcji Pediatrycznej Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego
  • - członek Komitetu Rozwoju Człowieka Polskiej Akademii Nauk

Prof. Małgorzata Myśliwiec jest absolwentką Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Uzyskała II stopień specjalizacji z pediatrii (1998), endokrynologii (2001), diabetologii (2009), a w 2015 roku ukończyła specjalizację z endokrynologii i diabetologii dziecięcej z wyróżnieniem. Tytuł profesora otrzymała w 2013 roku. Współtwórca opatentowanej terapii cukrzycy typu 1 komórkami T regulatorowymi u dzieci. Jest głównym koordynatorem części klinicznej projektu „Terapia komórkowa cukrzycy typu 1 w oparciu o namnożone sztucznie limfocyty regulatorowe CD4+CD25+CD 127-. Projekt został doceniony w IV edycji konkursu organizowanego przez Puls Medycyny w 2012 roku na wybitnego innowatora w polskiej ochronie zdrowia i zajął I miejsce spośród 20 zgłoszonych do konkursu projektów (27 czerwiec 2012 rok). Ponadto prof. Małgorzata Myśliwiec otrzymała Nagrodę Zespołową Polskiej Akademii Nauk Wydziału Nauk Medycznych za w/w badania (11.12.2013 rok).

Aktywnie uczestniczy na szczeblu ministerialnym w poprawie organizacji diagnostyki i leczenia chorób diabetologicznych i endokrynologicznych. Miała bezpośredni udział w uzyskaniu refundacji leczenia osobistymi pompami insulinowymi u dzieci i osób dorosłych do 26 roku życia. Ponadto bezpośrednio uczestniczyła w tworzeniu i powołaniu tak długo oczekiwanego nowego stanowiska – Edukator do spraw diabetologii, który w 2011 roku został wpisany do Taryfikatora Kwalifikacyjnego Stanowisk Medycznych. Jest jednym z głównych autorów programu kształcenia edukatorów do spraw diabetologii.

Aktywnie uczestniczy na szczeblu ministerialnym w poprawie organizacji diagnostyki i leczenia chorób diabetologicznych i endokrynologicznych. Miała bezpośredni udział w uzyskaniu refundacji leczenia osobistymi pompami insulinowymi u dzieci i osób dorosłych do 26 roku życia. Ponadto bezpośrednio uczestniczyła w tworzeniu i powołaniu tak długo oczekiwanego nowego stanowiska – Edukator do spraw diabetologii, który w 2011 roku został wpisany do Taryfikatora Kwalifikacyjnego Stanowisk Medycznych. Jest jednym z głównych autorów programu kształcenia edukatorów do spraw diabetologii.

Na co dzień związana z Kliniką Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie pełni funkcję Ordynatora. Za całokształt pracy zawodowej i naukowej została odznaczona Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi. W Plebiscycie Kobiet Medycyny 2017 została jedną z pięciu laureatek Kobiet Medycyny 2017.

Przemysława Jarosz-Chobot

Prof. dr hab. n. med., specjalista pediatrii, diabetologii, endokrynologii i diabetologii dziecięcej

  • - kierownik Katedry Pediatrii, Kliniki Diabetologii Wydziału Lekarskiego w Katowicach, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego
  • - konsultant wojewódzki w dziedzinie diabetologii
  • - przewodnicząca zarządu Sekcji Pediatrycznej Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego
  • - członek Zarządu Głównego PTD
  • - członek zespołu ekspertów i współautor krajowych PTD i międzynarodowych ISPAD zaleceń opieki diabetologicznej
  • - członek Zespołu Zadaniowego PAN ds. oceny epidemiologii cukrzycy w Polsce i jakości statystyki publicznej w tym zakresie
  • - członek Zespołu MNiSW do: Spraw Nagród Ministra dla Nauczycieli Akademickich
  • - członek wielu Towarzystw Naukowych krajowych i międzynarodowych oraz komitetów naukowych wielu czasopism

Prof. Przemysława Jarosz-Chobot jest absolwentką Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Odbyła liczne staże naukowe, kursy w krajowych i zagranicznych prestiżowych ośrodkach diabetologicznych, m.in. Erasmus University of Rotterdam (Holandia), WHO Epidemiological Course Cambridge (Wielka Brytania), Wright University, Dayton (USA). Pracuje w wielu krajowych i międzynarodowych zespołach naukowych (m.in. EUCADET - European Children and Adolescent Diabetes and Endocrine Trials network, Hvidøre Study Group). Była i jest wykonawcą wielu krajowych i międzynarodowych grantów naukowych (m.in. NCBiR STRATEGMED TREGS, EURODIAB, EUBIROD, INTERPRET, INNODIA).

Wykładowca na krajowych i światowych zjazdach naukowych, kursach, warsztatach. Ponadto od ponad 35 lat jest współorganizatorem corocznych krajowych i międzynarodowych obozów/kolonii dla polskich dzieci z cukrzycą, w tym z PAX Christi Kinderhulp w Holandii. Autorka ponad 370 publikacji naukowych oraz licznych popularno-naukowych i edukacyjnych materiałów dla pacjentów chorujących na cukrzycę.

Inni Klienci oglądali również

67,15 zł 79,00 zł
Do koszyka

Twórz własne gry w Scratchu!

W książce Twórz własne gry w Scratchu! będziemy pracować z narzędziem Scratch, które w łatwy sposób umożliwia rysowanie interaktywnych postaci poprzez łączenie prostych bloków kodów, co pozwala na budowanie zabawnych, dziwnych gier....
76,21 zł 109,00 zł
Do koszyka

Skarb w słowach zaklęty

Zdarzyło się to w pewnym kraju, którym rządził niezwykle bogaty sarki Abdurrahman. Sława jego bogactwa sięgała daleko poza granice królestwa i można ją porównać tylko z tym, co zostawił w pamięci potomnych legendarny bogacz Karun.<...
50,38 zł 63,00 zł
Do koszyka

Modelowanie poziomu płac w mikro i makroskali

Tytuł książki określa jej treść, obejmującą rozważania dotyczące:- teoretycznych koncepcji opisujących determinanty kształtowania się poziomu płac w skali przedsiębiorstwa oraz gospodarki krajowej;- problemów związanych z formułowani...
41,31 zł 57,00 zł
Do koszyka

Jak inwestować w złoto i srebro

W przeszłości jako środków płatniczych używano wielu rzeczy: żywego inwentarza, ziarna zbóż, przypraw, muszelek, paciorków, a w dzisiejszych czasach funkcje te pełni papier. Ale tylko dwie rzeczy stanowiły prawdziwy pieniądz: złoto...
33,34 zł 49,90 zł
Do koszyka

Polska 1000 lat w sercu Europy album mini

Polska to fascynująca mozaika tradycji i nowoczesności, wielowiekowych zabytków i nowatorskich rozwiązań architektonicznych. Elegancki album Polska. 1000 lat w sercu Europy, wydany w małym, poręcznym formacie, zabierze w podróż po tym r&o...
62,62 zł 79,00 zł
Do koszyka

Przywództwo w placówkach medycznych Doświadczenia z Polski i krajów nordyckich

W XXI wieku świat ulega gwałtownym przemianom. Utrzymanie stabilizacji i rentowności placówki w dłuższym okresie, przy równoczesnym zapewnieniu pacjentom najwyższej jakości leczenia i bezpieczeństwa, determinowane jest przez szereg r&oacu...

Recenzje

Dodaj recenzję
Nikt nie dodał jeszcze recenzji. Bądź pierwszy!